Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Kvůli zdanění letecké dopravy hrozí Unii obchodní válka s Indií


13. července 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Evropské unii hrozí obchodní válka s Indií. Tu popudilo rozhodnutí EU uvalit uhlíkovou daň na leteckou dopravu směřující přes nebo do Evropy. To se dotkne i indických aerolinek. Indický kabinet proto zvažuje řadu protiopatření proti EU, včetně omezení letů a rozvázání současných oboustranných dohod. Informuje o tom server Times of India.

Indické ministerstvo pro letectví se snaží od vlády získat svolení, aby úřad mohl dávat evropským leteckým společnostem různé sankce, pokud budou indické společnosti muset platit uhlíkovou daň. Ministerstvo také doporučuje omezit lety z EU do Indie a zrušit některé dohody.

Evropská unie se na indické letecké společnosti obrátila s žádostí o poskytnutí dat o jejich leteckém provozu. Unie by měla od příštího roku na letectví uvalit uhlíkovou daň za vypouštění skleníkových plynů. Potřebuje ale dát dohromady data o letech, které se v EU uskuteční, aby mohla daň nastavit. Podle odhadů by roční výnos z daně mohl být 1,5 miliardy dolarů. Indická vláda aerolinky vyzvala, aby EU žádná data nedávaly.

Indie není evropskou uhlíkovou daní pro letectví naštvána sama. Daň se nelíbí ani Číně, USA, Rusku, Brazílii a dalším 22 zemím světa. Ty se letos v únoru dohodly na celé řadě kroků proti. Patří mezi ně přehodnocení a rušení dvoustranných dohod o poskytování služeb nebo uvalení cla na evropské aerolinky, které by vyvažovalo uhlíkovou daň.

Pokud se nepodaří evropský záměr zvrátit, bude to mít citelné dopady zejména na cestující, kteří si za lety kvůli opatřením na obou stranách barikády připlatí. Situace se může zvrtnout v mezinárodní obchodní bitvu, která by ke konci roku mohla nabrat nečekaně ošklivých rozměrů, píší Times of India.

mmo

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
13. 7. 2012 Jarek Kocharek
A jedeme dál
13. 7. 2012 jasan
bodejt..
14. 7. 2012 Viktor
bodejt..
14. 7. 2012 Aleš
Blahodárný vliv Co2
14. 7. 2012 Aleš
k vývoji kllimatu...


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.