https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/modrava-chysta-pochod-na-podporu-kaceni-na-sumave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Modravě se konal pochod na podporu kácení na Šumavě

29.7.2011 12:30 | MODRAVA (Ekolist.cz)
Kvůli aktivistům to prý vypadá, jakoby na  Šumavě měla místo jen příroda, a nikoli člověk
Kvůli aktivistům to prý vypadá, jakoby na Šumavě měla místo jen příroda, a nikoli člověk
Foto | Roman Mucha / Ekolist.cz
Asi 200 obyvatel Šumavy se dnes zúčastnilo pochodu na podporu současného vedení správy parku a kácení v lesích na Ptačím potoce. Svaz šumavských obcí zároveň zveřejnil výzvu politikům, aby na Šumavě skončili s "nebezpečným přírodovědným experimentem". Pokud se nebudou kácet kůrovcové stromy, chtějí prý obce národní park raději zrušit. Naopak několik desítek vědců a osobností veřejného života dnes vyzvalo ministra Chalupu a ředitele parku Stráského, aby kácení na Ptačím potoce okamžitě ukončili.
 

„Šumava patří nejen broukům, ale i lidem“. To je heslo, pod kterým zval na dnešní setkání obyvatel šumavských obcí starosta Modravy Antonín Schubert. Podle něj ekologičtí aktivisté, kteří v šumavských lesích protestují proti kácení, zcela vymazali z mapy Šumavy její obyvatele.

Pochod vyrazil v pátek o půl osmé ráno z obce Modrava. Podle informací ze Šumavy se účastní zhruba 200 lidí. Ráno se sice hovořilo o třech stovkách účastníků, tento údaj byl ale později upřesněn.

Pochod směřoval na místo, kde se kácí. „Vydáme se směrem na Březník, kde poděkujeme policii za práci, kterou vykonává pro uklidnění situace,“ popisoval včera starosta obce Modrava Antonín Schubert. V tomto místě se setkal s dřevorubci a policisty, kterým předali borůvkové koláče. Právě podpora dřevorubců a policistů v jejich práci byla cílem celé akce. Pochod měl také vyjádřit podporu vedení Správy Národního parku Šumava a jeho současným zásahům proti kůrovcové kalamitě.

Podle Schuberta aktivisté prostě problémům Šumavy vůbec nerozumí a neznají problémy zdejší přírody, protože tam nežijí ani tam nevyrostli. Podle něj se aktivisté znají z Prahy z kaváren a v létě, když je hezky, vyrazí na Šumavu na akci. Zde prý pomocí podvodných a lživých výroků přesvědčují veřejnost, že se snaží o záchranu pralesního ekosystému Šumavy.

Schubertovým slovům ovšem odporuje skutečnost, že aktivisty podporují a s bezzásahovostí souhlasí desítky vědců, z nichž mnozí Šumavu velmi dobře znají ze své odborné činnosti.

Ačkoliv podle ČTK došlo ke strkanicím s příznivci aktivistů, samotní aktivisté podle informací OÚ Modrava v místě nebyli. Údajně odešli k německým hranicím na svůj brífink a ke konfrontaci tak nedošlo. Jediným konfliktem tak zůstává ranní hádka, kdy byli dva lidé, kteří se dostavili s transparentem "Borová Lada fandí aktivistům" terčem opačného názoru ostatních občanů Borové Lady a nakonec se pochodu nezúčastnili.

"Mrzí mě, že jsme nemohli diskutovat na místě těžby přímo s aktivisty. Náš průvod zastupuje maximum občanů oblasti, kdežto aktivistů, kteří údajně zastupují české občany, je jen pár," řekl ČTK Schubert. "Pokud s námi starostové a občané chtějí hovořit, mohou za námi kdykoli přijít do lesů, třeba hned odpoledne," vzkázal Schubertovi mluvčí aktivistů Vratislav Vozník.

Schubert si myslí, že blokáda na Ptačím potoce je výsledkem dlouhodobého nezájmu ministerstva životního prostředí o řešení problému Šumavy. Místní lidé prý nevnímají jako nepřítele Správu Národního parku a její jednotlivé ředitele. Prostě protože Šumava je i jejich domovem. Zatímco ministerstvo nebylo schopné za dvacet let vytvořit základní územní strategii parku.

Podle něj se Hnutí Duha rozhodlo, jak bude postupovat, již v lednu, ještě před jmenováním Jana Stráského ředitelem parku. „Přitom dělá úplně stejné věci, jako předchozí ředitelé Krejčí nebo Pavličko,“ říká Šubrt. "Využívá stejné výjimky ze zákona a stejné chemické přípravky".

Ředitel parku Jan Stráský ovšem v květnu přiznal, že chemické přípravky v parku použil protizákonně.

Ředitel NP Šumava Jan Stráský se ráno s účastníky pochodu setkal, poté jej ale pracovní povinnosti donutily odjet. Pochodu se však účastní starostové šumavských obcí. Starostové totiž většinou těžbu stromů napadených kůrovcem podporují. Podle nich zajistí, aby byla Šumava nadále zelená. "Tento park je kulturní krajinou a domovem mnoha lidí a je jen historickým důvodem, že jich tu nežije mnohem více," uvedl Stráský pro ČTK.

Dvaadvacet šumavských obcí dnes také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu". Ponecháním přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Desítky vědců a osobností veřejného života ale dnes vyzvaly ředitele parku a ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS) k okamžitému zastavení podle nich nelegální těžby. Pod Šumavskou výzvu, kterou sepsali herec Petr Vacek a šéf Hnutí Duha Petr Machálek, se podepsali například režisérka Olga Sommerová, ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR Václav Cílek a exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

Výzdoba obce Modrava pro blokádu nemluví

předchozí    další
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila osmý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky a z třinácti nejlepších snímků sestaví benefiční kalendář na rok 2019. Do soutěže se může zapojit každý s maximálně čtyřmi snímky z Jizerských hor.
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila osmý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky a z třinácti nejlepších snímků sestaví benefiční kalendář na rok 2019. Do soutěže se může zapojit každý s maximálně čtyřmi snímky z Jizerských hor.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila osmý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky a z třinácti nejlepších snímků sestaví benefiční kalendář na rok 2019. Do soutěže se může zapojit každý s maximálně čtyřmi snímky z Jizerských hor.
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě
Plakátky na Modravě

reklama

 
Další informace |
Pozn. red.: První verze tohoto článku vyšla 28.7. a oznamovala, že se pochod šumavských občanů bude konat; 29.7. jsme článek aktualizovali a změnili mu i datum. Z tohoto důvodu jsou v diskusi pod článkem i příspěvky staršího data, než je současné datum vydání článku. Děkujeme za pochopení.
Hugo Charvát, ms

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist