https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-vyzkum-hleda-alternativy-k-pokusum-na-zviratech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský výzkum hledá alternativy k pokusům na zvířatech

19.7.2004 14:45 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
V přítomnosti belgického prince Laurenta, předsedy Nadace prince Laurenta pro péči o zvířata, představil nedávno komisař pro výzkum Philippe Busquin dva nové výzkumné projekty. Jde o projekty ReProTect a A-Cute-Tox, financované z 6. rámcového programu pro výzkum a vývoj (2002-2006). Nové možnosti, jak nahradit pokusy na zvířatech, umožnil posun v biomedicínském výzkumu, jiné způsoby léčby a nové léky. Diskuse však probíhá i v politické rovině, zejména o navrhované směrnici EU s požadavky na testování kosmetiky a o nové chemické politice Unie.
 

"Nově vyvinuté alternativní testovací metody podpořené EU přispějí k ´třem R´ - redukci, zlepšení a nahrazení pokusů na zvířatech -, také budou garantovat vysoké bezpečnostní standardy pro spotřebitele i pacienty, s respektem k životnímu prostředí a prospěchu zvířat," vysvětluje komisař Busquin. "Povzbuzení ´tří R´ může být dosaženo jedině v případě, že bude spojené úsilí mezi vědci, národními vládami, průmyslem, nevládními organizacemi a tvůrci evropské politiky."

Co jsou tři R? Znamenají: reduction, refinement, replacement - tedy redukce, zdokonalení a nahrazení. Cílem redukce je získat spolehlivé informace za použití méně zvířat nebo více informací za použití stejného množství zvířat. Zdokonalením se míní zdokonalení alternativních metod, které zmírní nebo minimalizují bolest, utrpení a strádání. Nahrazení znamená získat ekvivalentní vědecké výsledky bez pokusů na zvířatech.

Výhody moderních alternativních testovacích metod vyvinutých v rámci zmíněných výzkumných projektů jsou v tom, že stejné experimenty mohou být použity pro léky, chemické látky a kosmetiku bez užití zvířat a že testy pro srovnání toxicity přímo mezi buňkami nebo pokusy s tkáněmi a dopady na člověka tedy nevyžadují jakékoliv pokusy na zvířatech.

Projekt ReProTect vyvíjí testovací strategie originálními metodami in vitro a in silico (senzorovými) alternativami k pokusům na zvířatech. Usiluje o vývoj významného počtu alternativních testovacích metod s použitím pokročilých technologií. Pokusy "in silico" (v křemíku) jsou počítačové simulace nebo matematické modely vztahující se k živočišné biochemii, chování a prostředí. Studie v reproduktivní toxicitě umožní vědcům významně snížit počet zvířat, která jsou dosud požadována na pokusy.

Projekt koordinuje Univerzita v Tübingenu jsou v něm zapojeny Belgie, Bulharsko, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Rozpočet projektu je 13,9 milionu euro, Evropská unie přispívá 9,1 miliony euro.

K projektu A-Cute-Tox za téměř 16 milionů euro, koordinovaném finskou univerzitou v Oulu, se připojila vědecká pracoviště v Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii. Cílem projektu je vyvinout jednoduchou a robustní testovací taktiku "in vitro" (ve zkumavce nebo na Petriho miskách), která předpoví možnost lidské akutní toxicity, což by mohlo nahradit testy na akutní toxicitu se zvířaty, které jsou v současnosti užívány.

Projekt má také zkompilovat, kriticky zhodnotit a vytřídit vysoce kvalitní informace o testování in vitro a in vivo pro srovnávací analýzu. Vědci se budou snažit rozpoznat faktory, které mají vliv na souvztažnost mezi toxicitou in vitro a in vivo (v živém organismu), a definovat algoritmus, který tuto souvztažnost postihuje. Dalším cílem je nalézt novátorské nástroje a buněčné systémy, aby bylo možné rozpoznat nové toxikologické meze (měřitelné biologické změny způsobené toxickým procesem) a lépe předvídat zvířecí a lidskou toxicitu.

Akutní toxicita znamená, že se nepříznivý dopad podání jedné či více dávek látky projeví do 24 hodin. Naproti tomu chronická toxicita jsou dopady, které se na živém organismu projeví až po opakovaném nebo dlouhodobém vystavení určité látce. A reproduktivní toxicita se vztahuje k nepříznivému dopadu látek na jakýkoliv aspekt rozmnožovacího cyklu, včetně zhoršení rozmnožovací funkce a vyvolání nepříznivých dopadů na embryo (např. růstová retardace, malformace či úmrtí).

Další informace o pokusech in vitro naleznete na adrese <_AA_3d7c5bfb204c6cd905340e2073a76d16_ShCut>.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist