Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Evropská komise hrozí Polsku kvůli programu Natura 2000


16. srpna 2006 01:28

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Polsko by mohlo čelit penalizaci ze strany Evropské unie kvůli nedostatečné ochraně přírodních oblastí, prohlásila představitelka Evropské komise. Podle Agaty Zdanowiczové, expertky EK na ochranu biodiverzity, neplní Polsko požadavky evropského systému ochrany Natura 2000, píše na internetových stránkách BBC.

Komise zahájila "přestupkové řízení" proti Polsku v dubnu. To by mohlo vést k soudnímu řízení a k zablokování peněz z fondů EU, které směřují do projektů na ochranu polské přírody. Natura 2000 je program Evropské unie na ochranu vzácných živočichů a rostlin i oblastí jejich výskytu ve všech pětadvaceti členských zemích.

Podle Světového fondu ochrany přírody (WWF) je polovina druhů evropských savců, jedna třetina druhů plazů, obojživelníků a ryb a třetina druhů rostlin ohrožena vyhynutím. Polsko je domovem vzácných druhů živočichů, jako jsou zubři, vlci, medvědi nebo orli, kteří žijí v říčních údolích, lesích a mokřadech. Komise již letos na jaře odmítla polský návrh na rozsah území, která by měla být chráněna podle Natury, návrh navíc označila za "velice nedostatečný". Agata Zdanowiczová redakci BBC řekla, že polský návrh není v souladu se směrnicemi EU o ochraně volně žijících ptáků a o ochraně přírodních stanovišť volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Polsko označilo 72 oblastí, které by měly být chráněné podle nařízení o ptácích, ale podle Zdanowiczové Komise požadovala, aby těchto lokalit bylo 140. Podle ní je situace ještě horší v případě plnění požadavku směrnice o stanovištích, tam polská vláda nebyla schopná zaručit "odpovídající ochranu" u 85 % z nich.

Na dubnové písemné varování Evropské komise odpovědělo Polsko v červnu, nový návrh v současnosti zkoumají odborníci. Nicméně podle Zdanowiczové by Polsko mohlo i nadále čelit soudnímu sporu v případě, že Komise neuzná novou verzi za dostatečnou. Tiskový mluvčí polského ministra životního prostředí Slawomir Mazurek odpověděl internetovému zpravodajství BBC, že během přípravy sítě Natura vznikly "nějaké chyby". "Některé lokality byly do návrhu zařazeny bez detailních informací. Navíc místní správa často se zavedením Natury nesouhlasí," dodal. Ministerstvo však podle jeho slov již Komisi předložilo "opravný program".

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski svým prohlášením z minulého týdne znovu rozpoutal vášnivou debatu o možnosti zmenšit počet chráněných lokalit. "Natura 2000 narostla do takových rozměrů, že je prakticky nemožné zde něco budovat," prohlásil polský předseda vlády. V původních patnácti zemích EU pokrývají chráněné oblasti Natury 18 % rozlohy států.

Podle textu BBC Online News 11. 08. 2006.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.