https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-duha-pojisteni-jadernych-elektraren-neni-fer
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí Duha: Pojištění jaderných elektráren není fér

28.4.2009 15:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle Hnutí Duha by společnost ČEZ po případné havárii v Temelíně dostala od pojišťoven za škody na elektrárně 35 miliard korun. Všem ostatním, kteří by byli havárií poškozeni, by bylo vyplaceno maximálně šest miliard. Pokud projde novela zákona senátem, zvýší se tato částka na osm miliard. Evropská agentura životního prostředí (EEA) spočítala, že škody při těžké jaderné havárii by dosáhly zhruba 83 miliard euro (asi 2207 miliard korun).
 

JE Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz

Společnost ČEZ, která v Česku provozuje dvě jaderné elektrárny, za ně nese jen omezenou odpovědnost. V Česku je odpovědnost za škodu limitována do výše šesti miliard korun. „Stát tak zbavuje provozovatele finančního rizika při případné jaderné havárii,“ prohlásil dnes Martin Sedlák na konferenci Jaderná renesance v realitě, kterou uspořádalo Hnutím Duha. Podle něj omezená odpovědnost snižuje i cenu elektřiny vyráběné v reaktorech, protože elektrárny nemusejí platit za rizika spojená s provozem. Podle Sedláka navíc omezená odpovědnost motivuje k nedbalosti, protože soukromá firma ví, že nebude muset případně zaplatit škody v plném rozsahu. Hnutí Duha vydává k této problematice studii „Jaderná energetika s ručením omezeným.“

Současná vláda ve svém prohlášení slíbila, že „bude zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích.“ V praxi však vznikl zákon, který pouze navyšuje ze 6 miliard na 8 miliard povinnost vyplatit náhrady. Zákon před nedávnem schválila Sněmovna, nyní jej musí ještě schválit Senát. Samotné pojištění proti havárii, které musí provozovatel uzavřít, se zvýšilo z 1,5 na 2 miliardy korun. Mezinárodní dohoda z Bruselu v roce 2004 ustavila jako nejnižší hranici pojištění 700 milionů euro (zhruba 18,5 miliardy korun).

Problém je, jak vypočítat rizika pravděpodobnosti havárie jaderné elektrárny. Ta jsou poměrně velmi nízká, obecně se počítá s tím, že by teoreticky mělo dojít k jedné jaderné havárii za milion let. Otázka je, jak by bylo vysoké pojištění, kdyby si je měly jaderné elektrárny sjednávat volně na trhu. To, že z nich je odpovědnost sejmuta, je podle Hnutí Duha forma dotace pro provozovatele jaderných elektráren.

Různé studie se pokoušely spočítat, jak je asi takováto dotace od vlád vysoká. Podle studie z roku 2003 dosahuje v USA dotace 0,34 – 20,23 eurocentu/kWh. Široký rozptyl ceny dotace je prý daný obtížností, s jakou se dají sehnat relevantní data. Podle studie, která vznikla ve stejném roce pro Evropskou komisi, jsou ve Francii náklady na výrobu elektrické energie z jádra 2,5 eurocentu/kWh. Pojistné za tržní cenu by však k této sumě přidalo dalších 5 eurocentů/kWh. Pokud by francouzská firma EdF musela platit komerční pojištění, cena jaderné elektřiny by narostla až na trojnásobek.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist