https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolektivnim-systemum-se-dari-vybirat-vice-elektroodpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolektivním systémům se daří vybírat více elektroodpadu

7.8.2008 10:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Množství elektrických zařízení odevzdaných k recyklaci stále stoupá. Tři největší systémy zpětného odběru ohlásily, že letos se jen jim podaří vybrat přes tři kilogramy odpadů na obyvatele. Do konce roku se tak zřejmě podaří naplnit požadovanou kvótu čtyř kilogramů, ke které se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.
 

TK zpětný odběr elektorzařízení
Roman Abraham z ELEKTROWINu a Zuzana Křenková z EKOLAMPu na tiskové konferenci.
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Podle firem, které mají zpětný odběr a recyklaci nefunkčních elektrozařízení ze zákona na starosti, mají české domácnosti větší snahu odpad odevzdávat. Společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN zadali studii chování českých spotřebitelů, která zkoumala, jak domácnosti recyklují, a také jaké mají znalosti a informace o zpětném odběru elektrozařízení. Z výzkumu společnosti Markent vyplynulo, že se povědomost o recyklaci televizorů, ledniček nebo malých přístrojů stále zvyšuje. Studie ukázala i to, že funkčnosti systému recyklace nejméně věří nejbohatší lidé. Podle průzkumu si 42 % respondentů myslí, že sběr nemá smysl. „Podle nás to poukazuje na nedůvěru v ostatní obyvatele, lidé z vyšší třídy si myslí, že ostatní lidé netřídí a proto nemá smysl, aby třídili oni,“ řekl na tiskové konferenci Jiří Remer z Markentu.

Podobně průzkum odhalil rozpory mezi znalostmi českých rodin a jejich reálným chováním. Na otázku, zda se mají malé spotřebiče jako jsou fény, cd přehrávače nebo mobilní telefony vyhazovat do normální popelnice, odpovědělo kladně 27 %, zatímco 72 % účastníků vědělo, že se drobné spotřebiče mají odevzdat k recyklaci. Zároveň ale 44 % respondentů přiznalo, že v posledním roce do popelnice vyhodilo fén nebo kulmu. U zářivek bylo 24 % lidí přesvědčeno, že patří do směsného odpadu. Zároveň se ale ukázalo, že za poslední rok vyhodilo do popelnice zářivky 48 % z respondentů průzkumu. Do komunálního odpadu namísto k recyklaci míří nejvíce zářivek překvapivě v hlavním městě. „V Praze skončí v popelnici až osmdesát procent zářivek. Obyvatelé hlavního města vyhazují do komunálního odpadu až dvakrát víc elektrozařízení, než v jiných částech České republiky,“ prohlásila na tiskové konferenci Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp.

Podle průzkumu české domácnosti za poslední rok méně obměňují velké spotřebiče jako jsou lednice nebo pračky, vyhazují hlavně menší spotřebiče. Naopak domácnosti nejvíce nakupují nové technologie, jako jsou DVD přehrávače nebo digitální fotoaparáty. Nejkupovanějšími zařízeními jsou ale elektronické hračky, které si v posledním roce pořídila necelá polovina českých domácností

Zásadním pro úspěch zpětného odběru je vzdálenost, na jakou musí lidé opotřebované zařízení donést do sběrného dvora nebo do jakéhokoli odběrného místa, například do obchodu s elektronikou. Podle průzkumu leží hranice, za kterou obyvatelé ČR nejsou ochotni odnést přístroj k recyklaci, u malých spotřebičů na 1633 metrech a u velkých spotřebičů, jako jsou lednice nebo televizory, na 2 110 metrech. Zároveň ale průzkum ukázal, že lidé sami vnímají vzdálenost k místu, kde mohou odpady odevzdat, vzdálenější než ve skutečnosti je.

Tři kolektivní systémy, ASEKOL, ELEKTROWIN a EKOLAMP, v roce 2006 vybraly 17 174 kilogramů vyřazených spotřebičů, v roce 2007 pak 25 011 kilogramů a za první pololetí letošního roku 15 205 kilogramů. Hlavním místem, kde lidé spotřebiče odevzdávají, jsou sběrné dvory, druhým jsou odběrná místa v prodejnách. Nově se snaží prosadit kolektivní systémy sběrné nádoby podobné nádobám na papír nebo plasty a druhou cestou jakou malé kontejnery určené do interiérů. S těmi má dobré zkušenosti společnost ASEKOL, která nabízí své E-boxy především obecním úřadům a státní správě. Právě obce jsou základním partnerem, navíc je sběr placený kolektivními systémy pro ně finančně výhodný. „Za tři roky jsme obcím, se kterými máme smlouvu, ušetřili zhruba 300 milionů korun,“ prohlásil Roman Abraham ze společnosti ELEKTROWIN.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist