Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Výzkum: Chcete právě narozené dítě ochránit před alergií a astmatem? Pořiďte si psa


18. prosince 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Pes je nejlepší přítel člověka. A taky chrání malé děti před alergií a astmatem. Jak ukázal výzkum, děti, které jsou od útlého věku v kontaktu se psy, mají menší pravděpodobnost získat alergii nebo astma. Psi totiž dětem šlechtí střevní mikroorganismy.

Jak to vědci zjistili? Vyvodili to z pokusů na myších. Během výzkumu prostě vystavili myši prachu z domácností, ve kterých žijí psi. Ukázalo se, že tyto myši měly lépe vyvinuté společenství střevních mikroorganismů a měly méně často zánětlivé reakce dýchacích cest a méně reagovaly na alergeny než myši, které nebyly prachu vystaveny.

„Objevili jsme také specifický druh střevních bakterií, které jsou důležité pro ochranu dýchacích cest proti alergenům a virovým infekcím dýchacích cest,“ říká Susan Lynchová z Kalifornské univerzity. Vědci pozorně prozkoumali střevní mikroorganismy myší a našli mezi nimi jednu, Lactobacilus johnsonii. Ta, když byla myším nasazena do trávicího traktu, zvýšila u nich odolnost proti zánětům dýchacích cest.

Účinek ale nebyl takový, jako když byly myši tomuto organismu vystaveny v kombinaci s dalšími mikroorganismy z domovního prachu.

Výsledky pokusu na myších podle vědců lze vztáhnout i na lidi a vysvětlit tak fakt, že děti, které od mala vyrůstají ve společnosti psa, jsou méně náchylné na alergie.

„Lactobacilus johnsonii a další mikroorganismy z domovního prachu bude zřejmě možné v budoucnu použít pro prevenci vzniku astmatu a alergií,“ říká Lynchová. „A možná i léčbě již rozvinuté nemoci.“

Podle ní se ukazuje, že změny složení střevních mikroorganismů mohou mít dopady na imunitní funkce organismu i mimo samotná střeva.

mmo

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.