https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-brabec-odvolal-reditele-narodniho-parku-sumava-manka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Brabec odvolal ředitele Národního parku Šumava Mánka

25.4.2014 13:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jiří Mánek, ředitel národního parku Šumava
Jiří Mánek, ředitel národního parku Šumava
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek končí, ministr životního prostředí Richard Brabec jej k 30. 4. odvolal. Nový šéf národního parku má vzejít z výběrového řízení.
 

„Dnes jsem se s panem ředitelem dohodl, že skončí ve funkci ředitele parku k třicátému dubnu. Pověřen vedením správy parku a CHKO bude Pavel Hubený, vedoucí správy CHKO. V dohledné době, o jejíž délce budeme jednat, bude vypsáno výběrové řízení,“ řekl novinářům ministr Richard Brabec.

„Dohodli jsme se tak, protože naše názory na směřování a strategii vedení národního parku se liší,“ vysvětlil ministr. Jinak ale do detailů nechtěl zacházet. Ministru životního prostředí Brabcovi se v minulosti nelíbili některé kroky vedení parku. Podle ministra jde ale o manažerské rozhodnutí, které by mělo přispět ke zklidnění situace kolem národního parku. „Měl jsem problém s určitými kontroverzními věcmi v minulosti, ale o nich nechci spekulovat. Přišel jsem ze soukromého sektoru a jsem zvyklý si vybírat svůj tým. Není to v osobní rovině, je to snaha posunout věci dál, nic víc, nic míň,“ vysvětlil Brabec.

„Korektně jsme se dohodli na ukončení mé role, jsou tam drobné nuance, zkrátka vnímáme správu tohoto území trochu jinak,“ prohlásil Mánek. Podle Brabce není ministerstvo schopné situaci uklidnit, protože ve sporu o národní park vystupují nesmiřitelné skupiny, které jednají s určitým stereotypem. „Rád bych vyjednávání vrátil do odborné roviny v jednání s obcemi, kraji, nevládními organizacemi nebo vědci. Ale to není možné, protože určité skupiny se vymezují vůči sobě a i vůči osobě ředitele parku,“ vysvětluje Brabec.

„Na Šumavě jsem se narodil a žiju pro ní. S panem ministrem jsme se dohodli, že oba chceme, aby byl na Šumavě klid. Vnímám, že jednu stranu sporu o národní park dráždím a nechci být překážkou,“ dodal ředitel Pavel Mánek, který na správě parku pracuje od roku 1996.

„Zda si osobou nově pověřeného ředitele pomůžu, to nikdo neví a nechci o tom spekulovat. Nechci se nechat vtáhnout do toho, aby se Šumava stala hlavní problematikou ministerstva životního prostředí. Běžte se nadechnout do Ostravy a pak řekněte, že Šumava je největší problém životního prostředí v České republice,“ říká Brabec.

Konec vlády kmotrů

Podle Pavla Kindlmanna ze Stínové vědecké rady parku Šumava je potěšitelné, že ministr Brabec naslouchá názorům vědců a většinu připomínek zapracoval do plánu péče o národní park. I když rozsah bezzásahových zón zůstává v aktuálním plánu péče zhruba poloviční proti tomu, co vědci navrhovali.

„Pan ministr zřejmě chce rozšiřovat plochu postupně. Jsem naprosto přesvědčen, že ve spolupráci se stávajícím vedením parku by toho nikdy nedosáhl. Změna na postu ředitele národního parku je zcela jednoznačně ve prospěch ochrany přírody na Šumavě,“ řekl Ekolistu.cz Kindelmann.

"Odvolání Jiřího Mánka je správným krokem. Vypadá to, že ministr Brabec udělal tečku nad vládou kmotrů ODS na Šumavě,“ komentuje krok ministerstva životního prostředí Jaromír Bláha z Hnutí Duha.


Jiří Mánek: S odchodem ze Šumavy jsem smířený. A věřím, že se vrátím


Podle něj Jiří Mánek ve svých funkcích opakovaně porušoval zákony. Ještě jako náměstek ředitele Stráského měl navrhnout a prosadil kácení v nejcennějších částech národního parku - v oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích, v pralese na Smrčině a dalších místech. „Protizákonné kácení potvrdila pokutou Česká inspekce životního prostředí, ombudsman, ministerstvo a nakonec i soud,“ dodává Bláha.

Podle Bláhy rovněž pokračoval v protizákonném používání jedovatých chemických postřiků - i v tomto případě musel zasahovat soud. Mánek prý také prosazoval zmenšení oblastí ponechaných přírodě i kontroverzní stavební projekty v šumavské divočině.

Mánek: Na Šumavu se vrátím

Ekologičtí aktivisté využili situace při změně vlády a změně na postu ministra životního prostředí a extrémním tlakem na ministra Brabce, ale i na mě opět rozvířili emoce na Šumavě. Situace je nyní neklidná, píše Mánek
Ekologičtí aktivisté využili situace při změně vlády a změně na postu ministra životního prostředí a extrémním tlakem na ministra Brabce, ale i na mě opět rozvířili emoce na Šumavě. Situace je nyní neklidná, píše Mánek
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz

Zatímco na tiskové konferenci byl odcházející ředitel správy parku poměrně skoupý na slovo, později zaslal redakci Ekolistu.cz rozsáhlé tiskové vyjádření. Důvodem odvolání má být vedle rozdílného pohledu na vedení parku, zejména pak na podobu zákona o Národním parku Šumava.

„Žádného ze svých rozhodnutí nelituji, nic bych nedělal jinak. Za výsledky své práce si stoprocentně stojím. Za dobu, kdy jsem řediteloval Správě NP a CHKO Šumava, se podařilo mnohé. Na Šumavě vítězila racionalita nad ideologií,“ říká Mánek v prohlášení.

„Přebíral jsem Správu NP a CHKO Šumava při bující kůrovcové kalamitě. Kdy se na Šumavě kácelo rekordní množství dřeva. Vznikaly zde holiny o rozsahu tisíc hektarů každý rok. Dnes je kůrovcová kalamita zažehnána,“ říká Mánek. Podle končícího ředitele je kůrovcem napaden méně než jeden strom na hektar. „Což považují za významný a reálný úspěch ochrany přírody. Pokud by zůstal stav bezzásahových území v dnešním stavu, nemusela by se Šumava obávat další kalamity. Já se však obávám, že rozsah bezzásahových území se zvětší, jak se ostatně děje i v právě schváleném Plánu péče,“ říká Mánek. Ten byl prý prvním ředitelem, který po dvaceti letech zakázal používat v boji proti kůrovci chemii.

„Mým cílem byla reálná a skutečná ochrana přírody. Ve jménu toho jsme zachránili tisíce hektarů šumavského lesa před kůrovcem. Za tímto postojem si pevně stojím a byl jsem připravený ho hájit i soudní cestou,“ říká Mánek.

Jiří Mánek prý chápe rozhodnutí ministra Brabce, který chce momentální situaci na Šumavě udržet v klidu. Situace na Šumavě prý ale byla ještě před několika měsíci emočně naprosto stabilizovaná. „Rozumím i tomu, že jsem byl trnem v oku ekologických aktivistů, kteří využili situace při změně vlády a změně na postu ministra životního prostředí a extrémním tlakem na ministra Brabce, ale i na mě opět rozvířili emoce na Šumavě. Situace je nyní neklidná,“ dodává Mánek s tím, že není všem dnům konec a věří, že se na správu šumavského parku ještě jednou vrátí.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist