21.1.2022 - Nevládní organizace vyzývají předsednické trio EU včetně ČR: Máte šanci snížit ceny energií, musíte ale najít shodu na odvážných řešeních
PRAHA/PAŘÍŽ/STOCKHOLM (Hnutí DUHA) - Při příležitosti schůze Rady ministrů životního prostředí a energetiky EU vyzvaly evropské nevládní organizace vlády předsednického tria EU včetně české, aby našly shodu na odvážné klimatické a energetické politice [1]. Zásadní je, aby politiky balíčku Fit for 55 braly ohled na zranitelné domácnosti a zapojily do energetické transformace nejširší veřejnost. Toho lze dosáhnout pomocí masivních investic do úspor energie a obnovitelných zdrojů, které sníží spotřebu stále dražších fosilních paliv.

21.1.2022 - Překvapení pro vědce. Milovice jsou významným místem výskytu vzácných brouků v celé střední Evropě, zjistil výzkum
Praha (Česká krajina) -

21.1.2022 - Nový film „Něco je ve vzduchu“ hledá nové cesty ke zdravějšímu životu ve městech
Praha (Bonafide) -

20.1.2022 - Senát schválil vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Více lidí tak dosáhne na příspěvek, který jim pomůže s platbami za energie
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil bleskovou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Novela umožní, aby více lidí dosáhlo na příspěvek na bydlení a mohlo ho využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Zároveň vzroste i samotný příspěvek, novela zvyšuje tzv. normativní náklady, které jsou vedle příjmů domácnosti rozhodujícím faktorem pro nárok na příspěvek na bydlení. Návrh byl v Senátu schválen hladce a jednohlasně.

20.1.2022 - Příspěvek na bydlení v Senátu podpoříme. Cílená pomoc lidem zasaženým energetickou krizí je důležitá
PRAHA (TOP 09 a ODS) - Senátoři dnešní 19. schůzi zahájili minutou ticha, aby uctili památku bývalého předsedy Senátu pana Jaroslava Kubery. Senátorský klub ODS a TOP 09 podpoří vládní návrh zákona o státní sociální podpoře, který umožňuje čerpání příspěvku na bydlení. Tato cílená pomoc je určena pro ty, kteří jsou zasaženi energetickou krizí kvůli zvyšujícím se cenám energií. O návrhu zákona o platech ústavních činitelů budou zástupci senátorského klubu hlasovat volně.

20.1.2022 - Převoz hospodářských zvířat v mrazu nebo horku? Pravidla jsou zastaralá a chybí kontroly, říká Kolaja
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Piráti v Evropském parlamentu podpoří zprávu, která volá po aktualizaci pravidel pro převoz zvířat. Stávající pravidla jsou totiž stará sedmnáct let a podle pirátských europoslanců nedostačující. Piráti tak požadují, aby zvířata byla převážena pouze v teplotách od +5 ºC do +30 ºC, a to maximálně osm hodin v kuse.

19.1.2022 - Různé světy
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o mediálních oslavách výstavby dálnic a o mediálním tichu jejich problémů při povolování, který vyšel v časopise A2 (19.01.2022).

19.1.2022 - Piráti plní sliby: Vláda prošlo zefektivnění zákona o střetu zájmů i posílení kyberbezpečnosti. Ministr Bartoš též představil cestu k zastavení účinnosti stavebního zákona a předložení novely
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes dala zelenou novele zákona o střetu zájmů. Ta konečně zamezí jeho obcházení a zabrání případným snahám politiků ovlivňovat mediální domy pomocí jejich vlastnictvím nebo neférovým způsobem vydělávat na veřejných zakázkách, dotacích a investičních pobídkách. Piráti úpravu prosazovali již v minulém volebním období, k řešení se zavázala také nová vládní koalice. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na vládě rovněž představil konkrétní kroky k odložení účinnosti platného stavebního zákona tak, aby mohla být co nejdříve předložena novela, která zajistí pro občany rychlé a snadné stavební řízení. Kabinet také podpořil návrh zajišťující posílení kyberbezpečnosti České republiky.

19.1.2022 - Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent, výdaje státu na kompenzace se sníží až o třetinu
PRAHA (MD ČR) - Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

19.1.2022 - Ministr Bartoš dnes na vládě představil postup pro částečný odklad stavebního zákona
PRAHA (MMR ČR) - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš dnes představitelům vlády představil postup k odkladu účinnosti části stavebního zákona. Vláda by pak ve zrychleném řízení samotný návrh na odklad měla schválit začátkem února 2022. Během následujících měsíců pak vznikne v týmu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše ve spolupráci s partnery a odbornou veřejností novela, která napraví nedostatky zákona schváleného minulou vládou. Nová úprava nejen že urychlí povolování staveb, ale bude více hájit zájmy občanů. 

19.1.2022 - Ministerstva životního prostředí a zemědělství společně připravila Plány pro zvládání povodňových rizik a Národní plány povodí na příštích šest let
PRAHA (MŽP ČR a MZe ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes předložilo vládě Plány pro zvládání povodňových rizik v povodích Labe, Odry a Dunaje. Ministerstvo zemědělství připravilo Národní plány těchto povodí do roku 2027. Navrhovaná opatření ochrání lidské životy a majetky, pomohou vybudovat čistírny odpadních vod a revitalizovat vodní toky. Oba dokumenty vláda schválila.

19.1.2022 - Ornitologové při sčítání viděli nejvíce orlů v historii, možná zde budou mít i mladé
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) -

Hned osm jedinců orla mořského zahlédli ornitologové při pravidelném lednovém zimním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí. Je to nejvíce za celou osmnáctiletou historii této akce. Do svých zimovišť na jihozápadě Evropy letos neodlétli někteří konipasové horští. Dobře se v Podyjí daří i vodnímu pěvci skorci. Sčítání ptáků se třetí lednový víkend pravidelně provádí ve 170 zemí světa. Odborníkům přináší důležité informace o změnách počtů a chování opeřenců.19.1.2022 - Ve školách zimuje 14 „Bodlinek“
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Letos již po sedmnácté mají děti na některých krkonošských školách možnost pečovat přes zimu o ježka. Projekt Bodlinka u nás, který pro děti každoročně připravují pracovníci Správy KRNAP, je učí zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířeti. Zároveň pomáhají malému ježkovi přečkat zimu, kterou by bez pomoci lidí nepřežil. Na jaře se ježci vrátí do volné přírody.

19.1.2022 - Piráti oceňují priority francouzského předsednictví. Varují ale před volbami
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Zelená transformace, regulace digitálních platforem a sociální Evropa. To jsou hlavní priority francouzského předsednictví Rady EU, které dnes europoslancům představuje prezident Emmanuel Macron. Pirátští europoslanci vybrané priority oceňují, zároveň se ale obávají, že předsednictví může být narušeno prezidentskými volbami ve Francii. Po Francii v červenci přebírá štafetu Český republika.

19.1.2022 - Žáci a studenti počítali vodní stopu. Do plnění úkolu se zapojilo 247 škol
Praha (Recyklohraní) -

19.1.2022 - Použité samotestovací sady patří do černých popelnic, ale zabezpečené
PRAHA (MŽP ČR) - S aktuálně platnými opatřeními proti epidemii koronaviru bude opět končit v odpadu více samotestovacích sad, zejména kvůli testování zaměstnanců firem. V důsledku toho vzniká a bude vznikat množství i kontaminovaného odpadu. Ministerstvo životního prostředí proto připomíná pokyny a doporučení, jak s ním nakládat.

19.1.2022 - Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

18.1.2022 - Ministryně životního prostředí budou pokračovat v jednání o česko-polské smlouvě o dole Turów
VARŠAVA (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková ve středu jednala s polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou o mezivládní dohodě mezi Českou republikou a Polskem k těžbě v dole Turów. Dohoda by měla vyřešit spor, který obě země vedou o dopadu těžby v hnědouhelném dole na životní prostředí v Česku a kvůli kterému Polsko stojí před Soudním dvorem EU. Ministryně shodu zatím nenašly, jednání o smlouvě budou pokračovat.

18.1.2022 - Pokračování polsko-českých rozhovorů o hnědouhelném dole Turów (Kontynuacja polsko-czeskich rozmów dot. KWB Turów)
VARŠAVA (Ministerstvo klimatu a životního prostředí Polska) - Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się 18 stycznia 2022 r. z Anną Hubáčková, czeską minister środowiska, ws. KWB Turów. Spotkanie, które było pierwszym oficjalnym po zmianach w czeskim rządzie, stanowi kontynuację polsko-czeskich rozmów w sprawie turoszowskiej kopalni. Strona polska liczy, że wkrótce uda się zażegnać ten spór.

18.1.2022 - Senátorka Vítková: Podařilo se vyjednat náhradní přímé spojení Jevíčka a Velkých Opatovic s Brnem
BRNO (KDU-ČSL) - V pondělí 17. ledna 2022 proběhlo jednání o dopravní obslužnosti regionu Boskovicka a Velkých Opatovic, které svolali představitelé Jihomoravského kraje. Tématem jednání bylo lednové ukončení spoje Moravská Třebová – Brno, který byl pro cestující z Opatovicka a Boskovicka jediným přímým spojem bez přesedání do krajského města. Spoj byl hojně využíván studenty, pracujícími v Brně a také senior. Jednání svolala lidovecká senátorka Jaromíra Vítková.

18.1.2022 - Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
PRAHA (Akademie věd ČR) - Biologická rozmanitost zemědělské půdy v posledních desetiletích prudce klesá. Přestože byla navržena různá ochranná opatření, u mnohých nebyl dosud vyhodnocen skutečný přínos pro biodiverzitu. Experti z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické dokázali v nové studii přínos jednoho z opatření – krmných biopásů. Výsledky jasně prokázaly, že druhová bohatost i početnost polních ptáků či zajíců byly výrazně vyšší v biopásech než v okolní zemědělské krajině, a proto mohou sloužit jako efektivní prvek pro celou řadu ubývajících druhů.

18.1.2022 - Úspěšný projekt ČRA na záchranu mongolských lesů má za sebou poslední misi českých expertů
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncem loňského roku byl v České televizi k vidění dokument o rozvoji lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku. Snímek podrobně přiblížil práci českých lesnických expertů, jejichž cílem bylo mimo jiné naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat. Šlo o poslední projekt v rámci programu Vysílání expertů podpořený Českou rozvojovou agenturou, který se zaměřil na výzvy, jimiž se v oblasti lesnictví snaží Mongolsko čelit klimatické změně.

18.1.2022 - Firmy loni jezdily sdílenými vozy více než dříve, lidé kombinují veřejnou a sdílenou dopravu
ČR/PRAHA/BRNO/REGIONY (Autonapůl, družstvo) - Přesně 32 % z více než jednoho a čtvrt milionu kilometrů, které loni najezdila flotila sdílených vozů Autonapůl, najezdili firemní zákazníci. Ti tvoří zhruba 15 % sdílníků a využívají carsharing často jako dočasné posílení vlastní flotily nebo jako způsob, jak se nezavazovat k operativnímu leasingu nebo investici do nového vozu [1]. Zároveň roste počet lidí, kteří si auta půjčují v jiných městech, než kde jsou registrovaní, a k cestám mezi městy využívají veřejnou dopravu. Ukazují to data o jízdách prvního českého carsharingu za rok 2021.


17.1.2022 - Odstartovala soutěž Cena za krajinu
BRNO (Jihomoravský kraj) - Jihomoravský kraj dnes spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021.

17.1.2022 - 3 důvody, proč stávající znění dohody o Turówu českou vodu neochrání
LIBEREC (Společně pro vodu) - Nově jmenovaná ministryně životního prostředí Anna Hubáčková na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. ledna 2022 oznámila, že považuje stávající znění česko-polské dohody o mimosoudním vypořádání sporu ohledně dolu Turów za dostatečné. A to i přesto, že místní obyvatelé, experti i řada nevládních organizací dlouhodobě upozorňují, že stávající obsah dohody není schopný ochránit českou vodu před odtokem k dolu.

17.1.2022 - Dopis senátora Petra Orla ministrovi zemědělství: Výstavba přehrady Skalička ohrožuje ekosystém Bečvy!
HRANICE NA MORAVĚ (Strana zelených) - Vláda ve svém programovém prohlášení stanovila, že Budování nových vodárenských nádrží dovolíme jen výjimečně a pro účely zásobování obyvatel pitnou vodou.

17.1.2022 - Vláda v oblasti dopravy vůbec nereaguje na změny, které nás nevyhnutelně čekají
PRAHA (ČSSD) - K dalšímu rozvoji našeho hospodářství je potřeba dostavba potřebné dopravní sítě a rozvoj moderní infrastruktury, což by měla zcela jistě být priorita nové vlády. Sociální demokracie vítá závazky vlády v oblasti dopravy.

17.1.2022 - Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku. Ukazuje cestu, jak snížit produkci odpadu a emisí v metropoli
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila klíčovou strategii, která má za cíl výrazné snížení spotřeby primárních surovin, produkce odpadů a emisí skleníkových plynů v hlavním městě. Strategie cirkulární ekonomiky, tedy oběhového hospodářství, navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy oběhového hospodářství chce metropole zavést především v oblasti stavebnictví, nakládání s odpady, nakládání s vodou, v oblasti zemědělství a potravin.

17.1.2022 - Za období 2014-2020 bylo příjemcům proplaceno 480,9 miliard Kč
PRAHA (MMR ČR) - V pondělí 17. ledna se sešla Rada pro fondy Evropské unie na pracovní úrovni, která projednala aktuální stav čerpání z fondů EU v končícím programovém období 2014-2020 i stav přípravy nového období 2021-2027. Stranou nezůstalo ani blížící se předsednictví ČR Rady EU, při kterém chce MMR upozornit na rozrůstající se portfolio politiky soudržnosti. Z důvodu epidemiologické situace proběhlo jednání online.

16.1.2022 - ČSSD považuje za jednu z klíčových priorit ochranu životního prostředí. Jak to vidí nová vláda?
PRAHA (ČSSD) - Oceňujeme, že vláda chce pokračovat v tlaku na ochranu a zadržování vody. Vláda naopak zcela rezignovala na obnovu lesů. Potřebujeme odolné lesy. To musí být naprostou prioritou.

15.1.2022 - ČSSD se zaměřila na vládní programové prohlášení z pohledu zemědělství
PRAHA (ČSSD) - Vládní programové prohlášení i v oblasti zemědělství trpí svojí základní charakteristickou vadou, která prostopuje celým dokumentem. Tou je především široké ideologické „rozpětí“ jednotlivých opatření definovaných tak, aby uspokojila od konzervativní ODS po liberální Piráty.

15.1.2022 - Proč je dobré za užití dálnic platit? Pomůže to rozvíjet dopravní infrastrukturu
PRAHA (MD ČR) - Od 1. 1. 2022 je platný aktuální přehled zpoplatněných dálnic v ČR. Ve veřejném i mediálním prostoru se vede debata o tom, proč ten který úsek dálnice je či není zpoplatněn, zdali by nově otevírané úseky dálnic měly být či neměly být placené. Představujeme strategii Ministerstva dopravy v této oblasti, aby bylo patrné, čím se naše rozhodování o zpoplatnění či znepoplatnění řídí a jak probíhá. Taktéž nastiňujeme naši vizi pro budoucnost v této oblasti.

14.1.2022 - Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a příprava VRT
PRAHA (MD ČR) - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče.

13.1.2022 - