https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-lidske-zdravi-je-primo-spojeno-se-zdravim-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: Lidské zdraví je přímo spojeno se zdravím lesů

2.4.2010 09:16 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/GLAND (Švýcarsko) (Ekolist.cz)
Nepřímým důsledkem degradace životního prostředí je řada vážných lidských onemocnění. Přírodní a přírodě blízké životní prostředí naopak dokáže zdravotní stav pozitivně změnit. Tvrdí to studie Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund – WWF), kterou tato organizace zveřejnila těsně před letošním mezinárodním dnem lesnictví, jenž připadá na 21. března.
 

Mlžný prales, Malajsie.
Mlžný prales, Cameron Highlands, Malajsie.
Ilustrační foto: Tomáš Werner

„Naše výzkumy potvrzují to, co instinktivně dávno víme: Lidské zdraví je neoddělitelně spjato se zdravím planety,“ tvrdí Chris Elliot, výkonný ředitel sekce ochrany přírody WWF. Studie nese název „Vital Sites“ (Místa života) s podtitulem „Přínos přírodních chráněných oblastí lidskému zdraví“. Organizace pro světové zdraví (World Health Organistaion – WHO) přichází se zjištěním, že přibližně 23 až 25 % zdrojových míst výskytu nebezpečných chorob může být odstraněno pouhým zlepšením a udržením stávajících přírodních podmínek.

Mezi klíčové faktory ovlivňující lidské zdraví patří podle WWF odlesňování. „Odlesňování vlastně zasahuje lidské zdraví hned dvakrát,“ tvrdí Chris Elliot. „Napomáhá šířit řadu zhoubných chorob a zároveň napomáhá ničit životní prostředí živočichů a rostlin, které mohou být v budoucnu klíčem k vyřešení chorob milionů lidí.“ Zachovaná krajina může být podle WWF lidskému zdraví užitečná právě jako zdroj budoucích přírodních léčiv a taky schopností snížit dopady znečištění, toxinů a extrémních výkyvů počasí. Zároveň příroda poskytuje místa pro rekreaci, podporující zdravý rozvoj fyzického a duševního zdraví.

V pralesích Bornea byla během minulého desetiletí podle WWF objevena řada stromů a keřů, které mohou být využity jako medikamenty k léčbě rakoviny, HIV a malárie. Dohromady bylo za posledních 25 let objeveno na Borneu 422 nových rostlinných druhů. Odlesňování ale pokračuje, a tak se nově objevené druhy záhy stávají druhy ohroženými vyhynutím. „Když WWF zdůrazňuje význam biodiverzity, není to jen tím, že nás baví rozmanitost a bohatství druhů stromů nebo třeba žab. Je totiž vědecky podloženo, že tyto stromy a žáby jsou podstatné pro život pralesů, a víme, jak je zdraví pralesů nezbytné pro zdraví lidí,“ tvrdí Elliot.

Obecně zpráva hovoří o tom, že lidstvo je velmi výkonné v pěstování rostlin, které mají zřejmou využitelnost a vysokou produkční hodnotu, zároveň má ale chabé znalosti o těch, které nemají žádné nebo jen malé využití. Problémem podle WWF zůstává, že ničení lokalit přináší zároveň ztrátu potenciálně hodnotných druhů, aniž bychom je stačili objevit a testovat jejich využitelnost.

Jak říkají představitelé fondu, krátkozraké využívání lesního bohatství jen jako zdroje dřeva tak může mít významné ekonomické dopady – vždyť v roce 2000 byla biofarmaceutika, tedy využívání přírodních zdrojů k lékařským a kosmetickým účelům, vyčíslena jako obor hospodaření vynášející 30 miliard dolarů ročně.

„Většina lidí si myslí, že národní parky a rezervace slouží jen k ochraně přírody, ale právě komplexní ochrana rozmanitých ekosystémů nám může poskytovat nezanedbatelný ekonomický přínos,“ píše v předmluvě studie Kathy McKinnon, odbornice Světové banky na problematiku biodiverzity.

Další informace:
Studie WWF byla v době zveřejěnní tohto článku ke stažení na adrese http://assets.panda.org/downloads/vital_sites.pdf


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist