https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zabijackeho-slimaka-a-dalsi-problemy-evropy-dnes-predstavila-eea
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zabijáckého slimáka a další problémy Evropy dnes představila EEA

9.1.2009 15:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud je vaším koníčkem zahrádka, měli byste se začít bát zabijáckých slimáků a dalších vetřelců. Plzák španělský se šíří Evropu poslední tři desítky let a je prý imunní proti všem druhům regulace. To alespoň tvrdí publikace Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) nazvaná Signály 2009, kterou dnes v Praze představila ředitelka agentury Jacqueline McGladeová.
 

Martin Bursík a Jacqueline McGladeová
Martin Bursík a Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), na dnešním představení publikace Signály 2009.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz
Publikace Signály 2009 rozhodně není suchou odbornou příručkou. Naopak, problémy životního prostředí se snaží přiblížit pomocí příběhů blízkých všem obyvatelům Evropy. Jednotlivé kapitolky útlé brožury jsou věnované tématům, jako je problém nových druhů živočichů, kvalita ovzduší, zemědělství nebo příprava na změny klimatu a hledání cesty pro novou mezinárodní dohodu po roce 2012, kdy přestane platit stávající Kjótský systém. Publikace se snaží udržet v rovnováze čtivost a čtenářskou přitažlivost spolu s odbornou kvalitou.

„Klimatické změny jsou největším problémem, který máme před sebou,“ prohlásila dnes na tiskové konferenci ředitelka EEA Jacqueline McGladeová. Zároveň ale v současnosti čelí svět dopadům finanční krize. Masivní investice a záchranné balíčky do ekonomiky představují podle McGladeové výbornou příležitost ke změně. „Nejde o to nahradit jedno auto na fosilní paliva jiným, které bude spotřebovávat méně ropy. Měla by se nastavit úplně nová pravidla. Větší investice do hromadné dopravy a do nových technologií, když zůstaneme u příkladu dopravy.“ Proto, aby došlo k takovým změnám, je ale potřeba, aby lidé věděli, proč se dělají a jaký mají přinést výsledek. A právě tomu má napomoci publikace Signály 2009. Proto EEA sází na srozumitelné příběhy. „Ano, zabijácký slimák je tak trochu humor, ale my se opravdu musíme připravit na příchod nových druhů živočichů, kteří se u nás objeví,“ dodala McGladeová.

„Zpráva, jako jsou Signály, je jenom začátek, jen otevírá dveře a ukazuje, jak se některé věci řeší, třeba v sousedních zemích,“ řekla Ekolistu.cz ředitelka EEA. Publikace má lidem pomoci pochopit, proč by se měla politika a ekonomika zaměřit na životní prostředí. „Je to první krok, aby si lidé uvědomili, co se děje, aby se o tom začali bavit a aby se začali zajímat,“ vysvětlila McGladeová. Evropa se podle ní kvůli změnám klimatu proměňuje. "Mění se například pěstované zemědělské plodiny. Obrovským problémem začíná být nedostatek vody, který už poznali i ve Skandinávii,“ prohlásila McGladeová.

Signály 2009 obsahují osm kapitol a její podtitul zní „Osm příběhů ze životního prostředí pro Evropu v roce 2009“. Ty se věnují tématům globální diplomacie a hledání nástupce Kjótského protokolu, přizpůsobování se změně klimatu a problémy s nedostatkem vody, hrozbami pro biologickou rozmanitost Evropy, kvalitě ovzduší v Evropě, výrobě bioenergie a dopadům na životní prostředí, mořskému hospodářství v měnícím se klimatu, reformě společné zemědělské politiky a mezinárodní přepravě odpadů.

A jak je to s oním zmíněným zabijáckým slimákem? Podle publikace Signály 2009 je to živočich známý pod odborným názvem Arion lusitanicus a také se označuje jako plzák španělský, neboť původně pochází z Pyrenejského poloostrova. Slimák je hermafrodit a může se šířit velmi rychle. Je agresivnější než "náš" plzák černý a požírá slabší slimáky. Zabijácký slimák se začal po Evropě šířit před 30 lety v květináčích. Hlína v květináčích květin vyvážených ze Španělska totiž často skrývala vajíčka slimáků. Tento způsob je i dnes největším zdrojem zamoření. Zabijácký slimák je jen jedním z příkladů širší hrozby pro evropskou biologickou rozmanitost, kdy se vetřelci nebo nepůvodní druhy v důsledku lidské činnosti usídlí a šíří napříč kontinentem.

Ročenky Signály vydává Evropská agentura od roku 2000, v České republice všechny její tiskoviny distribuuje CENIA, Česká informační agentura životního prostředí. V elektronické podobě je možné si publikaci stáhnout zde.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist