Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Emagazine: Wikileaks odhalily tajné rozhovory před jednáním o změně klimatu


20. prosince 2010 10:27

PRAHA/NORWALK (Ecomonitor) - Tajné rozhovory mezi USA a Čínou před klimatickou konferencí v Kodani měly zajistit, aby se žádný národ nezavázal ke snížení emisí, píše Emagazine.

Dokumenty zveřejněné na začátku prosince serverem Wikileaks potvrdily podezření, že se vlády USA a Číny sešly k tajným rozhovorům s cílem narušit vznik celosvětové dohody o klimatu. Podle zveřejněných zpráv řekl v květnu 2009 senátor John Kerry čínskému vicepremiérovi Liu Kequiangovi, že by měl být vypracován „nový základ pro 'hlavní spolupráci' mezi Spojenými státy a Čínou v oblasti změn klimatu“, uvádí Emagazine.

Tajná jednání mezi oběma zeměmi ohledně emisních cílů začala prý již za prezidenta Bushe a pomohla zajistit, aby žádné trvalé výsledky nepřinesl už ani summit v Kjótu v roce 1997. Spojené státy tehdy protokol podepsaly, ale nikdy jej neratifikovaly.

Naději na vážnější závazek dvou největších znečišťovatelů před rokem v Kodani ale opět zmařily soukromé rozhovory. A co víc, uniklé zprávy odhalily, že USA nabídly chudým zemím, jako jsou Maledivy, finanční pomoc výměnou za jejich spolupráci s potopením kodaňské dohody.

Jak vysvětluje německý Der Speigel: „... v rozhodný okamžik byli evropští politici bezmocní, zatímco zástupci Číny, Indie, Jižní Afriky a Brazílie se setkali v hotelovém pokoji a vzali věci do vlastních rukou. Vzali návrh kodaňské dohody a vyškrtli všechny závazky.“ Mlhavý dokument z kodaňské konference tak nyní stojí vedle konkrétního plánu Evropanů, cituje Emagazine Der Spiegel.

Podle článku Brity Belli „Wikileaks Reveal Secret Climate Talks“ ze 14. 12. 2010.

Zdeňka Vítková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
20. 12. 2010 Bobr
Tajné dohody?
20. 12. 2010 Michal
Tajné dohody?


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.