https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-prezila-hlasovani-o-neduvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda přežila hlasování o nedůvěře

22.12.2010 00:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pavel Drobil a Petr Nečas spolu s Rut Bízkovou při uvedení nového ministra životního prostředí do úřadu. Rezignoval po pěti měsících.
Pavel Drobil a Petr Nečas spolu s Rut Bízkovou při uvedení nového ministra životního prostředí do úřadu. Rezignoval po pěti měsících.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Hlasování o vyslovení nedůvěry současné vládě premiéra Petra Nečase se účastnilo 193 poslankyň a poslanců. Ve veřejném hlasování bylo pro návrh 80 zákonodárců, proti bylo 113, sedm poslanců bylo nepřítomných nebo se omluvilo. Vláda tedy bude pokračovat dál.
 

Schůzi o vyslovení nedůvěry vládě svolali poslanci ČSSD. Podle nich je skandál kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a odstoupivšího ministra životního prostředí Pavla Drobila natolik závažný, že by vláda měla odstoupit. Jednání ve sněmovně předcházela schůzka vládní koalice s prezidentem Václavem Klausem. Na ni vznikla dohoda, která zřejmě zavázala Věci Veřejné k hlasování pro vládu, výměnou za splnění jejích požadavků. Média v této souvislosti spekulují o rezignaci policejního ředitele Oldřicha Martinů.

Opoziční poslanci se při jednání ve sněmovně opakovaně vraceli k tomu, že dohoda mezi koalicí a prezidentem je tajná. „Mě nejvíce zarazilo to, že dohoda mezi koalicí, o které ví jenom pan prezident, je tajná,“ prohlásil například poslanec Ivan Ohlídal. Kdyby prý dohoda ukázala, jak boj proti korupci zintenzívnit a zajistila, aby se na ministerstvech a ve vládě nezopakovala, pak by měla být veřejná. „To, že vaše dohoda je tajná, je velmi podezřelé. Klidně si můžeme domýšlet, že jste se dohodli na tom, jak zakamuflovat korupci na ministerstvech a ve vládě,“ dodal Ohlídal.

V projevech se ve sněmovně střídali poslanci ČSSD a KSČM s kritikou vlády a zejména jejího předsedy za jeho chování před vypuknutím aféry. „Když se provalil korupční skandál na ministerstvu životního prostředí, v první chvíli se pan premiér zastal pana ministra. Já chci věřit tomu, že premiér nevěděl o tom, co se děje na Státním fondu životního prostředí,“ prohlásil ve sněmovně Michal Hašek (ČSSD). Dodal, že podle přepisů nahrávek pořízených ředitelem SFŽP Liborem Michálka to tak nevypadá. „Sám ministr Drobil na na nich mluví minimálně o dvou telefonátech s předsedou vlády,“ dodal Hašek. Podle něj je potřeba kvůli aféře provést forenzní šetření nejen na SFŽP, ale také na ministerstvu životního prostředí a ve státním podniku Lesy České republiky.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) se pustil do Věcí veřejných, kterým prorokuje osud mimoparlamentní strany, jaký potkal Stranu zelených. „Teď tolerujete kauzu Drobil včetně toho, že pan Drobil zůstává vlivným místopředsedou ODS, to znamená fakticky skrze vedení ODS se bude nadále nepřímo podílet na řízení vlády,“ prohlásil Sobotka.

Petr Nečas slíbil, že případ bude důsledně vyšetřen policí a státním zastupitelstvím. „Nikdo nemá zájem a nikdo nebude v této kauze cokoliv zametat pod koberec,“ řekl poslancům. Podle něj proběhly v rámci kauzy politické kroky, „které nejsou v naší zemi zrovna dvakrát obvyklé“. Tím myslel zejména rychlou rezignaci Pavla Drobila. Dodal také, že na SFŽP byl nařízen audit a provedena kontrola nakládání s disponibilními finančními prostředky.

Co se týče obvinění z nečinnosti, přiznal Nečas, že úřad vlády od Libora Michálka obdržel 13. října email s žádostí o schůzku s premiérem. A to ve věci součinnosti BIS při zajištění důkazů o korupci ze strany jednoho ze zaměstnanců SFŽP. „Podle zákona premiér nemůže úkolovat BIS, navíc BIS nesbírá důkazy o trestných činech, ale sbírá a analyzuje zpravodajské informace,“ řekl Nečas. Zopakoval také, že se Michálek měl obrátit na policii a nikoli na novináře.

Nečas také řekl, že celá kauza se točila kolem podezření na možnou korupci podřízeného ředitele SFŽP při ukládání peněz fondu v jednotlivých bankách. Prostor pro korupční jednání podřízených ředitele je ale podle Nečase v tomto případě nulový. „Nulový, protože všechna klíčová rozhodnutí o ukládání peněz podle této metodiky, která byla schválena v říjnu, mimochodem ve stejný den, kdy mně doputoval tento mail, byla výlučně v rukou ředitele Státního fondu životního prostředí. Já nepředpokládám, že on tam dělal jakékoliv úkony, které by byly zpochybnitelné z hlediska zákona,“ prohlásil předseda vlády.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist