https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2006-co-kscm-slibuje-ve-svem-volebnim-programu-2006-2010
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2006: Co KSČM slibuje ve svém volebním programu 2006-2010

3.5.2006 12:56 | PRAHA (EkoList)
Komunistická strana Čech a Moravy představila svůj program pro červnové volby do Poslanecké sněmovny. Hlavním principem politiky životního prostředí KSČM je nedůvěra v působení volného trhu, ale naopak věří v kvalifikované centrální řízení ochrany přírody a životního prostředí. KSČM slibuje skloubit požadavky sociálního a hospodářského rozvoje s požadavky na kvalitu životního prostředí, včetně uchování přírodního bohatství v jeho rozmanitosti.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:

Stejné sliby jako před čtyřmi lety

Předvolební program v oblasti životního prostředí se příliš neliší od programu KSČM z roku 2002. Shodně jako před čtyřmi lety chtějí čeští komunisté stavět "růst kvality životního prostředí, životního stylu a životní úrovně na zásadách trvale udržitelného rozvoje ve spolupráci s odbornou a občanskou veřejností." Proto volební program také slibuje „intenzivní dialog o stanovení cílů, parametrů a kritérií s ekologickými odborníky, strukturami občanského a ekologického hnutí napříč politickým spektrem.

Stejnými slovy jako v programu z roku 2002 slibuje KSČM podporovat "otevřenější informační politiku státu, krajů a obcí v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí.“ KSČM výslovně říká, že strana bude“garantovat práva občanů dozvědět se o ekologických dopadech staveb v jejich okolí a právo účastnit se správních řízení.“

Poslanci KSČM skutečně během posledních čytř let v Poslanecké sněmovně opakovaně nepodpořili celou řadu návrhů na omezení účasti veřejnosti. Jenže v listopadu 2003, při projednávání zákona o geneticky modifikovaných organismech (GMO), komunističtí poslanci hlasovali pro úplně vyloučili veřejnost ze správních řízení. Později se jim líbil i návrh poslankyně Ivy Šedivé (ČSSD), který měl omezit účast občanských sdružení ve správních řízeních v rámci zákona souvisejícího se stavebním zákonem. A na začátku července 2005 předložila skupina poslanců včetně Květoslavy Čelišové z KSČM novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která měla podle svých autorů pomoci hospodářskému rozvoji státu tím, že zruší právo veřejnosti vyjadřovat se ke stavebnímu řízení.

Recyklovat, recyklovat, recyklovat

Komunistický program slibuje snižování množství odpadů a zvýšení míry jejich využívání recyklačními službami. Slibuje také rozvíjení průmyslu zpracování odpadů při zákazu dovozu odpadů ze zahraničí k likvidaci v ČR, což je víceméně letošní předvolební téma všech kandidujích politickýh stran. Je ale pravda, že v průběhu posledních čtyř let komunističtí poslanci opakovaně nepodpořili dovoz odpadu za účelem likvidace.

Třídící a recyklační linka Pražských služeb.
Třídící a recyklační linka Pražských služeb.
Foto: Martin Mach/Ekolist

Komunisté slibují návrhy kvalitnějších ekonomických nástrojů k posilování mimoprodukční funkce zemědělství, ke kultivaci krajiny a rozvoji českého venkova, ale také ekologického zemědělství, produkce a využívání alternativních zdrojů energie. Přitom i na jejich odmítavých hlasech ztroskotala podpora obnovitelného tepla v rámci zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Ta by se především týkala pěstování biomasy, která by mohla přinést venkovu řadu pracovních příležitostí.

Přírodní zdroje patří celé společnosti

Předvolební program KSČM slibuje ochranu zdrojů pitné vody, obnovu vodních zdrojů, ochranu půdního fondu a zemědělsky obhospodařované půdy a ochranu zeleně. Vedle hospodářsky využívaných lesních monokultur by se mělo dbát i na výsadbu lesů druhově pestřejších.

Podle KSČM patří přírodní zdroje celé společnosti. Proto by se podle KSČM měla zastavit privatizace dolů a energetických společností. Také prosazuje úměrné meze těžbě nerostných surovin a účinná opatření proti znečišťování půdy a horninového prostředí průmyslovou výrobou, podpora rekultivace a sanace. O prolomení nebo zachování ekologických územních limitů těžby však program KSČM výslovně nemluví.

Doly i elektrárny by měly být státní

Další kapitolou, která se přímo dotýká politiky životního prostředí, je energetika. V ní KSČM prosazuje silnou roli státu, který by se měl zaměřit na ekologicky šetrné technologie a na energetickou účinnost. KSČM chce klást důraz na snižování celkové spotřeby energií i šetrnost její výroby. Zdroje energie, jako jsou velké elektrárny nebo vodní energetická soustava, stejně tak jako zdroje surovin by měl vlastnit stát. KSČM podporuje výrobu elektřiny v jaderných reaktorech s přihlédnutím k požadavkům bezpečnosti a snižování energetické náročnosti. Podle českých komunistů by se měl zvyšovat podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů a mělo by se rozvíjet využívání všech zdrojů obnovitelné energie, tak jak to bude v nejrůznějších regionech nejvýhodnější.

Dálnice nesmí narušovat životní prostředí

V oblasti dopravní politiky přináší program KSČM v některých pasážích opět stejné sliby jako v roce 2002, dokonce v téměř zcela stejných formulacích. Program preferuje veřejnou hromadnou dopravu, zkvalitnění systému různých druhů slev jízdného a jejich začlenění v rámci integrované dopravy (rodinné, skupinové, slevy pro důchodce, studenty, děti, zdravotně postižené apod.). S tím souvisí i slibované budování železničních koridorů a dalších tratí zařazených do mezinárodních dohod, metra, tramvajových a trolejbusových tratí, vyhrazených pruhů, záchytných parkovišť, pěších zón a cyklistických stezek oddělených od automobilové dopravy.

KSČM chce opět jako v roce 2002 "budovat ekologicky šetrné druhy" dopravy, zejména zvyšovat podíl kombinované dopravy a vnitrozemské vodní dopravy. Také chtějí pokračovat v elektrifikaci železnic. Stejně jako před minulými volbami chtějí při výstavbě dálnic a rychlostních komunikací zajistit, aby minimálně narušovala životní prostředí (hluk, exhalace, ekosystémy místní flóry a fauny, krajinný ráz). Přitom v sérii hlasování o urychlené výstavbě dálnic komunisté ve Sněmovně většinově podporovali změnu zákona, která by umožňovala rychlé vyvlastnění pozemků a tím v podstatě snazší výstavbu silnic a dálnic.

Zemědělská tvorba krajiny a solární ohřev vody

Komunistická strana slibuje vypracovat dlouhodobou koncepci oživení a rozvoje českého zemědělství jako jednoho ze zdrojů hospodářské prosperity a faktoru zachování příznivých podmínek životního prostředí. Především v podhorských a horských oblastech České republiky chtějí komunisté dotovat i mimoprodukční funkce zemědělství, jako je tvorba krajiny a udržení pracovních míst v regionu. Nicméně již před minulými volbami KSČM žádala programově obnovit český venkov, odstranit zanedbanost a napravit negativní dopady na krajinu a životní prostředí, související podle nich s útlumem zemědělské výroby.

KSČM také v kapitole o bydlení slibuje, že podpoří mladé lidi a poskytne jim výhodné podmínky pro stavbu nebo rekonstrukce rodinných domů na venkově. Dotacemi chce KSČM podporovat využívání sluneční energie pro ohřev vody a vytápění.

Ekologické pasáže volebního programu KSČM pro volby do Poslanecké sněmovny 2006 najdete zde.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist