https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotovoltaici-si-stezuji-na-nelegalnost-stop-stavu-senat-to-proveri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotovoltaici si stěžují na nelegálnost stop stavu, senát to prověří

26.11.2011 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Elektrárna bude dvacet, třicet let vyrábět zadarmo – proč to vaším voličům neumožnit?,“ vznesl otázku k senátorům Aleš Spáčil.
„Elektrárna bude dvacet, třicet let vyrábět zadarmo – proč to vaším voličům neumožnit?,“ vznesl otázku k senátorům Aleš Spáčil.
Foto | e pants / Flickr
Česká republika zažila v minulých letech obrovský boom fotovoltaiky, který ukončil až vyhlášení tzv. stop stavu v únoru 2010. Navzdory slibům o jeho ukončení se nové projekty stále nemohou připojit k síti. Zástupci fotovoltaické energetiky tento stav kritizují, naposledy na půdě Senátu. Distribuční společnosti tvrdí, že stop stav už neplatí a každou žádost prověřují individuálně. Podle fotovoltaiků se nové instalace do sítě v podstatě nepřipojují.
 

Na konci října se zástupci České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) se zúčastnili schůze podvýboru pro energetiku senátu. Podvýbor pak přijal usnesení, podle kterého prověří platnost, rozsah a důvody vyhlášeného stop stavu na instalaci fotovoltaických zařízení z loňského února. Podvýbor osloví distribuční společnosti ČEZ, E.On a PRE a provozovatele přenosové soustavy ČEPS a vyžádá si od nich oficiální stanovisko, zda nadále udržují stop stav a zda a za jakých podmínek budou připojovat nové instalace.

Zástupci fotovoltaiků si senátorům stěžovali, že podle jejich názoru postupují distribuční společnosti protizákonně. Podle Aleše Spáčila z CZEPHO se provozovatel přenosové soustavy ČEPS obával ohrožení stability sítě, ale zákonné důvody pro stop stav nikdy nebyly prokázány. „Naopak ve skutečnosti energetický zákon i zákon o obnovitelných zdrojích energie mluví o tom, že žadatel má právo být připojen do sítě,“ říká Spáčil.

Distributoři: Jde o bilanční limit!

Jak informovala CZEPHO, 19. září se uskutečnil jednání, kde distribuční společnosti přislíbily, že začnou fotovoltaické instalace připojovat. Přesto ale E.On a ČEZ dále vydávají plošně zamítavá stanoviska. Jen za posledních 14 dní CZEPHO eviduje více než dvě stě zamítnutých žádostí na připojení fotovoltaiky do sítě a zhruba stejný počet nevyřízených. Pouze PRE začala individuálně posuzovat projekty a kladné stanovisko vydala asi k deseti instalacím.

Distribuční společnosti se ale brání. Výstupem ze zmiňovaného jednání byla podle ČEZu informace o vyhodnocení vlivu již připojených nestabilních zdrojů na provoz elektrizační soustavy a o tzv. bilančním (bezpečném) limitu elektrizační sítě pro připojení těchto nestabilních zdrojů. „Bilanční limit pro rok 2012 se zpracovává a bude v dohledné době k dispozici,“ říká Martin Schreier z ČEZu.

ČEZ Distribuce prý jako provozovatel distribuční soustavy vždy posuzuje každou žádost o připojení individuálně a pokud připojení není možné vyhovět, sdělí žadateli důvod, pro který tak nelze učinit. „Doposud předložené žádosti o připojení byly zamítnuty právě z důvodu uplatnění omezení v podobě bilančního limitu elektrizační soustavy,“ zní stanovisko ČEZ Distribuce. Hodnota tohoto limitu se může u jednotlivých provozovatelů distribučních sítí lišit a proto může jiný provozovatel žádosti o připojení nestabilních zdrojů vyřizovat kladně.

Energetický zákon i zákon o obnovitelných zdrojích energie mluví o tom, že žadatel má právo být připojen do sítě, říká Spáčil.
Energetický zákon i zákon o obnovitelných zdrojích energie mluví o tom, že žadatel má právo být připojen do sítě, říká Spáčil.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pujanak / Wikimedia Commons
A v podobném duchu reagoval také E.On. „Opět musím konstatovat, že naše společnost vždy posuzovala a i nyní posuzuje individuálně všechny žádosti o připojení výroben,“ brání se Vladimír Vácha z E.Onu. V současné době má prý E.On uzavřeny platné smlouvy na připojení fotovoltaiky o výkonu zhruba 300 MW, ale tito investoři dodnes nepožádali o připojení. A také kvůli nim je bilanční limit dlouhodobě v distribuční síti E.Onu naplněn. Proto nyní nelze udělit souhlas pro připojení jednotlivých žádostí. Pokud se bilanční limit navýší a umožní to distribuční soustava, bude možné připojení nové fotovoltaiky, nejen té střešní do 30 kW.

Fotovoltaika je výhodná

Podle fotovoltaiků ale stop stav znamená, že domácnosti se kvůli zmiňovanému stop stavu nemohou bránit rostoucím cenám elektrické energie. Malá solární elektrárna na střeše rodinného domu totiž podle Spáčila dokáže pokrýt většinu spotřeby elektrické energie domácnosti. Zuzana Musilová ze stejné organizace uvedla, že střešní instalace s instalovaným výkonem 5 kWp může rodinnému domu uspořit 17 000 korun ročně.

Senátoři se však ohradili, že tuto úsporu zaplatí všichni občané ČR. Musilová si přesto myslí, že je to výhodné - 20 000 takových elektráren prý zatíží běžného občana maximálně jedním haléřem na kWh.

„Elektrárna bude dvacet, třicet let vyrábět zadarmo – proč to vaším voličům neumožnit?,“ vznesl otázku k senátorům Spáčil. „Pokud stát podporuje výstavbu protipovodňových hrází, proč nepodporuje občana při snaze o energetickou soběstačnost?,“ přidává další otázku Zuzana Musilová.

Solární energii se věnovali odborníci také na konferenci, kterou pořádal na konci září B.I.D. services. Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy zde hovořil o budoucnosti, kdy bude zákon chtít, aby na domech byly solární panely. Ale přetrvávající stop stav nedovolí tyto panely připojit do sítě a nastává tak patová situace. „Na ministerstvu průmyslu moc dobře ví, co dělají,“ řekl Holub ironicky.

Pavel Gebauer z Odboru elektroenergetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu tvrdí, že bude v rezortu podporovat rozumný rozvoj fotovoltaického odvětví. „Solární budoucnost uvidíme, ať to pan ministr Koucourek chce nebo nechce. Jednoho dne to přijde,“ přisadil si Spáčil na adresu dnes již bývalého ministra průmyslu. Nutno podotknout, že nový ministr průmyslu Kuba se otevřeně hlásí k plánu dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Fotovoltaika v ČR vzkvétala do roku 2009, kdy začala podle CZEPHO vadit centrální energetice a dnes již jsou proti solárním panelům všichni včetně veřejnosti. Střešní instalace jako možnost snížit závislost na energetických gigantech jsou v ČR podceňované, zatímco v Německu tyto instalace tvoří 65 % z instalovaného výkonu ve fotovoltaice, v ČR jsou to procenta čtyři.


reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist