https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/je-libo-zelenou-sunku-z-modifikovanych-prasat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je libo „zelenou“ šunku z modifikovaných prasat?

10.1.2011 07:28 | HODONÍN/OTAWA (Ecomonitor)
O tom, zda projekt Enviropig představuje nebezpečný hazard s přírodou, anebo znamená možnou naději k nasycení rostoucí lidské populace, budou v Kanadě rozhodovat patřičné regulační komise.
O tom, zda projekt Enviropig představuje nebezpečný hazard s přírodou, anebo znamená možnou naději k nasycení rostoucí lidské populace, budou v Kanadě rozhodovat patřičné regulační komise.
Licence | Volné dílo (public domain)
Výbušné diskuze okolo geneticky modifikovaných potravin sytí nová exploze – objev, který naznačuje možné přiblížení „podezřelých“ rostlinných či živočišných hybridů k hranici těch „správných“, přírodě šetrných. BBC přináší zprávu o kanadských genetických inženýrech, kteří úpravou genetického kódu yorkshirských prasat dosáhli zvýšení jejich odolnosti vůči fosfátům v potravě.
 

V praxi to znamená, že tito vepři lépe tráví fytáty obsažené v krmivu, jsou méně nároční na jeho kvalitu a jejich výkaly nejsou vůči životnímu prostředí zdaleka tolik škodlivé jako od běžných prasat z velkochovů. Ambiciózní projekt nazvaný Enviropig vyvolává nemalé kontroverze nejen mezi odpůrci geneticky upravených potravin.

Rich Moccia, profesor univerzity v Guelphu, objasňuje podstatu objevu: vložením několika genů z myšího genomu a bakterie Eserichia coli se z normálních yorkshirských pašíků stala prasata, která tráví krmnou kukuřici, ječmen a sóju, aniž by ze sebe vydávala obvyklých 60 % fosfátů. Oproti běžným prasatům tak nesrovnatelně méně znečišťují půdu a eutrofizují vodní zdroje. „Je to fascinující objev a úspěch dnešní vědy,“ tvrdí Moccia. Entuziastické nadšení původně nesdílel Mart Gross z torontské univerzity, badatel, který zpočátku myšlence na hraní si s genomem organismů oponoval. „Ale potřebujeme zdvojnásobit produkci potravin,“ říká. „Teď prakticky živíme sedm miliard lidí a očekávat můžeme až jedenáct miliard v roce 2050. Není odkud potravu pro lidi brát. Musíme začít produkovat více potravin s méně dopady na prostředí,“ dodává Gross.

O tom, zda produkty z dílny Enviropig skončí na našich talířích, nehodlá přesvědčená odpůrkyně Lucy Sharrattová polemizovat. „Cítím hluboké obavy, když vidím nezájem lidí o to, co se právě v Severní Americe odehrává,“ říká. Tradiční odpůrci totiž spatřují v umělém vzniku „ekologického“ selete otevření nové fronty. Enviropig rozhodně není už obyčejný yorkhirský čuník, ale zároveň představuje ekologickou a ekonomicky atraktivní alternativu k dosavadním chovaným vepřům. O tom, zda projekt Enviropig představuje nebezpečný hazard s přírodou, anebo znamená možnou naději k nasycení rostoucí lidské populace, budou v Kanadě rozhodovat patřičné regulační komise. Výsledek je stále více než nejistý.

Podle zprávy Jeremyho Cookeho GM pigs: Green ham with your eggs? z 4. ledna 2011.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist