Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

PlanetArk: Koncentrace oxidu uhličitého rostou i během finanční krize


17. března 2010 13:33

PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Úroveň koncentrace hlavního skleníkového plynu, oxidu uhličitého, vzrostla v roce 2010 navzdory ekonomickému poklesu. Přestože koncentrace rostly jen málo a pomaleji než v jiné roky, stále ještě jde o růst, přestože se očekával naopak pokles, píše agentura Reuters.

Arktida
Postupné zmenšování ledové a sněhové pokrývky během arktického léta umožňuje prý většímu počtu rostlin růst a také pohlcovat uhlík, což může maskovat, jak moc roste koncentrace vzdušného uhlíku v atmosféře
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: NASA/Wikimedia Commons

Podle měření z norské stanice Zeppelin umístěné na poloostrově Svalbard dosáhly koncentrace oxidu uhličitého během prvních dvou březnových týdnů střední koncentrace 393,71 částic na milion (ppm). Ve stejném období v roce 2009 byly koncentrace 393,17 ppm.

„Když se podíváme zpětně na data z měřící stanice Zeppelin od osmdesátých let, vypadá to, že se nárůst koncentrací zrychluje,“ řekl agentuře Reuters Johan Stroem z Norského polárního institutu. Podle něj byl růst sice pomalejší, ale přesto stále došlo k nárůstu koncentrace.

Nárůst koncentrací byl nižší než průměrný nárůst za poslední rok, pod hranicí zhruba dvou částic na milion. Nejvyšší nárůst koncentrací se odehrává každý rok na severní polokolu těsně před začátkem jara, než začnou růst rostliny, které oxid uhličitý pohlcují.

Ekonomická recese v roce 2009 se zřejmě v řadě zemí na snížení emisí skleníkových plynů nijak zásadně nepodepsala. Přitom Mezinárodní energetická agentura (IEA) v září loňského roku odhadovala snížení emisí oxidu uhličitého o 2,6 % v roce 2009 kvůli poklesu průmyslové činnosti. Tato data ukazují, „že pokračujeme v emisích plynů tak, jakoby nemělo být žádné zítra,“ řekla agentuře Reuters Kim Holmen, ředitel norského polárního institutu.

Uhlíkové koncentrace dosahují na Svalbardu svůj vrchol v dubnu, poté, co hnijící rostliny produkují skleníkové plyny během zimy. Na severní polokouli je mnohem větší podíl souše než na jižní polokouli. Úroveň koncentrace poklesne během jara, kdy zase začnou rostliny růst.

Podle Johana Stroema začínají být nárůsty koncentrace na konci zimy vyšší než na konci léta. Uvažuje o tom, že by to možná mohl být vedlejší efekt změny klimatu. Postupné zmenšování ledové a sněhové pokrývky během arktického léta umožňuje většímu počtu rostlin růst a také pohlcovat uhlík, což může maskovat, jak moc roste koncentrace vzdušného uhlíku v atmosféře. A také odumírání tohoto dodatečného množství rostlin může přispívat k vyšším emisím skleníkových plynů během zimních měsíců, vysvětluje Johan Stroem.

Podle článku Alistera Doylea „CO2 At New Highs Despite Economic Slowdown“ zveřejněném na serveru PlanetArk 16. 3. 2010

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
17. 3. 2010 Jiří Svoboda
Zajímavá informace
17. 3. 2010 Aleš
Zajímavá informace
17. 3. 2010 miro novak
Možno som nespravne pochopil, ale...
17. 3. 2010 Aleš
Možno som nespravne pochopil, ale...
18. 3. 2010 Jiří Svoboda
Možno som nespravne pochopil, ale...


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.