Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Co podniká MŽP proti špatnému ovzduší v Moravskoslezském kraji?


11. června 2010 09:54

PRAHA (Ekolist) - Zlepšení stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji by měla pomoci ekologičtější hromadná doprava, více kropicích vozů a modernizace průmyslu podle návrhů samotných znečišťovatelů. Peníze se na to mají najít ve Švýcarských fondech a rozpočtu Ministerstva životního prostředí (MŽP) nebo díky jednoduššímu čerpání dotací z Operačního programu Životního prostředí.

Komín
Od MŽP lze od podzimu získat dotaci na pořízení úklidových vozů, na zařízení ke snižování prašnosti skrápěním či odprašovací a mlžící zařízení. Zažádat o dotaci na takováto opatření mohou nejen města či obce, ale samotní znečišťovatelé.
Foto: Wikimedia Commons

Ministryně životního prostředí Rut Bízková vyzvala Moravskoslezský kraj (MS), města, obce i průmysl, aby začaly konat. „Učinili jsme první kroky, které ovšem musí nyní uchopit příslušní partneři, aby byly opravdu účinné,“ zdůraznila ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Například minulý týden byla schválena změna podmínek čerpání dotací z Operačního programu Životního prostředí. Z něj je možné financovat projekty, které přispívají ke zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí. Nově je možné podle MŽP čerpat podporu kupříkladu na pořízení úklidových vozů, na zařízení ke snižování prašnosti skrápěním či odprašovací a mlžící zařízení. Zažádat o dotaci na takováto opatření mohou nejen města či obce, ale i samotní znečišťovatelé. Výzva pro podávání žádostí přijde ze strany MŽP až na podzim. „Do té doby je Státní fond životního (SFŽP) prostředí připraven tyto projekty individuálně konzultovat se znečišťovateli,“ řekl Petr Štěpánek, ředitel SFŽP.

Ekologizace hromadné dopravy bude financována ze Švýcarských fondů. Jde o finanční pomoc Švýcarska novým členským zemím Evropské unie na projekty zlepšující životní prostředí a infrastrukturu. V letech 2007 až 2012 z nich budou v ČR financovány ekologické projekty za téměř půl miliardy korun. Výzva k podávání žádostí trvá až do 16. července tohoto roku.

MŽP také během posledních dvou měsíců získalo seznam projektů, kterými chtějí své provozy vylepšit ty firmy, které MS kraj nejvíce znečišťují. „Nastavujeme podmínky spolufinancování těchto investic tak, aby firmy mohly na jejich uskutečnění získat z evropských fondů až pět miliard korun do roku 2013,“ informovala ministryně, která absolvovala individuální setkání s představiteli hlavních znečišťovatelů kraje. V souhrnu se jedná prý zhruba o 45 akcí v celkovém objemu více než 13 miliard korun. Nejvyšší investice dle MŽP předpokládají společnosti ArcellorMittal Ostrava, ŽDB Group a Třinecké železárny.

Stejně tak prý resort ministryně Bízkové zajistil finanční prostředky společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na ozdravné pobyty pro děti a nyní je na kraji, aby vyhlásil výzvu na projekty, které umožní výjezdy dětí již v letošní topné sezóně.

Znečištění v Moravskoslezské kraji není, například ve srovnání s dřívějším stavem ovzduší v Ústeckém kraji, způsobeno jen průmyslem. Podle MŽP má průmysl zhruba poloviční podíl, doprava stejně jako lokální topeniště čtvrtinový podíl a zcela zanedbatelný není ani přeshraniční přenos škodlivých částic z Polska. „Přestože s Polskou stranou intenzivně spolupracujeme, znečištění z polské strany je stále špatně identifikovatelné,“ připustila Bízková. Velmi zjednodušeně řečeno je boj proti jednotlivým zdrojům znečištění rozvržen podle MŽP zhruba takto: s průmyslem se bojuje a bude bojovat modernizací technologií, přepravě by měla ulehčit ekologicky šetrná MHD ve městech a lokálním topeništím by měly pomoci nízkoemisní spalovací zdroje a úspory energie.

Rut Bízková také vyzvala ministra dopravy Gustava Slamečku ke zrušení mýtného na dálnici přes Ostravu. Neboť se dle jejího názoru lidé, co jezdí do práce snaží dálnici kvůli zpoplatnění vyhýbat a hledají si jiné trasy.

Další podpůrné projekty vedoucí ke zlepšení v MS kraji budou ze strany MŽP následovat. Mezi nimi bude například realizace informační kampaně pro veřejnost v MS kraji s cílem upozornit před topnou sezónou na důsledky spalování nevhodných materiálů nebo školení žadatelů či úředníků.

Dominika Patrovská

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
14. 6. 2010 Bedrich
miliarda za miliardu
14. 6. 2010 Pavel
15. 6. 2010 Josef
zdraví díky EU?


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.