https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-vita-krach-jednani-v-cancunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace vítá krach jednání v Cancúnu

15.9.2003 15:54 | PRAHA/CANCÚN (EkoList)
Jednání páté ministerské konference Světové obchodní organizace skončilo nezdarem. Místo dohody o liberalizaci obchodu se zemědělskými produkty se delegáti dokázali shodnout pouze na poděkování mexické vládě a lidu za pohostinnost.
 

Konference v mexickém luxusním letovisku Cancúnu ztroskotala na dvou problémových oblastech: zemědělství a tzv. singapurských tématech.

"WTO je přežitek," říkají členové mezinárodní sítě nevládních organizací s názvem Náš svět není na prodej, při zahajovacím ceremoniálu konference v Cancúnu.
Foto: Friends of the earth international / http://www.foei.org

Něco za něco

V případě zemědělství šlo o požadavek rozvojových zemí, aby vyspělé státy, zejména USA a země Evropské unie, přestaly dotovat svoji zemědělskou výrobu a vývoz. USA a EU vynakládají na tyto dotace ročně 300 miliard amerických dolarů a zemědělci v rozvojových zemích jim nejsou schopni konkurovat.

Rozvinuté státy byly v zásadě ochotny svůj systém dotací reformovat (byť ne úplně odstranit), ovšem zejména komisař EU pro obchod Pascal Lamy výměnou požadoval pokrok v jednání o "singapurských tématech".

Pod tímto názvem se skrývají 4 témata, poprvé nastolená na jednání WTO v Singapuru v roce 1996. Jde o:

  • Zaručení práv zahraničních investorů v hostitelské zemi.
  • Zajištění stejných podmínek (volné soutěže) pro domácí a zahraniční firmy.
  • Zjednodušení procedur při pohybu zboží přes hranice a snížení nákladů na celní procedury.
  • Zajištění možnosti zahraničních firem ucházet se o vládní zakázky.

Snahy o zahájení jednání o těchto tématech se však setkaly s rázným odmítnutím rozvojových zemích, ale i ekologických a dalších nevládních organizacích. Kritici vnímají stanovení pravidel WTO v této oblasti jako snahu zajistit nadnárodním korporacím imunitu proti místním zákonům. Úřady v hostitelských zemích by pak byly omezeny například při přijímaní pravidel pro investory při ochraně životního prostředí či při ochraně práv zaměstnanců.

Pokus o prosazení dohody o podobných tématech ztroskotal již před pěti lety. Tehdy se OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) pokusila vytvořit Multilaterální dohodu o investicích (MAI), členské státy organizace se však na ní nedokázaly dohodnout.

Protestující vyjadřují svůj nesouhlas s politikou Světové obchodní organizace.
Foto: Friends of the earth international / http://www.foei.org

Rozvojové země vytvořily silný blok

Jednou z významných událostí na konferenci v Cancúnu bylo vytvoření silné skupiny rozvojových zemích, tzv. G21. Jejími členy jsou mj. velké země jako Čína, Indie či Brazílie a skupina na jednáních vytvořila protiváhu tradičnímu bloku bohatých zemí, jako jsou USA, státy EU či Japonsko.

Zformování G21 a její neochota k výměně ústupků rozvinutých zemí v zemědělství za zahájení jednání o singapurských tématech nakonec vedly k neúspěchu ministerské konference v Cancúnu. Brazilský ministr zahraničí Celso Amorim však z toho nebyl zcela zklamán. "V prvé řadě jsme si vydobyli respekt pro naši skupinu," řekl.

Zklamání i radost

Krach konference v Cancúnu, která měla být dalším krokem v realizaci tzv. Rozvojové agendy z konference WTO v Doha, se setkal se zklamanými i radostnými reakcemi. Ke zklamaným nepochybně patřil evropský komisař Lamy. Na tiskové konferenci po jednání označil WTO za "středověkou organizaci". Podle Lamyho WTO chybí struktura, která by při účasti 146 zemí umožnila dojít ke shodě.

Pascal Lamy také zdůraznil, že EU zůstává oddána vytyčení pravidel pro mezinárodní obchod a bude v tomto směru ve WTO dále působit.

Naopak mezinárodní ekologická organizace Greenpeace označila výsledek konference v Cancúnu za "konec obchodního systému řízeného WTO, který měl jediný cíl - liberalizaci obchodu". Za příčiny krachu považuje jak nedemokratický a tajnůstkářský systém práce WTO, tak to, že WTO nedokázala do svého rozhodování zahrnout zájmy ochrany životního prostředí a sociální otázky.

Podle Greenpeace by dalším krokem mělo být svolání mezinárodní konference, nejlépe na půdě OSN, která by se zabývala otázkou vytvoření trvale udržitelného a životnímu prostředí přátelského mezinárodního obchodního systému.

Naproti tomu Patrik Nicholson, aktivista britské Katolické agentury pro zámořský rozvoj, se obává pádu WTO do bezvýznamnosti. Ve svém komentáři na BBC News Online poukazuje na údaj Světové banky, podle nějž by zdárné dovršení současného kola rozhovorů o liberalizaci obchodu vytáhlo z bídy 144 milionů lidí ve Třetím světě.

"Velký díl viny padá na EU," tvrdí Nicholson v souvislosti s tím, že Pascal Lamy trval na svých singapurských tématech až do hořkého konce. Nicholson se obává, že bohaté země se začnou orientovat na dvoustranné obchodní dohody, což pozici rozvojových zemí jen zhorší.

Co bude dál?

Delegáti konference v Cancúnu v závěrečné deklaraci požádali předsedu Generální rady WTO a generálního ředitele WTO, aby do 15. prosince letošního roku svolali jednání Generální rady na úrovni vysokých představitelů. Již nyní však panují pochybnosti, zda a kdy se jednání pohnou vpřed. Příští rok se bude EU rozšiřovat o 10 nových členů a Spojené státy čekají prezidentské volby. Rozvinuté země tak možná nebudou mít na další jednání o světovém obchodu dost času a sil.


reklama

 
Radek Svítil

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist