Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Čechy a jejich plíce trápil loni nejvíce prach, benzo[a]pyren a přízemní ozon


24. října 2014 00:51

PRAHA (Ekolist) - Ovzduší České republiky je nejvýznamněji zatížené polétavým prachem, benzo[a]pyrenem a přízemním ozonem. Takové je sdělení ročenky Českého hydrometeorologického ústavu za rok 2013, která byla publikována v uplynulých dnech. Dokument představuje v grafech, mapách, tabulkách a textových komentářích stav ovzduší v roce 2013 i jeho dlouhodobý vývoj a příčiny znečištění.

„Většina imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší od roku 2000 vykazuje příznivě sestupný trend s dílčími meziročními výkyvy. Pokles je ale méně výrazný než v 90. letech," komentuje závěry analýzy ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. „Nicméně v roce 2013, podobně jako v letech předešlých, koncentrace některých látek se škodlivými dopady na lidské zdraví překročily své imisní limity na řadě lokalit," pokračuje.

Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek, kde dochází pravidelně k překračování imisních limitů. Vysoké koncentrace škodlivin zde způsobuje těžký průmysl na české i polské straně hranice, hustá zástavba s domy vytápěnými pevnými palivy a rozvinutá dopravní infrastruktura. Převážně z dopravy pak pocházejí škodliviny v Praze a Brně.

Zhoršená kvalita ovzduší ale není problémem jen velkých měst, upozorňují autoři ročenky. I obyvatelé malých obcí se zejména v zimním období mohou potýkat se zhoršenou kvalitou vzduchu. Tamní prachové částice a benzo[a]pyren se do ovzduší dostávají zejména z domácích kotlů na tuhá paliva. Na rozdíl od měst ale přesná data o znečištění ovzduší v malých obcích chybí. „Lze ovšem předpokládat, že i v obcích, kde tyto škodliviny nejsou měřeny, mohou být jejich koncentrace zvýšené i nadlimitní,“ upozorňuje náměstek ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jan Macoun.

Z dostupných dat a měření ČHMÚ vystupují tato konkrétní data: Imisní limit částic PM10 (tzn. polétavého prachu menšího než 10 mikrometrů) byl překročen na 5,7 % území České republiky, kde žije 15,9 % obyvatel. Imisní limit nejmenších částic PM2,5 (tzn. prachu menšího než 2,5 mikrometrů) byl překročen na 2,4 % území České republiky, kde žije 9,6 % obyvatel. Roční průměrné koncentrace benzo[a]pyrenu překročily imisní limit na 17,4 % území České republiky, kde žije 54,5 % obyvatel. Část území i obyvatel České republiky byla v roce 2013 vystavena i nadlimitním koncentracím přízemního ozonu (25,6 % území a 8,2 % obyvatel).

Na některých místech byl překročen i imisní limit pro arsen a kadmium. V oblastech s vysokou intenzitou dopravy byl naměřen také nadlimitní oxid dusičitý. Nadlimitní obsah benzenu, olova, niklu, oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého nebyly v roce 2013 naměřeny na žádné měřicí stanici Státní imisní sítě.

Na ročence pracoval kolektiv odborníků ochrany ovzduší ČHMÚ. Data o kvalitě ovzduší ČHMÚ byla naměřena ve Státní imisní síti ve spolupráci s laboratoří ochrany ovzduší. Ročenka „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2013“ vychází v tištěné i elektronické podobě. Dostupná je na webových stránkách ČHMÚ.

zv

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.