Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 28. 10. 2021
Svátek má Státní svátek
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zelená domácnost > Odpady MAPA STRÁNEK
Zelená domácnost
Odpady
Dotaz 256:
5. prosince 2011
Dotaz 254:
30. září 2011
Dotaz 252:
11. listopadu 2010
Dotaz 243:
22. října 2008
Dotaz 242:
2. června 2008
Další dotazy:
Co píší jiní
:
16. března 2016
:
1. března 2016
:
10. září 2014
:
15. května 2014
28. února 2012
2. ledna 2012
2. srpna 2011
:
25. února 2011 10:20
Další články
Od:
Do:
Výběr článků z jiných médií vám přinášíme ve spolupráci se serverem EcoMonitor
Tiskové zprávy
14. října 2021
27. září 2021
22. září 2021
17. září 2021 20:43
16. září 2021
15. září 2021 14:30
15. září 2021 14:04
14. září 2021
Další tiskové zprávy
Od:
Do:
Související tiskové zprávy vám přinášíme ve spolupráci se serverem Econnect
Související odkazy
Server věnovaný možnostem sběru a recyklace nevratných PET lahví. Zprávy, informace, související odkazy, nabídka a poptávka plastů...
Portál pro oblast ochrany životního prostředí určený především specialistům v tomto oboru. Legislativa, adresáře odborných firem a státní správy, pořádané akce, normy, články a komentáře, inzerce, www odkazy, e-business + řada dalších informací.
Rubrika serveru SVTC věnovaná problematice počítačů jako nebezpečného odpadu.
Informace o dioxinech na serveru Econnect, zejména v souvislosti se spalovnami odpadů.
Stránky magistrátu o komunálním odpadu na území hl.m. Prahy, jeho sběru, zneškodňování a recyklaci. Seznam sběrných dvorů a další informace.
Kampaň Hnutí DUHA zaměřená na odpady
Související odkazy vám přinášíme ve spolupráci se serverem EkoLink
Rady a návody
22. října 2021 07:00

PRAHA (Ekolist) - Jestli žijete ve městě, v bytě bez zahrady, pak třídění bioodpadu pro vás není tak snadné. V zásadě máte tři možnosti. Můžete si objednat hnědý kontejner na svoz bioodpadu (pokud je u vás zaveden), pořídit si interiérový vermikompostér (a recyklovat bioodpad s pomocí kalifornských žížal) a nebo se připojit k sousedům a začít kompostovat komunitně. Komunitní kompostování má u nás už relativně dlouhou tradici a také zatím velký nevyužitý potenciál. (Celý text)
23. září 2021 13:54

PRAHA (Ekolist) - Naší společnost se potřebuje vypořádat se změnami klimatu. Jedna rovina tohoto snažení je institucionální, kdy po našich politicích chceme, aby problém řešili, a oni nastavují průmyslu a energetice podmínky, které by měly vést k ochraně klimatu. A nebo nenastavují či nevedou. A druhá rovina je osobní. Spotřeba konkrétního člověka a s ní spojené emise skleníkových plynů. Podle Viktora Třebického, který spolu s obecně prospěšnou společností CI2 stojí za aktualizovaným vydáním osobní uhlíkové kalkulačky, je to, co sami uděláme, stejně podstatné, jako to, co udělají vlády a korporace. (Celý text)
Další rady a návody:
Od:
Do:
Zprávy
28. října 2021 01:57

BRUSEL (ČTK) - Obyvatel Evropské unie v roce 2019 v průměru vyprodukoval 34,4 kilogramu odpadu v podobě plastových obalů, z nichž 14,1 kilogramu prošlo recyklací. S tímto odhadem přišel unijní statistický úřad Eurostat, podle kterého míra recyklace v EU dosáhla 41 procent. Česko bylo s 61 procenty druhé v celé unii. (Celý text)
18. října 2021 17:30

JIHLAVA (ČTK) - Rozšířit jediný bezobalový obchod v Jihlavě pomohly příspěvky od lidí získané na crowdfundingové platformě HitHit. Do opravených větších prostor v ulici Matky Boží se obchod přestěhoval před loňskými Vánocemi, po třech letech existence. Lidé tam kupují potraviny i drogerii nejčastěji do vlastních sklenic, plastových nádob nebo šitých sáčků. I řada obchodníků dodává zboží ve vratných obalech. Pokud přece jen nějaké obaly zbudou, najde se pro ně jiné využití. ČTK to řekla podnikatelka Tereza Kos Černá, která se letos umístila na třetím místě v krajském kole soutěže Živnostník roku. (Celý text)
16. října 2021 07:51

PRAHA (Ekolist) - Prvky vzácných zemin jsou v současnosti zcela klíčové kovy pro moderní technologie jako jsou mobilní telefony a baterie do elektromobilů. Nově vyvinutá metoda umí těchto 17 prvků extrahovat z již vyřazených zařízení a to pomocí zcela přírodního bakteriální proteinu. Vědci jsou navíc přesvědčení, že metodu půjde brzy využít v průmyslovém měřítku. O studii informuje žurnál ACS Central Science. (Celý text)
15. října 2021 14:16

JIHLAVA (ČTK) - Nová sběrná centra, kde si lidé mohou vzít věci, které jiní vyhodili, se na Vysočině osvědčují. Velkou návštěvnost mají takzvaná re-use centra v Jihlavě i Třebíči. Podle ankety ČTK místa, kde odložené věci dostanou druhou šanci, chystají další obce. Je to podle nich jeden ze způsobů, jak snižovat množství odpadů. Například v Pelhřimově by mělo být re-use centrum otevřeno v listopadu, Světnov na Žďársku počítá s jeho zřízením v příštím roce. (Celý text)
28. září 2021 01:06

KDYNĚ (ČTK) - Kdyně na Domažlicku s 5200 obyvateli vykazuje dlouhodobě nejmenší produkci směsného odpadu mezi všemi městy v ČR. Loňských 117 kilogramů na obyvatele za rok je jen o necelé dva kilogramy víc než v roce 2012. Za tu dobu se v Kdyni téměř zdvojnásobil podíl vytříděných odpadů na více než 40 procent. Při udělení Odpadového Oskara Plzeňského kraje to ČTK řekl Milan Havel ze spolku Arnika, která soutěž pořádala posedmé. Jejím cílem je motivovat ke snižování množství směsného odpadu. (Celý text)
7. září 2021 01:17

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6 kilogramu více než v roce 2019. Různí výrobci dali loni na trh nevratné obaly o váze 1,23 milionu tun, z nichž se podařilo vytřídit a předat k dalšímu využití 76 procent. V roce 2019 to při mírně nižším množství obalů bylo 73 procent. Vyplývá to z dat společnosti Eko-Kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Dnes firma v Hradci Králové uspořádala konferenci Odpady a obce. (Celý text)
26. srpna 2021 10:35

PRAHA (ČTK) - Společnost Kofola chce své nápoje znovu prodávat i ve vratných skleněných lahvích, a nabídnout tak alternativu k plastovým lahvím a plechovkám. V projektu Cirkulka připravuje na lahve i speciální modulární přepravku. Nové lahve plánuje uvést na trh příští rok na jaře, řekl mluvčí Kofoly Pavel Barvík. Už předtím, od konce letošního září, začne zálohované skleněné lahve v řetězci Lidl nabízet konkurenční Mattoni. (Celý text)
26. srpna 2021 00:20

BRNO (ČTK) - Obyvatelé brněnských sídlišť loni vyhodili do popelnic o 27 procent méně potravinového odpadu než v předchozím roce, průměrný obyvatel Brna o 11 procent méně. Nejčastěji lidé vyhazují ovoce a zeleninu, pečivo a balené potraviny. Množství potravin v komunálním odpadu druhým rokem měřili odborníci z Mendelovy univerzity, výsledky představili novinářům. Snažili se také ovlivnit chování lidí. Lépe než vyvolávání šoku či strachu funguje v kampaních pozitivní motivace a dlouhodobá edukace. (Celý text)
19. srpna 2021 00:50

PRAHA (ČTK) - Pražané od začátku ledna do konce července vytřídili 449 tun kovových obalů, což je o 90 více než ve stejném období loni. Přibyly také kontejnery k jejich sběru. ČTK to sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které se o odpad v metropoli starají. Z odpadu pracovníci PSAS ručně vytřídili 2,6 tuny hliníkových kapslí do kávovarů. (Celý text)
10. července 2021 08:14

PRAHA (Ekolist) - Jedna ze čtyř komor žaludku krav, bachor, obsahuje mikroby, které jsou schopné rozložit některé typy plastu. Možná se tak otevírá nová udržitelná cesta ke snížení množství plastového odpadu. O studii provedené na vídeňské University of Natural Resources and Life Sciences informuje žurnál Frontiers. (Celý text)
8. července 2021 12:01

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Jen zhruba pětina obsahu kontejnerů na sídlištích ve Vysokém Mýtě by měla skončit na skládce. Ostatních 80 procent tvoří tříditelné složky jako papír, plast, sklo nebo biologický odpad. Vyplývá to z analýzy odpadů z kontejnerů ze sídlištní zástavby, kterou město dělalo na jaře. Výsledky byly ve všech kontejnerech obdobné. (Celý text)
2. července 2021 16:48

PRAHA (Ekolist) - Národní parky, potažmo celou českou přírodu, trápí množství odpadků, které v ní po návštěvnících zůstane. Právě v národních parcích je tento problém o to palčivější, že se jedná o turistické magnety s obrovskou návštěvností. Těch nevhodně se chovajících turistů není sice vysoký podíl, ale v absolutních počtech jde o velké množství lidí. Navíc při představě, jak dlouho odhozené odpadky v přírodě přežívají, je obava o českou přírodu na místě. Každoročně se konají sběračské akce, aby následky nevhodného chování turistů napravily. Ale ideální by samozřejmě bylo, kdyby se žádné takové akce vůbec konat nemusely. O kampani, která tomu má pomoci, informují české národní parky. (Celý text)
21. června 2021 00:33

TEPLICE (ČTK) - V Teplicích se otevřelo takzvané re-use centrum. Místo, kam mohou lidé nosit nepotřebné věci pro někoho jiného, kdo je ještě využije, je v areálu sběrného dvora v Úprkově ulici. Smyslem re-use pointu je dát věcem druhou šanci a předcházet vzniku odpadů, řekl ČTK primátor města Hynek Hanza (ODS). (Celý text)
14. června 2021 00:55

ŠUMPERK (ČTK) - Zhruba tunu kuchyňského odpadu, která by jinak skončila na skládce směsného odpadu, vytřídili obyvatelé Šumperku za první dva týdny od zahájení pilotního projektu na třídění gastroodpadu. Ve druhém týdnu lidé do speciálních nádob odložili dvojnásob tohoto typu odpadu než první týden, informovala ČTK mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pustilo. Analýz ukazují, že zbytky z kuchyně zabírají zhruba 30 procent popelnic na směsný odpad. (Celý text)
3. června 2021 00:52

PRAHA (ČTK) - Hliníkových kávových kapslí od kávy, které lidé mohou od letošního roku odkládat do šedých separačních nádob, byly letos od ledna do dubna v Praze vytříděny dvě tuny, sdělil mluvčí firmy Pražské služby (PSAS) Radim Mana. (Celý text)
31. května 2021 17:56
24. května 2021 00:29
18. května 2021 01:08
27. dubna 2021 13:27
26. dubna 2021 17:37
24. dubna 2021 00:48
23. dubna 2021 15:05
22. dubna 2021 11:45
19. dubna 2021 01:28
13. dubna 2021 00:35
Další zprávy:
Od:
Do:

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Další informace najdete na stránkách tištěného Ekolistu zde.

Zelená domácnost je provozována s finančním přispěním Hlavního města Prahy.

Hlavní město Praha - logo

Projekt Environmentální občanské poradenství je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

SFŽP

MŽP

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.