Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Ekonomická studie: Udržet oteplování pod dvěma stupni je nerealistické


6. listopadu 2012 01:33

PRAHA (Ekolist) - Je čas připravit se na svět, kde nám bude podstatně tepleji. Pokud státy světa nezačnou velmi radikálně snižovat emise skleníkových plynů, je snaha o udržení růstu teplot pod 2 °C ve srovnání s dobou před začátkem průmyslové revoluce iluzorní. Kolem roku 2050 nás může čekat teplota v průměru vyšší o 6 °C. S tímto tvrzením nepřichází žádná světová ochranářská organizace, ale studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.

Podle aktuální studie Low Carbon Economy Index (LCEI) by k dosažení úrovně růstu globální teploty maximálně o dva stupně bylo potřeba snížit každoročně emise skleníkových plynů o 5,1%. A to každý z následujících 38 let, které zbývají do roku 2050. Jenže aktuální míra snižování uhlíkové intenzity je podstatně nižší, loni to podle studie bylo 0,7 %, a průměrná míra od roku 2000 je 0,8 %. Podle studie bude tak v roce 2050 převis emisí dosahovat hranice 70 miliard tun oxidu uhličitého. „Ambice politiků udržet hranici oteplování pod dvěma stupni je vysoce nerealistická,“ říká studie. Uhlíková intenzita ekonomiky představuje poměr spotřeby energie k výkonu ekonomiky, respektive poměr obejmu emisí na jednotku hrubého domácího produktu.

Tak drastické snížení celkové produkce emisí se ale zřejmě světu nepodaří dosáhnout. „Zdá se, že jsme minuli hranici, kdy to možné bylo. Ale od konce druhé světové války se takovou míru snížení emisí nepodařilo dosáhnout,“ říká Leo Johnson, jeden z autorů studie. Podle něj se potřebnému tempu snižování emisí lidstvo přiblížilo nejvíce během energetických krizí - na konci sedmdesátých a devadesátých let dvacátého století.

Navíc emise rostou navzdory pokračující hospodářské krizi. Ta se totiž zdaleka tolik netýká rozvíjejících se ekonomik zemí E7 - Číny, Indie, Brazílie, Ruska, Mexika, Indonésie a Turecka. V těchto zemích v roce 2011 emise vyskočily o 7,4 %, zatímco v tradičních průmyslových zemích G7 klesly o 2 %. Nejvíce klesly emise v Evropě, zejména v Británii, Francii a Německu, kde meziročně v období 2010-2011 spadly o 6 %. Nicméně hlavním důvodem je podle indexu mírná zima. Paradoxně jak Francie, tak Británie snižují emise zejména větším zapojením jaderné energetiky, zatímco Německo se rozhodlo jádro opustit. V USA poklesly emise o 1,9 %. Hlavním důvodem je rozsáhlé využívání břidlicového plynu a také šetrnější automobily, které v důsledku legislativních změn Obamovy administrativy brázdí americké silnice.

Naopak Austrálie v roce 2011 zvýšila meziročně uhlíkovou intenzitu o více než 6 %. Podle studie jde ale spíše o „návrat k normálu“ po velmi netypickém roce 2010, kdy se podařilo snížit emise i díky silným dešťům, které přinesly dostatek vody pro hydroelektrárny. Naopak vývoj v Číně a Indii je stabilní a předpokládá další růst emisí.

Podle LCEI státy také jen velmi těžko dostojí svým závazkům, které slíbily splnit do roku 2020 v rámci dohody z Kodaně. Podle studie ale ani splnění kodaňských cílů nepovede k dosažení hranice oteplení o 2 stupně. „Horší je, že s časovým limitem osmi let je otázka, zda se vůbec tyto závazky podaří naplnit,“ říká studie. Například Evropa chce snížit emise o 20 % oproti roku 1990. Aktuálně dosahuje redukce o 5,5 %. Aby mohla splnit svůj cíl, musela by snížit objem emisí o celou produkci Velké Británie. USA slibují do stejného roku zmenšit objem skleníkových plynů o 17 % oproti roku 2005. Zatím jsou na 7 %. Limit by se podařilo dosáhnout, pokud by všechny uhelné elektrárny přešly na zemní plyn. Čína nebo Indie by podle PricewaterhouseCoopers měly také začít své emise snižovat, přestože se do roku 2020 očekává vysoký růst HDP těchto zemí.

Studie upozorňuje i na fakt, že řešení jménem břidlicový plyn nemusí být nejlepším receptem. Navzdory obavám o dopady těžby zejména na spodní vody se k břidlici upínají naděje mnoha zemí, krom jiného Číny, Mexika nebo Saúdské Arábie. Podle studie by v případě, že by 10 % ropy a uhlí nahradil břidlicový plyn, klesly celkové emise jen o 3 %. Ale zároveň může levný plyn zastavit investice do energetické efektivity a nízkoemisních zdrojů, jako jsou obnovitelné zdroje energie nebo jaderné bloky.

hch

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
6. 11. 2012 Jarek Kocharek
Lobby
6. 11. 2012 JZD
Lobby
6. 11. 2012
PWC seriozní firma?
6. 11. 2012 JZD
PWC seriozní firma?
6. 11. 2012 Viktor
PWC seriozní firma?
7. 11. 2012 JZD
PWC seriozní firma?
7. 11. 2012 di Scaldorini
PWC seriozní firma?
6. 11. 2012 michal
Lobby
6. 11. 2012 SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2
Příroda si udělá co bude chtít.
6. 11. 2012 Petr P.
Příroda si udělá co bude chtít.
6. 11. 2012 fafnir
Příroda si udělá co bude chtít.
7. 11. 2012 Jan Šimůnek
Příroda si udělá co bude chtít.
6. 11. 2012 Vlado
jestlipak někdo
6. 11. 2012 Arnošt
jestlipak někdo
6. 11. 2012 Josef
jestlipak někdo
6. 11. 2012 M.Z.
Udržet balancování
6. 11. 2012 Aleš
Proč se má vlastně oteplovat ?
7. 11. 2012 Jan Šimůnek
Proč se má vlastně oteplovat ?
7. 11. 2012 Pavel
Proč se má vlastně oteplovat ?
7. 11. 2012 fiskus
NA JEDNÉ STRANĚ NÁM OTEPLOVAČI POROUČEJÍ,ŽE MÁME ŠETŘIT ENERGII DRAHÝM ZATEPLOVÁNÍM,Z DRUHÉ STRANY KÁŽOU, ŽE SE OTEPLUJE.
7. 11. 2012 qwert
NA JEDNÉ STRANĚ NÁM OTEPLOVAČI POROUČEJÍ,ŽE MÁME ŠETŘIT ENERGII DRAHÝM ZATEPLOVÁNÍM,Z DRUHÉ STRANY KÁŽOU, ŽE SE OTEPLUJE.
7. 11. 2012 M.Z.
KÁŽOU, ŽE SE OTEPLUJE.
7. 11. 2012 fiskus
NA JEDNÉ STRANĚ NÁM OTEPLOVAČI POROUČEJÍ,ŽE MÁME ŠETŘIT ENERGII DRAHÝM ZATEPLOVÁNÍM,Z DRUHÉ STRANY KÁŽOU, ŽE SE OTEPLUJE.


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.