https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ods-vysvetluje-nejasne-body-volebniho-programu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ODS vysvětluje nejasné body volebního programu

14.5.2010 14:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
ODS se ve svém volebním programu životnímu prostředí a ochraně přírody věnuje poměrně obsáhle. Kromě jasných a snadno srozumitelných prohlášení a slibů obsahuje program i pasáže, u kterých není zřejmé, co mohou znamenat. Ekolist.cz proto požádal ODS o vyjasnění několika bodů.
 

Pohled z Jezeří do Mostecké pánve
„Vlastnická práva jsou věc pro nás naprosto nepřekročitelná,“ říká Martin Kupka, „ale jejich správné vypořádání ještě neznamená, že limity padly.“ Na snímku Vladimír Buřt ukazuje hnědouhelný lom pod zámkem Jezeří.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

ODS například při rozhodování o územních limitech těžby hnědého uhlí odmítá použití "zdánlivě demokraticky se tvářících referend". Na jiném místě ODS praví, že chce ve správních řízeních zrovnoprávnit občanská sdružení a místní obyvatele. Co přesně těmito a dalšími nejasnými pasážemi volebního programu ODS myslí, vysvětloval tiskový mluvčí Martin Kupka.

V kompletním znění volebního programu, v bodě Zemědělství a venkov hovoří ODS o "maximálním sblížení programů ministerstva zemědělství, místního rozvoje a životního prostředí (…)". Ve střední verzi programu (a i ideovém dokumentu Vize 2020) ODS slibuje zrušení 2-3 ministerstev. Nabízí se proto otázka, jaká ministerstva plánuje ODS zrušit a zda je mezi nimi i ministerstvo životního prostředí.

Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka říká, že strana zatím nemá jasno v tom, která konkrétní ministerstva by se rušila. Jakémukoliv rušení musí podle ODS předcházet analýza agend konkrétních úřadů a míra jejich překryvu. ODS vidí jisté styčné plochy například mezi ministerstvem životního prostředí a zemědělství, zároveň si uvědomuje, že je zde i konflikt zájmů. „Není třeba se obávat toho, že by se ODS dopustila takového barbarského činu a ochranu životního prostředí poslala na vedlejší kolej,“ uklidňuje Kupka a dodává, že strana respektuje úlohu ministerstva životního prostředí například ve správních řízeních.

Ve volebním programu se ODS zmiňuje i o tématu limitů těžby uhlí. Mimo jiné zde stojí: „Těžba za limity těžby v severních Čechách je možná jen na základě vypořádání všech majetkových vztahů v dané oblasti a splnění všech dalších zákonných podmínek případné těžby. Odmítáme násilné zásahy do práv občanů, ať prostřednictvím státní moci, nebo zdánlivě demokraticky se tvářících referend.“

První citovaná věta by se dala vyložit tak, že prolomení limitů je možné, pokud budou vypořádány všechny majetkové záležitosti, jinými slovy, pokud bude postup v souladu se zákony. Martin Kupka tento výklad koriguje. „Vlastnická práva jsou věc pro nás naprosto nepřekročitelná,“ říká Martin Kupka, „ale jejich správné vypořádání ještě neznamená, že limity padly.“ Pak je totiž teprve čas na diskuzi, zda se limity prolomí, či nikoliv.

Co znamená v podání ODS „zdánlivě demokraticky se tvářící referendum“? „Místní referenda mají doporučující charakter, vyjadřují veřejné mínění v dané lokalitě, ale ne s přesahem zájmů vyšších celků jako je třeba region, kraj nebo stát,“ říká Kupka a dodává, že je věcí politickou, jak vypořádat všechny různorodé a často protichůdné zájmy společnosti. Zároveň dodává, že zájem celku nesmí vést k potlačení práv jednotlivce.

V pasáži označené Veřejnost a občanská sdružení stojí, že si ODS váží zájmu veřejnosti o otázky ochrany životního prostředí a přírody. „Co nejširší přístup k informacím o životním prostředí považujeme za nezbytný pro zachování průhledných procesů při rozhodování o změnách v prostředí, kde lidé žijí,“ tvrdí v programu ODS, jedním dechem však dodává: „Chceme však upravit postavení občanských sdružení ve správních řízeních a zrovnoprávnit místní obyvatele s těmi občanskými sdruženími, která vstupují do administrativních procesů na místech, jež znají zprostředkovaně.“

Poslední věta může mít dvojí výklad, buď že při účasti ve správních řízeních budou posílena práva místních obyvatel, nebo že budou omezena práva občanských sdružení. Podle Kupky je „trochu přes závit“, když se občanské sdružení například z Brna účastní správního řízení například v Ústeckém kraji. „Vzniká tak situace, kdy práva a názory lidí v místě soupeří často nevyrovnaně s podáním občanských sdružení se vzdáleným sídlem i místem působení. Nechci přitom spekulovat o motivech těchto podání. Nelze totiž v žádném případě generalizovat. Nechceme jen, aby se práva místních lidí i občanských sdružení ocitala na druhé koleji. Chceme také posílit odpovědnost občanských sdružení ve správních řízeních,“ vysvětluje Kupka postoj ODS. Na konkrétní podobě právních úprav ODS pracuje.

Další informace:

Přečtěte si výtah ekologických pasáží programu spolu s odpověďmi na anketu serveru Ekolist.cz.

Volby 2010: Volební sliby a parlamentní činy ODS


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist