https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energeticky-urad-koncime-s-podporou-zelene-energie-prekracuje-svou-pravomoc-kontruji-jeji-zastanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energetický úřad: Podpora zelené energie skončí. Je to nezákonné, kontrují její zastánci

25.4.2012 14:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvůli velkým solárním parkům chce Energetický regulační úřad zastavit podporu pro všechny obnovitelné zdroje
Kvůli velkým solárním parkům chce Energetický regulační úřad zastavit podporu pro všechny obnovitelné zdroje
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Energetický regulační úřad (ERÚ) připravuje zastavení podpory pro všechny druhy obnovitelné energie. Nařízení by mělo platit pro nově instalovaná zařízení od roku 2014, netýká se tedy velkých solárních parků, které vznikly v letech 2010 a 2011. Důvodem jsou peníze. Podle úřadu si česká ekonomika nemůže dovolit platit tak vysokou podporu. Ta by prý v budoucnu mohla ještě růst kvůli navrhované podpoře biometanu. Asociace obnovitelných zdrojů energie přístup úřadu kritizují. Podle nich ERÚ překračuje svoje pravomoci.
 

Podle ERÚ zaplatí firmy a domácnosti za příspěvek na obnovitelné zdroje v letech 2005 až 2034 874,3 miliardy korun - pokud se ovšem podaří prosadit konec podpory všem druhům obnovitelných zdrojů do roku 2014. Pokud by za stávajících podmínek došlo k ukončení podpory až v roce 2020, vzroste celková suma na 1072 miliard korun. A pokud začne platit zákon o podporovaných energiích, který vetoval prezident Klaus, bude podle ERÚ celková suma téměř o polovinu vyšší – 1492 miliard korun v roce 2034. Zastavení podpory v roce 2014 by se týkalo jen nových zdrojů, na dotace by měla nárok všechna zařízení uvedená do provozu před koncem roku 2013.

Nemáme brzdu

„Jedeme ve vlaku, který se vymkl kontrole a nebrzdí,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podle ní k první chybě došlo před boomem fotovoltaických elektráren, jejichž podpora bude Českou republiku stát stovky miliard korun. „Podruhé se musíme snažit zastavit vlak jménem podporované obnovitelné energie včas, bez vážných dopadů do hospodářství,“ dodala Vitásková. Podle ní, i když Česká republika přestane dotovat zelenou energii, splní svůj závazek Evropské unii. Ten činí podíl 13,5 % na celkové spotřebě energie v roce 2020. Tento podíl prý dosáhne ČR v roce 2013, čemuž pomáhá fakt, že celková spotřeba energií klesá.

Podle Vitáskové musí úřad hájit národní zájmy před evropskými, a ty před světovými. „Jsme národní regulační úřad, nikoli evropský,“ říká Vitásková. Podle ní, ale ERÚ nemá žádný účinný nástroj, jak růst obnovitelných zdrojů regulovat, naopak podle aktuální legislativy se výkupní ceny zvyšují každý rok o 2 až 4 %.

Podle Vitáskové je výše podpory taková, že ohrožuje konkurenceschopnost země. Letos stojí podpora obnovitelných zdrojů 38 miliard korun. Cenu elektřiny snižuje dotace ze státního rozpočtu ve výši 11,7 miliardy korun, takže firmy a domácnosti zaplatí jen 24 miliard korun. Což je více než kolik jde jen na podporu pro fotovoltaiky, ta spolkne 23 miliard korun. Ta z většiny směřuje na podporu velkých solárních parků vystavěných v letech 2010 a 2011.

Nicméně podíl peněz na obnovitelné zdroje činí 11,6 % z celkové ceny elektrické energie v roce 2012. Necelou polovinu stojí samotná silová elektřina, ze zbylé poloviny připadají dvě třetiny na distribuci a přenos energií.

Více než v Číně

Proto je potřeba podle ERÚ zastavit podporu obnovitelným zdrojům od roku 2014, zkrátit dobu využívání výkupní ceny na dobu návratnosti investice a nabídnout ekologicky smýšlejícím zákazníkům možnost odebírat zelenou energii. „Pokud bude někdo chtít, může si brát sto procent zelené energie, ale musí si ji zaplatit. Ostatní si mohou kupovat špinavou energii,“ prohlásila předsedkyně ERÚ. Podle Vitáskové by také bylo možné zelenou elektřinu vyvážet tam, „kde o ní opravdu stojí“, například v Rakousku. Česká republiky je v současnosti čtvrtou ze zemí Evropské unie podle instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren. V USA je jen o něco málo více zdrojů a méně je naopak v Číně.

Podle předsedkyně Vitáskové musí dojít ke změně legislativy. Ale prý nepomůže nový zákon o podporovaných zdrojích energie, který prezident Klaus vetoval a rozhodne o něm sněmovna. Podle Vitáskové zákon přinese ještě další růst podpory, protože přidává nové zdroje. Problém podle ní nastane s biometanem. „Ten se určitě zvrhne, možná hůř než fotovoltaika, protože nemá omezení v připojování do sítě,“ tvrdí Vitásková. Síť plynovodů má prý v podstatě neomezenou kapacitu a může pojmout biometanu tolik, že celková podpora může být dokonce vyšší než u fotovoltaiky. Ani dosud neschválený zákon by prý regulátorům neumožnil skutečně reagovat na růst obnovitelných zdrojů.

Pokud bude podle Vitáskové existovat národní zájem o některý druh obnovitelné energie, pak chce regulační úřad vést na toto téma debatu. Například pokud by ministerstvo zemědělství chtělo podporovat výrobu energie ze zemědělských odpadů.

Proti zákonu

Zastavení podpory by bylo v rozporu se zákony, tvrdí shodně zastánci zelené energetiky. Jak s platným zákonem o podpoře výroby elektřiny z OZE, tak i s  novým zákonem o podporovaných zdrojích energie. Podle Asociací obnovitelných zdrojů energií k zastavení podpory nejsou ani věcné důvody pro zastavení podpory, kalkulace údajných úspor při zastavení podpory OZE dle ERÚ je nekvalifikovaná a nebere v úvahu přínosy rozvoje moderních technologií pro hospodářský růst.

Iniciativa kritizuje argument, že díky zastavení podpory dojde k finanční úspoře. Kalkulace prý neberou v úvahu zlevňování technologií obnovitelných zdrojů. Ceny energie z OZE podle Asociace kontinuálně klesají, zatímco náklady na výstavbu jaderných elektráren či provozování uhelných elektráren rok od roku stoupají.

„Podpora obnovitelných zdrojů je pochopitelně pouze dočasné opatření. Chvíle, kdy obstojí na trhu bez garantovaných cen, nastane do konce tohoto desetiletí,“ říká Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něj je tvrzení Vitáskové, že brání národní zájem před Evropou, tragikomické. „Její plán naopak zvýší energetickou závislost Česka na Rusku i uhlí,“ dodává Martin Sedlák.

Podle zastánců je důvodů, proč je v zájmu České republiky obnovitelné zdroje nadále podporovat, celá řada. OZE jsou domácího původu, jsou alternativou pro dovoz paliv a zvyšují energetickou bezpečnost, podporují regionální rozvoj a zaměstnanost. Příjmy z využívání těchto zdrojů zůstávají v tuzemské ekonomice, neodcházejí do zahraničí či jiných regionů.

Podle Martina Sedláka může ERÚ snížit výdaje pro domácnosti a firmy tím, že místo zákazu podpory čistých zdrojů zruší dotace pro falešné obnovitelné zdroje. Zejména spoluspalování dřevní štěpky a hnědého uhlí v málo účinných elektrárnách ČEZ a spalování netříděného komunálního odpadu.

Podle ochránců životního prostředí je potřeba podporu obnovitelných zdrojů porovnat s externími náklady konvenčních zdrojů včetně uhelných a atomových elektráren, které hradí celá společnost. Ty jsou totiž několikanásobné, podle evropské Agentury pro životní prostředí (EEA) způsobily škodliviny z komínů 20 největších českých elektráren a tepláren v roce 2009 škody ve výši 118 miliard korun. „Paní Vitáskové nechce opravovat brzdy vlaku, ale vlak zastavit, zrušit trať a vytrhat koleje,“ komentoval prohlášení Jan Rovenský z Greenpeace.

Naopak podle Miroslava Zajíčka, ekonoma a poradce ERÚ, jsou odhady ceny externalit skutečně jen odhady. Navíc prý při přepočtu na jednu megawwat hodinu vycházejí náklady na externality z uhlí stále levněji, než náklady na podporu obnovitelných zdrojů. „Externality jsou fantazijní číslo a z větší části již zahrnuty do ceny elektřiny, protože je kryje systém obchodování s emisními povolenkami,“ prohlásil na tiskové konferenci Zajíček.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist