https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nahradme-beton-a-ocel-drevem-usetrime-fosilni-paliva-i-emise-co2-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nahraďme beton a ocel dřevem, ušetříme fosilní paliva i emise CO2, tvrdí studie

3.4.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Architekt Michael Green navrhl třicetipatrový mrakodrap, nazvaný Tall Wood. Hlavním stavebním prvkem je dřevo.
Architekt Michael Green navrhl třicetipatrový mrakodrap, nazvaný Tall Wood. Hlavním stavebním prvkem je dřevo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Běžným argumentem pro omezení těžby dřeva je vyšší ochrana biodiverzity. Vědci z Yaleské univerzity tvrdí, že zvýšení těžby může ke snížení emisí CO2 a spotřeby fosilních paliv. Kdyby se dřevo více využívalo při stavbě domů a mostů, ušetřilo by se velké množství energie, které je zapotřebí pro výrobu a přepravu betonu a oceli.
 

Myšlenka je prostá. Čím víc by lidstvo používalo dřevo coby obnovitelný zdroj a méně používalo beton a ocel coby neobnovitelné zdroje, tím více by přispělo ke snížení globálních emisí CO2 a spotřebě fosilních paliv. Tvrdí to alespoň vědci z Yaleské univerzita.

„Vytěžené dřevo nám sníží spotřebu fosilních paliv a emisí CO2. A také zajistí práci místním lidem, kteří budou mít důvod zachovat svůj les zdravý,“ říká Chadwick Oliver, který studii vedl.

Výroba železa a betonu má přitom na svědomí okolo 16 % celosvětové spotřeby fosilních paliv. A pokud se vezme v úvahu i doprava betonu a oceli, vzroste podíl na spotřebě fosilních paliv na 20 až 30 %.

Dřevěné stavby potřebují na svou výrobu mnohem méně energie než budovy z betonu a železa. Pokud by se dřevo těžilo efektivně a využívalo hospodárně, bylo by to z hlediska omezení emisí CO2 výhodné i za cenu vytěžení lesa.

Podle výzkumníků se ročně na celém světě vytěží na 3,4 miliardy kubických metrů dřeva. To je zhruba 20 procent ročního přírůstku dřeva, který je odhadovaný na 17 miliard kubických metrů. Velká většina vytěženého dřeva je neefektivně spotřebována jako palivo při vaření.

Jedním ze závěrů studie je, že nárůst těžby na 34 % ročního přírůstku dřevní biomasy by mohlo mít pozitivní dopady. Vycházejí přitom z výpočtu, že zvýšením těžby dřeva by se dalo zamezit vzniku 14 až 31 % globálních emisí CO2 spojených s výrobou a dopravou železa a betonu. Vedlo by to také ke snížení spotřeby fosilních paliv o 12 až 19 % ročně. Odpadní dřevo by mohlo sloužit jako náhrada fosilních paliv.

„Existují samozřejmě důvody, proč si lesů vážit a proč je musíme zachovat,“ říká Chadwick Oliver. „Lesní těžba dává vzniknout dočasným pasekám, které jsou důležité pro mnoho druhů živočichů. Pro motýli, některé ptáky, ale i jeleny,“ říká Chadwick Oliver. Přeměna lesa na zemědělskou půdu by podle něho byla trvalá ztráta pro biodiverzitu.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist