Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Studie: Evropa by měla zrušit miliardu emisních povolenek


7. července 2011 16:16

PRAHA (Ekolist) - V Evropském systému obchodování (ETS) je příliš mnoho povolenek. A to sráží jejich cenu i ochotu průmyslu snižovat množství emisí. Do roku 2020 by mělo být v oběhu 1,9 miliardy nadbytečných povolenek, tvrdí studie britské nevládní organizace Sandbag. Podle ní by Evropská unie měla vyřadit z oběhu nejméně miliardu povolenek ještě před tím, než v roce 2013 začne nové obchodovací období.

Evropská unie se zavázala snížit své emise a jedním z klíčových nástrojů je právě obchodování s emisními povolenkami. Jejich objem na každé obchodovací období navrhuje za každý členský stát jeho vláda v rámci Národního alokačního plánu. Alokační plány pak schvaluje Evropská komise. Každá povolenka v evropském systému obchodování umožňuje vypustit jednu tunu oxidu uhličitého. V současnoti probíhá druhé období, třetí bude trvat od roku 2013 do roku 2020.

Protože většina vlád má tendenci nadhodnocovat objem povolenek pro svůj průmysl, celý systém může mít problémy s nadbytečnými povolenkami. Ty nejen že ruinují cenu, ale především nevedou ke splnění cíle, totiž nenutí ke snižování emisí skleníkových plynů.

Podle studie „Připoutejte se! Zpřísníme limity a vyhneme se krachu uhlíku“ (Buckle Up! Tighten the cap and avoid the carbon crash) z období 2008-2012 zbude 672 milionů povolenek. Nově přidělované povolenky se budou počítat podle minulé produkce, což podle Sandbagu znamená dalších 1,2 miliardy tun nadbytečných povolenek. Celkem by se podle odhadů organizace měl uhlíkový trh potýkat s 1,9 miliardou tun navíc. Jde tedy přesně o množství, které vypustí všechny podniky zapojené v ETS v Evropské unii.

Podle studie má 77 % podniků v Evropské unii více povolenek než potřebuje, byť prý velký přeliv mezi jednotlivými sektory ukazuje na značnou nevyváženost. Podle Sandbagu je na tom dobře průmysl, kterému přebývá 815 milionů tun, zatímco v energetice chybí 934 milionů tun. Kvůli tomu zaplatí výrobci elektřiny a tepla, respektive jejich zákazníci, 2,9 miliardy euro. Naopak dobře zásobený ocelářský a cementářský průmysl prý dohromady drží přebytky za 4,3 miliardy euro.

Další povolenky do systému plynou od roku 2008. Původně měly pomoci firmám získat v případě nedostatku alespoň část dalších povolenek v rámci tzv. mechanismů čistého rozvoje Kjótského protokolu za investice do technologií, které sníží produkci emisí skleníkových plynů v zemích třetího světa. Podle Sandbagu je více než polovina těchto opatření jen výrobnou dalších povolenek, navíc naprostá většina investic jde konkurentům evropského průmyslu.

Sandbag navrhuje ve třetím období snížit počet povolenek nejméně o miliardu tun, spíše o 1,7 miliardy. To by mělo zabránit pádu ceny povolenky. „Náš klimatický bezpečností pás je příliš volný, musíme vyřadit 1,7 miliardy povolenek, aby systém zase začal fungovat,“ říká hlavní autor studie Damien Morris. To by mělo přinést úspory ve výši 4,6 miliardy tun emisí CO2, které by jinak v letech 2008-2020 vznikly, tvrdí Sandbag. Podle organizace by se také v roce 2015 mělo revidovat nařízení o obchodování s povolenkami, které by umožnilo zrušit nadbytečné povolenky nebo určit pravidla pro povolenky z kjótských mechanismů.

hch

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
7. 7. 2011 Jan Šimůnek
Už zcela otevřeně říkají,
8. 7. 2011 Jarda Brzdil
Už zcela otevřeně říkají,
8. 7. 2011 Martin z Buranova
Používat vlastní mozek není na škodu
8. 7. 2011 Jan Šimůnek
Používat vlastní mozek není na škodu
8. 7. 2011 Aleš
Používat vlastní mozek není na škodu
9. 7. 2011 M.Z.
Spotřeba energie 1965


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.