https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dopady-klimaticke-zmeny-vlny-vedra-zasahnou-silneji-chude-nez-bohate
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dopady klimatické změny: vlny vedra zasáhnou silněji chudé než bohaté

16.5.2013 01:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chudší lidé, zejména menšiny, žiji v USA v centrech měst. Ta fungují jako akumulátory tepla
Chudší lidé, zejména menšiny, žiji v USA v centrech měst. Ta fungují jako akumulátory tepla
Negativní dopady globálního oteplování na městské obyvatele více odnesou chudí příslušnícíi menšin, tvrdí nová studie amerických vědců. Podle nich etnické menšiny, tedy především Afroameričané, žijí v chudších čtvrtích, které vykazují nižší podíl zeleně a volné plochy a naopak vyšší podíl ploch, které absorbují teplo. Kvůli tomu jejich zdraví více ovlivní očekávané vlny vedra způsobené změnami klimatu.
 

Vědci použili satelitní snímky oblastí, které mají jen velmi malý podíl zeleně, která přináší stín a naopak většina čtvrti je pokryta "lapači vedra" - tmavými povrchy, které se při vyšších teplotách rozpalují, zejména asfaltové silnice a chodníky, betonové plochy a tmavé střešní krytiny. Právě v takovém prostředí jsou lidé více ohrožení na zdraví, protože ve chvílích kdy stoupá rtuť na teploměru ještě zhoršují lokální teplotní podmínky.

Autoři studie publikované v časopise Environmental Health Perspectives porovnali data ze sčítání lidu se satelitními snímky měst napříč USA. Výsledek ukázal, že oblasti náchylné k většímu absorbování tepla obývají především obyvatelé menšin - Afroameričané, Asiaté a Jihoameričané. Podle vědců žije ve špatných čtvrtích o polovinu více černošského obyvatelstva než bělochů, Jihoameričanů o 37 % a zhruba o třetinu více Asiatů.

"Studie dokazuje, že změny klimatu dopadnou více na rasové a etnické menšiny," říká hlavní autor studie Bill Jesedale z kalifornské univerzity v Berkley. "Není možná překvapivé, že menšiny žijí především v chudších oblastech v centru měst, ale je to první studie, která ukazuje co to znamená ve měřítku celé země," dodává.

Podle vědců sice regionální studie ukázaly podobné výsledky, přesto je první celková studie situace v USA překvapivá. "Segregace vede ke koncentraci rasových a etnických menšin v hustěji obydlených městských oblastech," vysvětluje Rachel Morello-Froschová. "Někteří zde žijí, protože se jim to líbí, ale valná většina se nemůže dovolit bydlet někde jinde," dodává.

Podle studie by studie mohla pomoci v tlaku na městské urbanisty, kteří by měli do svých plánů zahrnout i opatření, která budou oteplování zmírňovat. Pomoci odvrátit negativní dopady změny klimatu může vyšší podíl městské zeleně nebo používání světlých barev na střechách nebo chodnících. Pokud je to možné, měli by se nahradit tvrdé povrchy prostupnými materiály.

"Pěstování stromů v ulicích a změna našeho vybudovaného prostředí tak, aby absorbovalo méně tepla, by mohlo být zásadním pro ochranu veřejného zdraví a snaze zmírnit nebezpečí, ketré přinášejí vlny vedra," říká Bill Jesdale.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist