Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Evropa a Austrálie se dohodly na jednotném trhu s emisemi


29. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Evropská unie a Austrálie propojí své systémy obchodování s emisními povolenkami. Nestane se tak ale dříve než v roce 2018, oznámili v úterý komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová a australský ministr pro změnu klimatu a energetickou účinnost Greg Combet.

Oba systémy se mají plně propojit nejpozději na počátku června 2018. Částečně by měl systém začít fungovat již v roce 2015, od kdy budou moci australské podniky používat evropské povolenky pro pokrytí až poloviny svých emisí v rámci australského systému. Australská strana se v dohodě zavázala k tomu, že nebude stanovovat minimální cenu povolenky a také, že použití kjótských kreditů bude omezené. Australské podniky budou moct použít na pokrytí roční spotřeby emisí kjótské povolenky maximálně ve výši 12, 5 %.

Podle dohody budou emisní povolenky z obou systémů zcela rovnocenné. Austrálie ve smlouvě slíbila, že pro období 2015-2016 nastaví cenový strop povolenky podle evropských odhadů ceny povolenky. Podle komisařky Hedegaardové tak poprvé dojde ke skutečnému mezinárodnímu propojení uhlíkových trhů. Dohodu ale bude muset potvrdit jak australská vláda, tak Evropská komise.

Austrálie, u které se předpokládá, že se přinejmenším v prvním období stane čistým dovozcem povolenek, získá přístup k levným evropským kreditům, zatímco Evropa si od propojení slibuje vznik silného mezinárodního trhu s emisemi oxidu uhličitého a tím i více příležitostí pro domácí firmy.

Podle Evropské komise by se kvůli australské straně neměly dostat do evropského systému žádné nové povolenky. „Neplánujeme přidat nové povolenky,“ řekl Ekolistu.cz mluvčí komise opatření v oblasti změny klimatu Isaac Valero-Ladron. Podle něj propojení systémů ani nijak neovlivní plány na odstranění části přebytečných povolenek z evropského systému obchodování. Komise pro klimatickou akci navrhuje, aby se část povolenek pro období 2013-2020, která se má prodávat v aukcích, zmrazila nebo odsunula až na konec tohoto období.

Od propojeni Evropy a Austrálie si Evropská komise slibuje vyšší likviditu i jistou trhu. „Právě to by mělo pozitivně ovlivnit odolnost trhu a inspirovat firmy k vyšším investicím do nízkouhlíkových technologií,“ dodává Valero-Ladron.

Podle australského ministra propojení obou systémů obchodování znovu potvrdí, že obchodování s uhlíkem je nejlepším způsobem, jak zavádět opatření na ochranu klimatu a také cestou, která vede nejekonomičtěji ke snižování emisí.

hch

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
29. 8. 2012 Jiří Svoboda
Zdá se,
29. 8. 2012 fafnir
Zdá se,
29. 8. 2012 Jiří Svoboda
Zdá se,
29. 8. 2012 jasan
Zdá se,
30. 8. 2012 Jiří Svoboda
Zdá se,
31. 8. 2012 fafnir
Zdá se,
29. 8. 2012 Aleš
Zdá se,
30. 8. 2012 Josef
takto to nevidím
30. 8. 2012 Jan Šimůnek
takto to nevidím
30. 8. 2012 Jiří Svoboda
takto to nevidím
29. 8. 2012 jasan
"nesnaz se jezdit na mrtvem koni"
29. 8. 2012 JZD
Ministerstvo pro změnu klimatu a energetickou účinnost?
29. 8. 2012 jasan
Ministerstvo pro změnu klimatu a energetickou účinnost?
30. 8. 2012 Mahe
Ministerstvo pro změnu klimatu a energetickou účinnost?


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.