Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Středa 19. 1. 2022
Svátek má Doubravka
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Guardian: Environmentální organizace rozděluje odlišný názor na vedení IPCC


5. února 2010 14:45

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zatímco Friends of the Earth současného šéfa IPCC Pachauriho hájí, Greenpeace by na jeho místě viděla raději jinou tvář, píše Guardian.

Rajendra K. Pachauri.
Rajendra K. Pachauri.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Evstafiev/Wikimedia Commons

Předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Rajendra Pachauri a jeho další setrvání v pozici se stali tématem poté, co vyšla najevo nepravdivá tvrzení o tání himalájských ledovců uvedená ve zprávě panelu z roku 2007. Některé organizace se obávají, že tento omyl může znamenat pokles důvěry v klimatologii a menší ochotu řešit problémy a příčiny globální změny klimatu.

Pačaurí se odmítl za tvrzení převzaté z WWF a novinového článku, že himálajské ledovce mohou do 25 let zmizet, omluvit. "Nemůžete ode mne očekávat, že budu osobně odpovědný za každé slovo v 3000 stránkové zprávě," řekl.

Podle organizace Greenpeace by nová osobnost v čele IPCC mohla obnovit důvěru v panel. Ředitel její britské pobočky, John Sauven, si myslí, že by vedení IPCC prospěl člověk s otevřenou myslí, který bude připravený zásadně přezkoumat, jak IPCC pracuje.

"Osoba ve vedení musí převést organizaci přes neklidné doby, kdy jsou vědci v hledáčku propracované kampaně dezinformací. Budou dělat chyby, každý je dělá. Můžeme Pachauriimu věřit i ve chvíli, kdy došlo k omylu? Má důvěru nejen vědecké obce, ale širší veřejnosti? To jsou stěžejní otázky, na které musí odpovědět," dodal Sauven.

Nicméně ostatní organizace Pachauriho brání a říkají, že by rezignovat neměl. Andy Atkins, ředitel Friends of the Earth v Británii, tvrdí: "Bylo by neuvěřitelné, kdyby v práci této velikosti nebyly občasné chyby. Nevidíme žádné důkazy, že Pachauri udělal něco, co by vyžadovalo jeho rezignaci."

Také Yvo de Boer, výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, stojí za Pachaurim a dodává: "Věřím, že vědecké důkazy, které jsou poskytovány IPCC, nebyly ani přes tento velmi nešťastný omyl oslabeny," řekl.

Podle článku Environmental groups split over calls for IPCC boss to resign z 5. 2. 2010.

Zdeňka Vítková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
5. 2. 2010 Aleš
Myslím že na jeho místo
5. 2. 2010 Aleš
Myslím že na jeho místo
5. 2. 2010 arahat
Myslím že na jeho místo
5. 2. 2010 Aleš
ještě odkaz


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.