Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Britští poslanci řeší padesát tisíc předčasných úmrtí kvůli znečistěnému ovzduší


22. března 2010 14:59

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Podle britských poslanců musí Británie řešit problém s 50 000 předčasnými úmrtími v důsledku znečištěného ovzduší. Podle zprávy povede neschopnost země snížit své emise škodlivin k enormním nákladům a také prý hrozí milionové pokuty ze strany Evropské unie, píše internetové zpravodajství BBC.

Auta v Paříži
Podle výboru je doprava ve městech odpovědná za 70 % znečištění.
Ilustrační foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Znečištění ovzduší jako je přízemní ozón, oxidy dusíku a pevné částice pocházející z dopravy a z tepelných elektráren přispívá k předčasným úmrtím. Podle odhadů krátí pevné částice v ovzduší životy obyvatel průměrně o sedm až osm měsíců, tvrdí studie. Lidé, kteří žijí v ohrožených oblastech a přitom trpí onemocněním jako je například astma, mohou zemřít až o devět let dříve, cituje BBC studii výboru pro environmentální audity (Environmental Audit Committee).

Znečištění ovzduší má také negativní dopad na zemědělství a přírodu. Například přízemní ozón snižuje výnosy zemědělských plodin v jižní Británii o 5 až 15 procent. Podle předsedy výboru Tima Yeo má znečištěné ovzduší pravděpodobně na svědomí více úmrtí než pasivní kouření, dopravní nehody nebo obezita. „Tomu ale věnuje vláda nebo média jen velmi málo pozornosti,“ řekl BBC Yeo.

Odhady výše zdravotních nákladů kvůli znečistěnému ovzduší se pohybují kolem 8,5 až 20,2 miliard ročně. Další peníze budou možná stát Británii pokuty EU za nedosažení požadované úrovně znečištění. Podle výboru jsou potřeba zejména změny v dopravní politice, která je ve městech a obcích odpovědná za 70 % znečištění. Podle výboru by měla vzniknout legislativní pravidla pro města, aby začala zavádět nízko-emisní zóny, podobné jako je má Londýn.

Podle zprávy je potřeba další výzkum věnovaný pevným částicím, které pocházejí z otěru pneumatik a také částicím, které se uvolňují z brzdového obložení. Podle poslanců je potřeba také více přesvědčovat obyvatele, aby využívali veřejnou dopravu nebo více se zaměřit na otázku využívání dieselových motorů, které mají sice vyšší palivovou účinnost, ale také produkují více pevných částic.

Podle článku Air pollution 'early deaths link vydaného na serveru BBC Online News 22. 3. 2010.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
22. 3. 2010 Nicka
o necelý den kratší život
23. 3. 2010 David S.
o necelý den kratší život
31. 3. 2010 Mikeš
trdlo


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.