https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2006-co-strana-zelenych-slibuje-ve-svem-volebnim-programu-2006-2010
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2006: Co Strana zelených slibuje ve svém volebním programu 2006-2010

4.5.2006 09:02 | PRAHA (EkoList)
Pasáže týkající se životního prostředí jsou základem programu Strany zelených pro letošní volby do sněmovny - zabírají přibližně polovinu jeho rozsahu. Najdeme v něm sice vlastní kapitolu Životní prostředí a ochrana spotřebitele, prakticky stejně se této oblasti ale věnuje i stěžejní část nazvaná Modernizace české společnosti. Oproti volbám v roce 2002 je program především mnohem propracovanější, nijak výrazně se ale od tehdejšího zaměření neodchyluje.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:

Zelení svůj program nazvali Kvalita života, na mysli však nemají kvalitu života jen současné generace, ale i těch příštích. Uvádějí, že podle většiny analytiků dojde do roku 2010 ke světovému vrcholu těžby ropy. Od té chvíle začne klesat objem její těžby, zatímco poptávka po ní bude nadále stoupat. Proto je podle zelených vhodné odklonit ekonomiku od závislosti na ropě a postupně ji nahrazovat biopalivy, zemním plynem a přechodem na ekonomiku, která bude jako nosič energie používat vodík.

Odklonit by se podle zelených česká společnost měla postupně nejen od ropy, ale taky od uhlí. Napomoci tomu má ekologická daňová reforma, kterou chce SZ zdanit uhlí, zemní plyn, jádro, elektřinu a letecký benzín. Zároveň zelení sníží zdanění práce a sociálně slabým budou kompenzovat zvýšené životní náklady. Zcela odkloněny od uhlí by od roku 2010 měly být domácnosti - jeho spalování v lokálních topeništích chce totiž SZ úplně zakázat. Naopak podpořit nižší sazbou DPH chtějí brikety z biomasy. Přestupní stanicí na cestě od uhlí (kvůli kterému by zelení rozhodně nerušily územní ekologické limity v severních Čechách) k obnovitelným zdrojům energie a energetickým úsporám má být zemní plyn.

Zatímco ve volebním programu před čtyřmi lety se zelení ochraně klimatu nevěnovali, teď kvůli ní hodlají prosazovat snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2050 o 50 % oproti hodnotám roku 2000. Výstavbu nových jaderných zdrojů SZ odmítá, po částech by privatizovala ČEZ.

Stejně jako energetika je dopodrobna rozpracovaná i část programu, která se věnuje dopravě. Tady zeleným vadí především kamiony - SZ chce, aby nesměly celoročně jezdit od páteční 15. hodiny do nedělní půlnoci. Naloženy na železnici by však kamiony mohly "jezdit" i o víkendu, dalšímu převádění kamionů na železnici by měla přispět i výstavba veřejných překladišť. Rovněž mýtné by podle zelených mělo omezit pohyb kamionů po silnicích. Pro zlepšení cestování po silnicích by zelení chtěli rychle vystavět obchvaty obcí, mnohem nákladnější dálnice můžou počkat. Podporovat podle programu budou ale hlavně veřejnou dopravu a cyklistiku s pěší dopravou berou jako přinejmenším rovnocennou s motorizovanými druhy dopravy.

Rozšíření ochrany
Bio vejce firmy Abatis
Zelení nabízejí zlevnění a větší rošíření bipotravin
Foto: Martin Mach/EkoList

Ve chvíli, kdy narazíme na kapitolu Životní prostředí a ochrana spotřebitele, už máme za sebou přes čtvrtinu programu - která se ovšem taky skoro celá týkala životního protředí. Dalších deset stran je věnováno z velké části ochraně všeho možného - zákazníků, krajiny, velkých šelem, čisté vody atd. Před klamavými informacemi o výrobcích a před chemikáliemi ve zboží chtějí zelení chránit spotřebitele, nabízejí naopak zlevnění a větší rošíření bipotravin, a to i ve školách. Nejen ve městech pak chtějí zlepšit přístup ke zdravému okolnímu prostředí, což by mělo zajistit snižování prašnosti a škodlivých emisí. Ke zdravému životu by měla přispět i zeleň v ulicích, parky, pěší zóny nebo například snižování hluku.

Za veřejný zájem považuje SZ ochranu přírody a krajiny, přímo národním bohatstvím jsou pak lesy. Hospodařit by se v nich proto mělo šetrněji a podíl přirozených melioračních a zpevňujících dřevin by měl do roku 2010 v obnovovaných lesních porostech dosáhnout aspoň 50 % (před čtyřmi lety chtěla SZ podíl místně odpovídajících druhů stromů v lesích zvýšit na 44 % do roku 2030). Přírodě blízké lesy a louky by rovněž měly být obnoveny v nivách řek. Podobně jako o lesy bychom se podle zelených měli starat o půdu, protože jde o jen těžko obnovitelný zdroj. Lékem může být mimo jiné ekologické zemědělství, které dbá i na péči o krajinu. Šancí pro zemědělce by měly být i tzv. energetické suroviny. K podpoře péče o krajinu by měly víc směřovat i dotace, nikoli na produkci potravin, jejichž výkup nebo vývoz musí být znovu dotován z veřejných rozpočtů (SZ uvádí jako příklad cukrovku). Podobně podpora investorům by měla mířit k tomu, aby své stavby umísťovali hlavně do opuštěných areálů továren, bývalých kasáren či zemědělských staveb. Vůbec by měla být omezena zástavba krajiny, k čemuž budou sloužit tzv. krajinné plány jako povinná součást územních plánů. Místo jezů na Labi by zelení víc podpořili schopnost krajiny zadržovat vodu a odmítají výstavbu kanálu Dunaj - Odra - Labe.

Zvýšenou ochranu si podle zelených zaslouží i některá území, proto navrhují aspoň o pět rozšířit počet chráněných krajinných oblastí (jde o Novohradské hory, Brdy, střední Poohří - Doupovské hory, západní část Krušných hor a oblast soutoku Moravy a Dyje). Záchranné programy by měly pomoct ohroženým druhům živočichů a rostlin, zelení by rádi vytvořili podmínky pro návrat velkých šelem do většiny našich hor. Na kvalitu života budou zelení hledět i u hospodářsky využívaných zvířat, proto je chtějí chovat v důstojnějších podmínkách a zakázat transport jatečních zvířat na porážku na větší vzdálenost než 300 km. Rovněž pokusy na zvířatech by měly být omezeny, proto zelení podpoří zavádění alternativ těchto pokusů a odstranění vícenásobného testování jedné látky více výrobci.

Budoucnost nakládání s odpadem vidí zelení v recyklaci, ještě lépe ale v předcházení odpadu. Proto hodlají zrušit paušální platbu za odpad, zavést separovaný sběr bioodpadů, které se dají znovu využít, a v širší míře znovuzavést vratné lahve. Zdůrazňují přitom, že nejde o návrat ke skleněným lahvím, vratné můžou být i PETky. Dovážet komunální odpad ze zahraničí odmítají, stejně jako podporovat spalovny z veřejných zdrojů.

Zatímco v minulém programu nabízeli zelení možnost odepsat aspoň jedno procento z daní na činnost občanských iniciativ, v letošním programu o tom chtějí vyvolat diskusi pouze u kulturních organizací. Prosazují ale daňové odpisy za investice do výzkumu a jeho uvádění do praktických aplikací. Vystupovat budou proti omezování občanských práv v zákonech, upravujících ochranu životního prostředí. Podpořit účast občanů na rozhodování naopak chtějí schválením zákonů o celostátním referendu a krajském referendu, přičemž hodlají zrušit podmínku padesátiprocentní účasti pro platnost všech typů referend.

Shrnutí

Zelení oproti svému programu z před čtyř let teď nabízejí podstatně konkrétnější návrhy u všech témat týkajících se životního prostředí, často je díky tomu taky rozšířili (například odkon od ropy nebo omezení kamionové dopravy). Jednotlivé části jsou i vzájemně provázané, takže například o ekologické daňové reformě se nehovoří jen v části věnované ekonomice, ale i v části věnované zdraví a sociální oblasti. Celkově zabírá životní prostředí (v širokém slova smyslu) přibližně polovinu z padesátistránového programu strany. Zelení se zřejmě poučili z minulých voleb (viz Volby 2006 - Co zelení slibovali v roce 2002 a jak své sliby plnili) a tentokrát žádné závazky typu vysazování stromu za každý hlas neslibují.

Ekologické pasáže volebního programu Strany zelených pro volby do Poslanecké sněmovny 2006 najdete zde.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist