https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecti-zeleni-chteji-odstaveni-jadernych-elektraren-u-sousedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Němečtí Zelení chtějí odstavení jaderných elektráren u sousedů

21.4.2016 09:39 | BERLÍN (ČTK)
V Německu dlouhodobě panuje odpor vůči jaderné energetice, který ještě zesílil po havárii Fukušimy. Němci mají obavy i z českého Temelína.
V Německu dlouhodobě panuje odpor vůči jaderné energetice, který ještě zesílil po havárii Fukušimy. Němci mají obavy i z českého Temelína.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Němečtí opoziční Zelení žádají vládu, aby se zasadila o odstavení jaderných elektráren ve všech zemích, které sousedí s Německem, tedy i v Česku. Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová už ve středu požádala Belgii o dočasnou odstávku dvou jejích reaktorů, dokud se nevyjasní otázka jejich bezpečnosti. Vláda v Bruselu ale tento požadavek odmítla.
 

"Všude kolem Německa stojí nebezpečné reaktory ve špatném stavu. (Německá) vlády by neměla dál trpět existenci těchto rizikových zařízení," uvedl v dnešním vydání deníku Rheinische Post šéf poslanců Zelených Anton Hofreiter. "Vláda musí po Francii, Švýcarsku, Česku a Belgii jasně požadovat jejich odstavení," dodal.

Podle Hofreitera by se Německo mělo zasadit o vytvoření nových mezinárodních pravidel pro kontrolu provozu jaderných zařízení. Taková pravidla by měla umožnit, aby sousední země mohly víc hovořit do fungování reaktorů, které leží v blízkosti jejich hranic.

Hofreiter neupřesnil, co si představuje pod pojmem "blízko hranic". Belgická elektrárna Tihange, o jejíž odstavení Německo ve středu žádalo, leží zhruba 50 kilometrů od německých hranic, a elektrárna Doel, které se požadavek také týká, více než 100 kilometrů. Česká jaderná elektrárna Temelín se nachází zhruba 70 kilometrů od hranic s Německem.

Němečtí Zelení se sice ve vládě kancléře Gerharda Schrödera na přelomu století zasadili o zahájení německého odklonu od jaderné energetiky, ve stejné době se ale stavěli smířlivě k Temelínu. Tehdejší ministr zahraničí za Zelené Joschka Fischer odmítl spojovat otázku Temelína se vstupem Česka do Evropské unie, čímž vyhrožovalo Rakousko. Odpor proti Temelínu zesílil až v roce 2011 po havárii japonské elektrárny Fukušima, kdy tehdy již opoziční Zelení začali mluvit o české elektrárně jako o nejporuchovějším reaktoru v Evropě. V roce 2013 tvrdili, že Temelín má konstrukční nedostatky, to ale odmítl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Německo ve středu požádalo o odstávku druhého bloku jaderné elektrárny Tihange v jižním Valonsku a třetího bloku v elektrárně Doel nedaleko Antverp. Provoz v nich byl přerušen již v roce 2012 a znovu v roce 2014 poté, co byly v nádobách obou reaktorů zjištěny trhlinky. Belgický regulátor loni v listopadu schválil opětovné spuštění obou reaktorů, když se zjistilo, že vady v tlakových nádobách třiatřicet let starých reaktorů jsou povrchové.

Podle belgického regulačního úřadu reaktory Doel 3 a Tihange 2 splňují "nejpřísnější bezpečnostní kritéria". Hovořilo se o nich i na dubnové schůzce s německými odborníky v Bruselu a rozhodnutím o tom udržet reaktory v chodu prý "není důvod" se znovu zabývat.

V Německu dlouhodobě panuje odpor vůči jaderné energetice, který ještě zesílil po havárii Fukušimy. Vláda kancléřky Angely Merkelové se tehdy rozhodla urychlit odstavení všech německých jaderných elektráren, které by měly ukončit provoz nejpozději v roce 2022. Jejich výkon mají nahradit obnovitelné zdroje. Transformaci německé energetiky ale komplikuje chybějící vysokokapacitní vedení od větrných elektráren na severu země k centrům průmyslu na jihu a doprava elektřiny se částečně uskutečňuje i přes českou přenosovou soustavu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

21.4.2016 10:45
Logickou odpovědí naší vlády by měl být požadavek opětovného spuštění německých reaktorů aby bylo zabráněno masivním přetokům elektřiny přes naše území, což v současné době hrozí blackoutem.
Když se mohou vměšovat oni, proč ne my?
Laďa
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.4.2016 11:53
Nic nového... zelení škodí kde mohou.
Odpovědět

21.4.2016 12:16
Přeji jim úspěch, i když opravdu pochybuji, že ho v dohledné době dosáhnou. Na to je tu ještě příliš mnoho dinosaurů z dob komunismu.

