https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/recyklovane-desatero-domaci-ekologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Recyklované Desatero domácí ekologie

24.11.2010 13:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejde o návod, jak spasit svět. Snahou je zpřístupnit informace těm, kteří je hledají.
Nejde o návod, jak spasit svět. Snahou je zpřístupnit informace těm, kteří je hledají.
Zdroj | Veronica.cz
Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.
 

Desatero samo o sobě naplňuje jednu z myšlenek domácí ekologie – obsah knihy je (v dobrém smyslu slova) zrecyklován a znovupoužit z dřívějších několika vydání Desatera. A je samozřejmě doplněno o to nové, co se od posledního vydání změnilo, a zbaveno toho, co už neplatí nebo se přežilo.

Vůbec první cyklostylovanou verzi Desatera vydali Mojmír Vlašín s Alešem Máchalem v roce 1988. Byla to prý přirozená reakce na komunistické plakáty, které hlásaly „I ty můžeš chránit životní prostředí“. „To plakáty byly jen prudící, nenabízely žádnou radu, co pro to životní prostředí lze dělat,“ komentuje to s odstupem času Mojmír Vlašín. Tehdy je napadlo sepsat jakýsi receptář toho, co může kdokoliv ve svém běžném životě dělat. První výtisky se množily na cyklostylu. Autoři časem zkusili svůj nápad nabídnout jako scénář do televize, ale ta téma nechtěla. A tak scénář přepracovali do podoby publikace. Destaro pak mělo několik reedic a podob.

„Dnes je Desatero domácí ekologie v mnohém překonané a pro ekoporadce jsou to spíš už jen jakési pohádky ovčí babičky. Ke zpracovaným tématům je dnes už dostatek snadno dostupné odborné literatury,“ komentuje aktuální vydání Mojmír Vlašín. Přesto se knížečka může hodit - ne vždy máme čas hledat informace na internetu, někomu může být příjemné mít jakýsi souhrn toho základního pěkně pohromadě ve vlastní knihovničce.

Co se změnilo od doby, kdy vyšlo první Desatero? Jak říká Mojmír Vlašín, některé věci byly řešeny a vyřešeny – freony, olovnatý benzín, fosfáty v pracích prostředcích. Některé věci smetl vývoj – zmizely ustalovače, klasické počítačové obrazovky, tiskařská čerň, kopírovací papíry s obsahem PCB. Některé věci ale přetrvávají nebo se zhoršují – domácí spalování odpadu, individuální automobilová doprava, PVC. A některé věci jsou zcela nové – fosfátové prostředky do myček nádobí, obtěžující hluk ze sekaček na trávu v nedělním dopoledni.

Na konci loňského roku vydaná poslední verze Desatera domácí ekologie má autory tři. K Vlašínovi a Máchalovi se přidal Petr Ledvina, který pracuje jako ekoporadce v brněnské Veronice. Desatero díky tomu bylo aktualizováno o znalosti a zkušenosti současného ekologického poradce.

Jak v úvodu Desatera avizuje Aleš Máchal, smyslem publikace „není spasit svět nebo přinést zaručeně pravé návody, jak ušetřit životní prostředí i svoji kapsu. Snahou autorů je pouze podpořit sílící úsilí mnohých lidí o environmentálně odpovědnější nakládání s přírodou a šetrnější zatěžování tzv. ekosystémových služeb, jimiž jsou nenahraditelné, životně důležité přínosy planetárních ekosystémů umožňující život přírodních společenstev“.


reklama

 
Další informace |
Desatero je dostupné jak v tištěné verzi na adrese Veroniky (50 Kč), tak zdarma v elektronické podobě.
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist