https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-se-zije-v-pasivnim-dome-jejich-majitele-otevrou-o-vikendu-dvere-verejnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se žije v pasivním domě? Jejich majitelé otevřou o víkendu dveře veřejnosti

6.11.2014 00:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Během prvního ročníku byl v Česku otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm, v loňském roce přes sedmdesát a letos se zapojilo
celkem osmdesát rozmanitých pasivních staveb
Během prvního ročníku byl v Česku otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm, v loňském roce přes sedmdesát a letos se zapojilo celkem osmdesát rozmanitých pasivních staveb
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Centrum pasivního domu
V pasivním standardu bylo v České republice postaveno už více než tisíc domů. Osmdesát z nich o víkendu otevře své dveře veřejnosti. Budou mezi nimi rodinné domy, administrativní a školicí centra, ale i několik bytových domů a první pasivní základní umělecká škola. Od pátku do neděle 7. listopadu až 9. listopadu se totiž koná 11. ročník mezinárodních Dní otevřených pasivních domů.
 

Během Dnů otevřených pasivních domů přivítají majitelé pasivních domů návštěvníky z široké veřejnosti a popovídají si s nimi o svých zkušenostech s bydlením v energeticky úsporném domě. „Akce se koná po celém světě a funguje jen díky ochotě a zápalu majitelů domů. Tím je akce skutečně unikátní. Sami majitelé, na rozdíl od různých firem, totiž řeknou návštěvníkům své zkušenosti ze stavby a života v pasivním domě zcela otevřeně a bez jakýchkoli zkreslení,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu, které akci v Česku zaštiťuje.

Hosté se tak v rámci akce mohou dozvědět, jestli obyvatelé pasivních domů skutečně ušetří desítky tisíc ročně za vytápění, jak se v domech dýchá nebo kolik stavba pasivního domu stojí.

Během prvního ročníku byl v Česku otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm, v loňském roce přes sedmdesát a letos se zapojilo celkem osmdesát rozmanitých pasivních staveb, přibližují pořadatelé rostoucí význam akce. Poprvé jsou navíc pokryty všechny kraje v České republice. Nejvíce domů bude přístupných veřejnosti ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Mapa se všemi otevřenými pasivními domy je dostupná na internetových stránkách.

Vedle desítek rodinných domů se do akce zapojilo i několik velkých staveb. Veřejnosti se představí například nedávno otevřená základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, nebo vzdělávací středisko Veronica Hostětín v Bílých Karpatech, které je naopak nejstarší českou veřejnou budovou v pasivním standardu. Poprvé si budou moci zájemci prohlédnout i několik bytových domů v pražských Malešicích a v Hloubětíně, anebo první realizaci „mini“ pasivního domu na ploše 100 m2 v Ŕíčanech u Prahy, dodávají pořadatelé.

V některých objektech bude také probíhat doprovodný program. Bližší informace o přednáškách a komentovaných prohlídkách a další informace najdete na webu Centra pasivního domu.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist