Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Gulf News: Výzkum ukázal, že ovzduší je znečištěné ve všech domácnostech ve Spojených emirátech


14. dubna 2010 10:10

PRAHA/ABU DHABI (Ecomonitor) - Výzkum domovů více než dvou tisíc obyvatel Spojených arabských emirátů zjišťoval, jaká je kvalita ovzduší v jejich domácnostech. Ve všech domácnostech se prokázala přítomnost sedmi druhů znečišťujících látek bez ohledu na to, zda se obydlí nacházejí ve městech, nebo na venkově, píše server Gulf News.com.

Penzión v Dubaji
Nejčastější znečisťující látkou v interiérech je formaldehyd. Jeho hlavním zdrojem je nábytek.
Ilustrační foto: geordieb1/flickr.com

Sedmdesát výzkumníků sbíralo po dobu pěti měsíců vzorky vnitřního i vnějšího ovzduší, aby zjistili, jakým látkám jsou lidé ve vnějším i vnitřním prostředí vystaveni. Výzkum také hodnotil, jaké je množství lidí trpících chronickými nemocemi, jako jsou onemocnění srdce, cukrovka, astma nebo výskyt alergií, a jaký je vztah výskytu onemocnění ke kvalitě ovzduší.

Studie brala v úvahu i životní styl a stravovací návyky šesti stovek domácností zapojených do výzkumu. Výzkum vedli vědci z univerzity v Severní Karolíně (UNC) spolu s partnery z univerzity Spojených arabských emirátů (UAEU).

Podle odhadů UNC má znečištění životního prostředí na svědomí 5–35 % předčasných úmrtí ve Spojených emirátech. „Výskyt sedmi látek, které znečisťují ovzduší, jsme zaznamenali ve všech zkoumaných domácnostech během sedmi dnů,“ cituje server Gulf News Karin Yeatts, vedoucí týmu výzkumníků UNC.

Jde především o formaldehyd, který je spojován s výskytem nádorových onemocnění a alergií. Ten je hlavní znečisťující látkou v interiérech. Jeho hlavním zdrojem je nábytek, formaldehyd se často používá při výrobě překližek a podobných materiálů. Dalšími látkami je toluen, oxid dusičitý, oxid siřičitý, oxid uhelnatý, sirovodík a také znečistění pevnými částicemi.

Výzkum se také zabýval tím, jak lidé žijí, tedy co jedí a jak jsou zvyklí se hýbat. V každé ze šesti set domácností vyplňovali tři členové dotazníky, jaká jídla jedli za posledních 24 hodin.

Podle článku „Air quality tested in 600 UAE homes“ zveřejněného na serveru GulfNews.com 12. 4. 2010.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
14. 4. 2010 Rostislav Adam
oprava
15. 4. 2010 Zdeňka Vítková/Ekolist.cz
oprava


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.