Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Středa 19. 1. 2022
Svátek má Doubravka
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Fond na ochranu lesů může poškodit místní obyvatele


25. ledna 2010 13:49

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Mnohamilionový fond na ochranu světových lesů, který se měl stát součástí kodaňské dohody, by prý mohl přinést více škody než užitku. Podle studie Iniciativy pro práva a zdroje (RRI) by financování lesů v rozvojových zemích „vedlo k neúměrnému tlaku“ na některé oblasti, píše internetové zpravodajství BBC.

Cameron Highlands, Malajsie.
Podle aktivistů je nerealistické si myslet, že když bohaté země nasypou peníze do fondu REDD, omezí se nebo úplně zastaví kácení lesů
Foto: Tomáš Werner

Šest zemí nabídlo dohromady 3,5 miliardy amerických dolarů na ochranu lesů. Mýcení lesních porostů se totiž podílí z 20 % na světových emisích skleníkových plynů. Aktivisté však tvrdí, že navrhované schéma nebere ohledy na práva místních obyvatel. Peníze Japonska, Norska a Austrálie, Francie, USA a Velké Británie se měly stát základem fondu OSN na snížení emisí z odlesňování a degradace lesů (REDD). Ten by měl distribuovat peníze chudým zemím na ochranu jejich lesních porostů. Nicméně zástupci zemí se v Kodani nebyli schopni domluvit na monitoringu a správě tohoto fondu.

Podle Andy Whitea z RRI se ukázalo, že REDD je mnohem složitější, než si politici mysleli. „Lesní regiony ve světě jsou velmi chudé a mají velmi nízkou úroveň úcty k místním právům. Zdejší lidé mají jen velmi malou možnost rozhodovat o svém vlastním osudu,“ řekl White BBC. Takže podle něj je nerealistické si myslet, že když bohaté země nasypou peníze, omezí se nebo úplně zastaví kácení lesů.

Zpráva RRI „The End of the Hitherlands“ říká, že díky fondu REDD bude na lesy v bezprostřední budoucnosti upřena velká pozornost a také sem poputují velké investice a mohlo by tak dojít k obrovskému zlepšení. Podle autorů studie přinesou peníze také obrovský zisk místním firmám, což prý povede k boji o lesy mezi místními vládami a investory na jedné straně a obyvateli na straně druhé.

Vlády zemí, které nabídly peníze do fondu, by se měly podle Whitea rychle dohodnout na závazných pravidlech. Země s lesními porosty a také soukromé firmy by se měly co nejrychleji dozvědět, jaká jsou pravidla hry.

Podle studie bude největším úkolem právě správně nastavit instituce, které budou v rozvojových zemích dohlížet na hospodaření s lesy. Zároveň zpráva říká, že zájem o tyto regiony vyvolává jednak velký tlak, zároveň ale vede místní obyvatel k tomu, aby vzájemně spolupracovali a sdružovali se.

Podle zprávy Marka Kinvera „Copenhagen 'fails forest people'“ zveřejné na serveru BBC Online News 22. 01. 2010.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
26. 1. 2010 Novák
více škody než užitku


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.