https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slo-o-zcela-zanedbatelne-mnozstvi-tvrdi-o-nalezenych-pesticidech-vyrobce-biomedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šlo o zcela zanedbatelné množství, tvrdí o nalezených pesticidech výrobce biomedu

17.5.2012 12:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Příčinou nálezu pesticidů v biomedu může být negativní vliv okolního prostředí a špatných povětrnostních podmínek v době sběru pylu.
Příčinou nálezu pesticidů v biomedu může být negativní vliv okolního prostředí a špatných povětrnostních podmínek v době sběru pylu.
Ve dvou ze tří testovaných biomedů odhalil spotřebitelský časopis dTest pesticidy. Šlo jen o stopové množství, které nemůže zemědělec ovlivnit a které spotřebitele nijak neohrozí, hájí se dodavatel jednoho z nich, společnost PRO-BIO. Pesticidy se podle ní do medu mohly dostat volně z prostředí.
 

Jedním z biomedů byl Albert bio med květový, který dodává společnost PRO-BIO. V něm se našly pesticidy hned dva, acetamiprid a thiacloprid. PRO-BIO si od spotřebitelského časopisu vyžádala detailní výsledky testu. „V biomedu byla sice rezidua dvou pesticidů nalezena, avšak dle obdržených výsledků pouze ve stopovém množství 0,01 mg/kg, respektive 0,03 mg/kg,“ vysvětluje manažerka kvality společnosti PRO-BIO Dagmar Koutná. A přestože výrobek není zdravotně závadný, zastavila společnost prodej dané šarže medu.

„Příčinou tohoto nálezu může být negativní vliv okolního prostředí a špatných povětrnostních podmínek v době sběru pylu. Pokud by došlo k úmyslnému porušení zákona o ekologickém zemědělství a byly na ochranu rostlin použity výše uvedené chemické látky, hodnoty by byly řádově mnohem vyšší,“ říká Koutná.

Mnohaleté výzkumy a zkušeností z členských států potvrzují, že vzhledem k celkovému stavu životního prostředí naší planety není možné eliminovat tyto hodnoty na úplnou nulu, tvrdí Koutná.

„Mrzí nás, že je situace v mediích interpretována neobjektivně. Zákazník se například nedoví, že konvenční med nemá stanoveny limity na rezidua pesticidů vůbec a může jich tedy běžně obsahovat více než stopové množství a nikdo se nad touto situací nepozastaví,“ dodává Dagmar Koutná s tím, že biomed, stejně jako jiné biopotraviny, podléhají dohledu kontrolních organizací, které hlídají dodržování zákona o ekologickém zemědělství.

Biomed nesmí být doslazován ani dobarvován, při zimním dokrmování včelstva se může použít jen med nebo pyl z ekologické produkce, případně biocukr, při léčení včel se mohou používat pouze léčebné prostředky na přírodní bázi, včelstvo není vakcinováno, nesmí se zabíjet plody trubců atd.

Proti způsobu, jakým dTest informoval o výsledcích biomedů, aniž by přitom zmínil údaj o skutečném nalezeném množství, se ohrazuje i organizace PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Podle Kateřiny Nesrstové ze Svazu ekologických zemědělců to poškozuje důvěru spotřebitelů v celý systém produkce biopotravin.

Jak popisuje Nesrstová, pro stanoviště včelstev v ekologickém zemědělství platí následující pravidla. V okruhu tří kilometrů musí být zdroje nektaru a pylu složeny převážně z rostlin pěstovaných ekologickým způsobem a z divoce rostoucích rostlin, které nebyly chemicky ošetřovány, případně ošetřovány pouze přípravky povolenými pro ekologické zemědělství. Dále je nutno zajistit dostatečnou vzdálenost od všech nezemědělských zdrojů znečištění, které by mohly vést k zamoření, např. městská centra, dálnice, průmyslové oblasti, skládky, spalovny odpadů atd.

Podle Nesrstové je proto velmi obtížné udržet včelstva bez přístupu na pozemky, které mohou být kontaminovány látkami, nepovolenými v ekologickém zemědělství. „Jistým řešením by mohlo být vytvoření bioregionů, tj. oblastí, kde by se na rozsáhlejším území hospodařilo pouze ekologickým způsobem, a tak by nemohlo dojít k nežádoucí kontaminaci. Takové řešení však předpokládá i politickou podporu, kterou navzdory proklamacím zatím postrádám,“ říká Kateřina Nesrstová

Pro ekologické chovy včel je rovněž přísně stanoven způsob výživy. K přezimování je třeba včelstvům zajistit dostatečné zásoby medu z vlastní produkce a pylu. Umělá výživa je povolena, pokud je včelstvo ohroženo extrémními klimatickými podmínkami. Musí se skládat z medu pocházejícího z ekologického zemědělství. Výjimečně může kontrolní orgán v období špatných klimatických podmínek vyvolávajících cukernatění medu povolit použití cukrového sirupu nebo melasy pocházejících z ekologického zemědělství místo medu z ekologické produkce.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist