Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Světla zvyšují ve městech míru znečištění ovzduší


28. prosince 2010 15:06

PRAHA/SAN FRANCISCO (Ecomonitor) - Podle studie amerických vědců zhoršují rozsvícená světla v městském prostředí znečištění ovzduší. Ukázalo se totiž, že světlo vyzářené do prostoru zasahuje do probíhajících chemických reakcí. Výzkum byl proveden v Los Angeles, ale výsledky se mohou vztáhnout na jakékoli další město s rozšířeným umělým osvětlením, píše BBC.

Jak popisuje studie, zmiňované chemické reakce obvykle pomáhají vyčistit vzduch od zplodin vypouštěných motorovými vozidly a továrnami. Tento přírodní čistící proces probíhá především v nočních hodinách, jelikož ve dne ničí sluneční paprsky pro děj důležité reaktivní částice.

Nová měření z letadel nad Los Angeles ale ukazují, že i světlo vyzařované v noci z městského centra je tak intenzivní, že tyto reaktivních částice likviduje. Osvětlení může být i 10 000krát slabší než Slunce, ale účinek je stále značný, uvádí BBC.

"Naše první výsledky naznačují, že městská světla mohou zpomalit procesy nočního samočištění vzduchu až o 7 % a kvůli jejich vlivu se také může další den zvýšit znečištění ozonem až o 5 %," řekl BBC Harald Stark z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

"[Samočištění] je významnější ve větších výškách než ve vrstvě vzduchu přímo u země, takže pokud se podaří směřovat záři světel dolů a nesvítit nahoru do nebe, pak by se určitě tento efekt zmenšil," uzavřel pro BBC Stark.

Podle článku Jonathana Amose „City lighting 'boosts pollution'“ z 14. prosince 2010.

Zdeňka Vítková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.