https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlocin-za-desitky-miliard-prodej-padelanych-pesticidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zločin za miliardu euro: prodej padělaných pesticidů

18.1.2012 04:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obchod s padělanými pesticidy vynáší kolem miliardy euro ročně.
Obchod s padělanými pesticidy vynáší kolem miliardy euro ročně.
Licence | Volné dílo (public domain)
Na škodliviny na polích upozorňuje nečekaný ochránce přírody - Evropský policejní úřad (Europol). Podle něj vzrůstá obchod s padělanými pesticidy, který ročně organizovanému zločinu vynáší miliardu euro. Problém je prý tak rozsáhlý, že v některých zemích pochází plná čtvrtina pesticidů z černého trhu.
 

Podle Europolu roste černý obchod s nelegálními nebo padělanými pesticidy. Důvodem je podle policie výjimečně nízké riziko odhalení kombinované s vysokým ziskem. Díky tomu se z černého obchodu s přípravky proti škůdcům stala rychle rozvíjející součást organizovaného zločinu.

Týká se to prý celé Evropy, kriminální aktivity jsou ale zvláště hojné v severovýchodní Evropě. Europol odhaduje, že v některých členský zemích je až čtvrtina používaných pesticidů nelegálních.

Skupiny organizovaného zločinu prý mají „tak dobrou organizační strukturu a vysokou profesionalitu, že velkoobchodníci nemají ani ponětí, že nakupují falešné zboží“, citoval mluvčího Europolu Sørena Pederse server Euractiv. 

Nejvýš pět procent

V České republice se pravidelně kontrolují vzorky přípravků uvedených na trh a kontrole podléhá i samotné obchodní skladování. Kontrolu má na starosti Státní rostlinolékařská správa (SRS), podle jejího mluvčího je ale velmi těžké byť jen orientačně odhadnout množství ilegálních přípravků na trhu. Správa se prý v posledních letech setkala s některými případy, kdy přípravky neodpovídaly podmínkám, za nichž bylo vydáno rozhodnutí o povolení přípravku. „Počet těchto případů ale zcela jistě nedosahoval zmíněných 25 procent, spíše se dá hovořit o výskytu do 5 procent,“ řekl Ekolistu mluvčí SRS Zbyněk Škodáček. Nikdo ovšem neví, kolik je případů, které SRS při svých kontrolách nezachytí.

Stejně těžké je to s otázkou, jak moc jsou pesticidy z černého trhu nebezpečné. „Pokud není známo složení určité chemické látky nebo přípravku, nelze ani posoudit míru rizika pro zdraví lidí nebo životní prostředí,“ vysvětluje Škodáček. Obecně může být ohroženo zejména zdraví zaměstnanců, kteří provádějí aplikaci nebo se krátce po aplikaci po pozemku pohybují, zdroje podzemní a povrchové vody v okolí pozemku, necílové organismy včetně včel a zvěře, půdní úrodnost nebo plodiny na pozemcích sousedních. U rostlin a rostlinných produktů určených pro konzumaci a zkrmování může být ohroženo i zdraví konzumenta nebo zdraví hospodářských zvířat.

Právě to je problém, který přiměl téměř všechny země světa podřídit pesticidy povolovacímu řízení, v jehož rámci jsou rizika nejprve posouzena a teprve jsou-li shledána přijatelnými, je možno přípravek uvádět na trh a používat. Podle Europolu představují pesticidy, které nikdy neprošly schvalovacím procesem, nebezpečí pro zdraví zemědělců, spotřebitelů, ale i pro životní prostředí.

Zemědělci prý padělky chtějí, jsou levnější a mnohdy účinnější
Zemědělci prý padělky chtějí, jsou levnější a mnohdy účinnější
Licence | Volné dílo (public domain)

Například dvě mnohatunové zásilky zadržené v květnu 2011 ve východní Evropě obsahovaly látky v Evropské unii zakázané, které působí jako tzv. endokrinní disruptory. To jsou hormonálně aktivní látky, které dokážou narušit křehkou rovnováhu hormonů a tím jejich normální funkci.

Čína, Rusko

Obchod s neschválenými prostředky k hubení hmyzu je podle Europolu organizovaná vysoce profesionální síť překupníků. Zločinci mají prý k dispozici světový řetězec dodavatelů a vydírají legální firmy, aby kryly jejich činnost. Ročně prý celkové příjmy z tohoto byznysu činí miliardu euro.

Podle Hanse Muilermana z bruselské pobočky organizace Pesticide Action Network (PAN) používají ale mnozí zemědělci pesticidy zcela vědomě. Jsou totiž levnější a mnohdy účinnější než běžné prostředky. „Vymáhání zákona je v některých zemích EU neuvěřitelně slabé a v jiných neexistuje vůbec. Farmáři tak mohou vesele nakupovat dál,“ řekl serveru Euractiv.

Přestože Europol oficiálně nesdělil odkud nelegální látky pocházejí, předpokládá se, že hlavním zdrojem produkce padělaných pesticidů je s nejvyšší pravděpodobností Čína. Hlavním překladištěm má být Rusko.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist