Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Zeleň má příznivý vliv na těhotenství. Matky ze zelených čtvrtí mají zdravější novorozence


8. září 2014 01:15

PRAHA (Ekolist) - Těhotné ženy žijící ve čtvrtích s dostatkem zeleně mají vyšší pravděpodobnost, že své dítě donosí a jejich novorozenec bude mít vyšší hmotnost než matky, které žijí v místě bez zeleně. Takové jsou závěry studie amerických výzkumníků.

Nová studie je další z rostoucího počtu prací potvrzujících příznivý vliv zeleně nalidské zdraví. Výzkumníci v ní srovnávali více než 64 000 porodů v kanadském Vancouveru mezi roky 1999 a 2002. Výsledky odhalily, že u matek žijících v zelenějších oblastech jsou velmi předčasné porody méně časté o 20 procent a mírné předčasné porody o 13 procent. Narozené děti těchto žen měly zároveň vyšší hmotnost - průměrně o 45 gramů více než děti z méně zelených oblastí. Výsledky studie byly nedávno publikovány v časopise Environmental Health Perspectives.

"Z lékařského hlediska to jsou v porodní hmotnosti jen malé změny. Když ale vezme v úvahu celou populaci, už jsou to podstatné rozdíly, které by měly významný vliv na zdraví dětí ve společnosti," říká Hystad. Děti narozené předčasně nebo s podváhou se totiž často potýkají s dalšími zdravotními a vývojovými problémy.

Mohlo by se zdát, že za to nemůže ani tak zeleň jako vyšší rodinný příjem, čistota ovzduší, hluk nebo možnost procházek po okolí. Jenže zjištění o prospěšnosti zeleně obstálo i v případě, kdy byly zmíněné faktory do srovnání zahrnuty, tvrdí američtí vědci.

"Bylo to překvapivé," komentuje výsledek studie její hlavní autor Perry Hystad z Oregonské státní univerzity. "Očekávali jsme, že spojitost mezi zelení a porodními údaji zmizí, jakmile započítáme další faktory životního prostředí, jako je znečištění ovzduší nebo hluk. Výzkum ale ukazuje, že zeleň ovlivňuje porodní výsledky jinými způsoby, například psychologicky nebo sociálně."

Rostoucí podíl zeleně ve městech by proto mohl být zároveň i efektivní prevencí onemocnění. Je přitom jasné, že jeden květináč na terase nebo strom u chodníku pravděpodobně zdraví novorozence výrazně neovlivní. Vědce teď bude zajímat, jaké množství zeleně by už žádaný efekt mít mohlo.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.