Pokud je možnost vyrábět elektřinu díky vzduchu a Slunci, bez uhelných a jaderných elektráren (jejichž stavající či možný budoucí dopad na život a přírodu je veskrze negativní, a to používám mírného výrazu) tak by snad mělo být i trestné dané elektrárny provozovat.
Takže, Zelení, do toho - dobře si uvědomujete, co by jaderná katastrofa znamenala, navíc uprostřed Evropy. A existující jaderný odpad můžete navozit k projaderně smýšlejícím do jejich ložnic :)
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.4.2016 13:00 Reaguje na
Možností je celá řada... jen spotřebují více energie než vyprodukují.. ale to ideovým zaslepencům vůbec nevadí, protože peníze přece rostou na stromech
Odpovědět

21.4.2016 14:09 Reaguje na Karel Padevet
Takže ty tvrdíš, že výroba energie jinak než z jádra stojí víc energie než kolik se jí tou výrobou získá. Ano?

Mimochodem, to máš opravdu tak málo peněz, že o nich v každé diskuzi píšeš? :)
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.4.2016 15:09 Reaguje na
Promiňte, ale od kdy si tykáme?
Odpovědět
sv

21.4.2016 21:25 Reaguje na
zelený hovadismus s tzv. biopalivy, díky kterým jsou decimovány tropické pralesy, jsou dokonalým příkladem toho, kdy se na výrobu určitého množství energie spotřebuje energie více.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

21.4.2016 15:04 Reaguje na
Zelení jsou také komunisti, takže si nemáte co vyčítat. Nicméně pro společnost jsou zelení trochu víc škodliví.
Odpovědět

21.4.2016 15:24 Reaguje na Vladimír Hošek
Přirovnat Zelené (jako stranu) ke komunistům je drzost, ovšem co tady také očekávat?
Můžu se tě zeptat, v čem jsou Zelení škodlivější než komunisté? Také díky nim zemřeli stamiliony lidí, které zabil komunistický režim napříč světem?
Kdepak - sáhni Čechovi na peníze, a přirovná tě k vrahovi a označí tě za největší jed společnosti, že? To je žebříček hodnot, který Čech obecný ctí a učí mu i svoje děti.

I když nevím, proč se teď nechávám ovládat emocemi. Je jasné že éra jádra pomalu končí, vy s tím nic neuděláte a já od teď už jen v míru pozoruji, jak se vy budete rozčilovat. Tak hezké marnění toho zbytečku života, pánové Hošku a Padevěte, a buďte rádi že věci jsou tak, jak mají být - hloupost opět vítězí v řadách průměrné populace.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.4.2016 16:54 Reaguje na
Můžete prosím vysvětlit co znamená průměrná populace?
Odpovědět
sv

21.4.2016 21:29 Reaguje na
Za prvé na cizí peníze sahají pouze zloději. Za druhé, zelené zrůdy mají na svědomí desítky milionů životů v Africe, které byly zmařeny díky tomu, že proti přenašečům malárie nemohlo být efektivně zasaženo, a to jen kvůli nesmyslnému zákazu DDT. Z toho plyne, že zelení vraždí a kradou stejně jako komouši.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.4.2016 03:07 Reaguje na
Taky jsem si nevšiml, že bysme jsme si potykali. Zelení naštěstí ještě nikde na světě nevládli, tak nemáte praktický příklad. Evropské unie se zmocňují pachatelé dobra, což není dobré. Vaše sebevědomí a Vaše neomylnost potřebuje čas k prozření.
Odpovědět
sv

21.4.2016 21:31
"Jejich výkon mají nahradit obnovitelné zdroje." Ale ve skutečnosti byly v Německu jaderné elektrárny nahrazeny těmi uhelnými, a to ještě při nákladech bilionu eur.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist