https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vaclav-klaus-cesti-politici-si-mysli-o-klimatickych-zmenach-totez-co-ja-ale-boji-se-to-rict
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Klaus: Čeští politici si myslí o klimatických změnách totéž co já, ale bojí se to říct

28.8.2009 18:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prezident Václav Klaus dnes představil svoji novu knihu o klimatických změnách „Modrá planeta v ohrožení“. Ta shrnuje texty napsané za poslední dva roky k nejrůznějším příležitostem – politické projevy, rozhovory, reakce na novinové články nebo dopisy českým politikům. „Kdybych chtěl někoho provokovat, řeknu, že toto je můj malý příspěvek ke kodaňské konferenci,“ prohlásil prezident na křtu své knihy.
 

Václav Klaus
"Moje názory nejsou politicky nekorektní, naopak je to mainstream, to už je tuctový názor,“ řekl Václav Klaus na křtu své knihy Modrá planeta v ohrožení.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

"Moje názory nejsou politicky nekorektní, naopak je to mainstream, to už je tuctový názor,“ reagoval prezident Klaus na slova nakladatelské redaktory Terezy Ješátkové. Ta prohlásila, že kdyby prý nakladatelství Dokořán mělo již přede dvěma lety knihovničku politicky nekorektní literatury, stala by se první kniha českého prezidenta čestným titulem této řady. „Protestovat proti hloupostem našich environmentalistů už není nekorektní, to už dávno není pravda. Tato kniha by měla patřit do mainstreamové knihovničky,“ dodal Klaus. Podle něj dnes na celém světě vzniká nekonečný proud podobných textů. Český prezident je přesvědčen, že myslící lidé dávno ve změně klimatu necítí problém, pouze politici zůstávají opožděni. „Například v Německu vznikla rozsáhlá petice vědců určená kancléřce Merkelové. Petice označuje bláznění s klimatickými změnami za naprostý nesmysl,“ říká prezident.

Musíme odporovat falešné doktríně

Na rozdíl od knihy Modrá, nikoli zelená planeta není nová knížka jednolitým textem, ale přináší různorodé texty, některé již dříve publikované, jiné vycházejí poprvé. Kniha je rozdělena na dva oddíly, první se zabývá „globálním oteplováním jako problémem lidské svobody“, druhá část je věnována ekonomickému pohledu na klimatické změny. „Jsem přesvědčen, že o těchto věcech je potřeba non stop hovořit, jak u nás, tak v celém světě. Musíme odporovat této falešné doktríně, která evidentně neodpovídá realitě. Je možné ji propagovat jedině tak, že neberete v úvahu žádná známá data,“ vysvětluje prezident svůj postoj.

Jako příklad uvedl Václav Klaus prognózu Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). „Ten říká, že když se neudělá nic na obranu proti jimi avizovanému globálnímu oteplování, HDP na světě bude v roce 2100 nižší o 2,9 %. Zároveň se ale má v bohatých zemích zvýšit HDP šestkrát a v rozvojových třináctkrát,“ cituje IPCC Klaus. Tento nárůst bohatství má být tedy v důsledku změn klimatu snížen jen o necelá tři procenta. „Porovnejte si to s bláznivými nápady politiků, kteří chtějí snížit emise skleníkových plynů o deset, dvacet, třicet, padesát nebo osmdesát procent s fatálními dopady na ekonomický růst a prosperitu zemí. Mohu jen a jen vrtět hlavou,“ říká prezident. Podle něj se zastánci klimatických změn mýlí, ba přímo se chovají nedůstojně, protože si nevšímají, že posledních čtrnáct let globální teplota nestoupá a pořád "melou" stále do nekonečna stejné věty.

Prezident Klas také vysvětlil, že svými knihami nechce ovlivňovat klimatologickou obec, které se prý neplete do řemesla. „Celý spor o takzvaných klimatických změnách s vědou zvanou klimatologie nemá prakticky nic společného. To je zneužití několika vytržených klimatologických jednotlivostí k vytváření ideologie a politických projektů. Klimatologům já radit nechci,“ odpověděl na otázku Ekolistu Klaus. Dodal, že samozřejmě pečlivě odborné knihy studuje a má na ně svůj názor, stejně jako sleduje, jak protichůdné názory v panují klimatologické vědě. Připomněl v této souvislosti knihu fyzika Miroslava Kutílka Racionálně o globálním oteplování. Také připomněl práci australského geologa Iana Plimera Heaven and Earth — Global Warming: The Missing Science (Nebe a země - globální oteplování: chybějící věda). Plimer požádal Václava Klause, zda by na přebal jeho knihy nenapsal doporučující poznámku. Právě tato kniha byla prý podkladem, na který se odvolávali poslanci horní komory australského parlamentu, když zamítli návrh zákona pro obchodování s emisními povolenkami. „Tato kniha velmi pozitivně ovlivnila australský senát, který zamítl návrhy fanatické australské vlády," řekl Klaus.

Václav Klaus se necítí osamocen ve svém názoru na změny klimatu ani na české, ani zahraniční politické scéně. „Nechci za ně mluvit, ale myslím si, že se velmi liší ten politicky korektní názor dávaný navenek najevo, od toho skutečného,“ tvrdí Klaus. Podle něj si čeští politici myslí o klimatických změnách totéž co on, ale z nepochopitelných důvodů se to bojí dát najevo. Za důležité ale považuje český prezident, že na představení překladů jeho knihy o změnách klimatu byly ochotni přijít a pronést řeč tři prezidenti ve svých zemích. „Byl to polský prezident Kaczynski, bulharský prezident Parvanov a ještě v září to bude slovinský prezident Türk. Myšlenka, že jsou ochotni se s tou knihou v ruce postavit vedle mě, je jistý signál, že to možná někdo vnímá,“ odpověděl prezident Klaus na otázku Ekolistu, zda si nepřipadá ve svém postoji osamělý. Václav Klaus také připomněl, že se účastní nejvyšších jednání premiérů a prezidentů, jako například v Davosu, nebo zasedání OSN o změnách klimatu, která proběhne v září.

Bez Lomborga, kůrovce a žárovek

Václav Klaus se ohradil proti spekulacím médií, že by pro něj bylo ranou do zad změna postoje dánského statistika Bjørna Lomborga. Ten před nedávnem v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že je důležité, aby na prosincovém jednání v Kodani vznikla globální dohoda o klimatu. Prezident Klaus dnes řekl, že ve své knize Lomborga nikde necituje. „Vždy byl pro mě poněkud zmatený a nikdy by mě nenapadlo, abych ho citoval, on pro mě v tomto smyslu nikdy nebyl autoritu, to musím rezolutně prohlásit,“ řekl dnes novinářům Václav Kalus. Nicméně v jeho dnes představené knize Modrá planeta v ohrožení na straně 189 píše: „Potřebujme více knih jakými jsou (…) Skeptický ekolog od Bjørna Lomborga.“

Václav Klaus se také komentoval reakce na jeho podpis pod petici jihočeského hejtmana Jana Zimoli kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě. Podle včerejší tiskové zprávy Strany zelených je prezidentův postoj rozpolcený. Na jedné straně prý říká, že se změnami klimatu si příroda poradí, na druhé straně s kůrovcem se jí musí pomáhat. „To jsou přeci naprosto nesouměřitelné věci. V případě kůrovce čelíme katastrofě, se kterou můžeme něco dělat. V případě klimatických změn žádné katastrofě nečelíme. Navíc schopnost člověka něco udělat se stovkami hektarů lesa existuje, zatímco schopnost člověka něco udělat se sluneční soustavou nebo pohyby oceánů ne. Navíc šumavské lesy nejsou prapříroda, ale člověkem vytvořené smrkové monokultury. Člověk tento les vytvořil a proto má tento les problémy,“ říká Klaus.

„Je hloupost, když vám někdo nařizuje, co si máte koupit, jak a kdy máte svítit, o tom není sporu. Takže jsem zcela proti. Je to příklad další manipulace se svobodnými občany, kteří vědí sami, jak se mají rozhodnout,“ řekl Klaus na otázku k nařízení Evropské unie o konci prodeje stowattových klasických žárovek. Prohlásil ale, že se úsporkami dosud nijak zvlášť nezabýval. Prý ale samo slovní spojení „úsporné žárovky“ je problematické. Je otázkou, jestli jsou tyto zářivky úsporné nejen technicky, ale také úsporné ekonomicky. To je podle prezidenta i otázka větrných elektráren a podpory obnovitelných zdrojů.

První knihy Modrá nikoli zelená planeta se podle nakladatelství Dokořán v češtině prodalo sedmnáct a půl tisíce kusů. Vyšla také v dalších deseti jazycích a například v USA se prý prodaly řádově desítky tisíc kusů. Letos v dubnu vyšlo také druhé, rozšířené vydání této knihy. Prezident Václav Klasu bude svou knihu Modrá planeta v ohrožení podepisovat příští týden ve čtvrtek 3. 9 v 16,00 v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí v Praze.

Recenzi na první knihu Václava Klause o klimatických změnách Modrá, nikoli zelená planeta si můžete přečíst zde.

Přečtěte si zprávu Greenpeace využili křest Klausovy knihy k apelu na politiky.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist