https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-brabec-muj-ukol-je-zachranit-penize-a-odbornost-rezortu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Brabec: Mým úkolem je zachránit peníze a odbornost rezortu

12.3.2014 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Richard Brabec se svými náměstky na tiskové konferenci
Richard Brabec se svými náměstky na tiskové konferenci
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | MŽP
Hlavním úkolem nového ministra životního prostředí je vrátit jeho úřadu odbornost a zachránit evropské peníze, říká šéf rezortu Richard Brabec (ANO). Podle ministra by se mělo do konce roku podařit stabilizovat počet zaměstnanců a vrátit do úřadu odborníky. Vzniknout by měly zákony o vlivech na životní prostředí, nakládání s odpady i zákon o národním parku Šumava.
 

Za poslední roky totiž ministerstvo opustilo 420 zaměstnanců, 317 nových přišlo. Peníze ministerstvo utrácelo i za externí poradenské firmy. To všechno by mělo skončit. „Chceme odborníky hledat především mezi zaměstnanci, až pokud je nenajdeme, obrátíme se na externisty,“ říká ministr Brabec. Také prý s poradci bude šetřit, zatím má jediného, bývalé ministra životního prostředí Petra Kalaše.

Bezprostředně nejdůležitějším bodem agendy je záchrana peněz z Operačního programu životní prostředí (OPŽP). V loňském roce se již nenávratně ztratilo 6 miliard korun, letos by to teoreticky mohlo být 13 miliard a v roce 2015 dalších 5 miliard. „Naším úkolem je zachraňovat téměř ztracené miliardy,“ shrnuje situaci nový ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman. Proto fond zkrátil dobu posuzování jednotlivých žádostí na tři měsíce a chce se vypořádat se spícími projekty, které se nijak nehýbou, ale kvůli kterým se musí blokovat peníze. Do konce roku 2015 je z fondu možné vyčerpat 61 miliard korun. Mezi lety 2007-2013 se podařilo v projektech vyčerpat 54 miliard, teď by se obdobná částka měla proinvestovat za dva roky.

Hlavní úkoly v legislativě se týkají novelizace zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), který chce nový ministr změnit. To se musí stát do konce roku 2014, pokud Česká republika nechce riskovat řízení ze strany Evropské unie. Aktuální verze zákona o EIA je totiž v rozporu s evropským právem. „Honíme tady kočku za ocas, a navíc běží poměrně rychle,“ popisuje ministr Brabec problematiku legislativního procesu. Nicméně podle něj se nový zákon do konce roku zvládnout dá. Podle Bereniky Peštové, náměstkyně pro technickou ochranu životního prostředí, zřejmě bude potřeba revidovat některá vydaná rozhodnutí v rámci procesu EIA.

Šumné národní parky

Prvními kroky nového ministerského týmu v ochraně přírody a krajiny téměř symbolicky míří na Šumavu. Ministerstvo totiž musí schválit plán péče i návrh zonace národního parku. „Jsou to dokumenty, které měly být dávno schváleny. Navíc návrh zonace jsme zdědili v dosti konfliktní formě," prohlásil náměstek pro ochranu přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Návrh zonace je podle něj v nesouladu s platnými právními normami. „Šumava je bitevní pole,“ říká ministr Brabec s tím, že je velmi těžké sladit požadavky, které jdou od 70 % bezzásahové zóny až po snahu otevřít park developerům. „Nicméně aktuálně počítáme s tím, že první zóna bude zřejmě ve velikosti 15 -20 % rozlohy parku,“ říká ministr Brabec.

Ministerstvo se připravuje i na vyhlášku zonace Krkonošského parku a pracuje na návrhu zákona o národním parku Křivoklátsko.

Stabilizovat tým

„Po čtyřech letech, kdy na ministerstvu životního prostředí řádila ODS a její náměstci, je třeba vrátit resortu odbornou úroveň a odpovídající vážnost,“ uvádí jako nejdůležitější krok nového vedení rezortu Ondřej Liška, předseda Strany zelených. V tom s ministrem Brabcem mluví stejnou řečí, i podle něj je potřeba postavit dobrý odborný úřad, „bez ohledu na barvu stranické knížky“.

„Ministerstvo musí dohnat ztracené roky i ve věcné náplni práce,“ dodává Ondřej Mirovský, vedoucí sekce životního prostředí Strany zelených. Podle něj by se mělo zaměřit především na snižování energetické náročnosti hospodářství a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů v rámci státní energetické a surovinové politiky a také obhajovat význam ekologických limitů těžby uhlí.

Dále by mělo rozšířit program Zelená úsporám na podporu instalací domácích obnovitelných zdrojů energie, začít řešit politiku ochrany klimatu či aktivně vystupovat proti záměrům, které by významně a nevratně poškodily přírodu, jako jsou jezy na Labi nebo kanál Dunaj-Odra-Labe.

Podle zelených by ministr Brabec měl odvolat vedení správy národního parku Šumava a připravit zákon, který rozšíří a zcelí zóny vyhrazené pro divokou přírodu.


reklama

 
Další informace |
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist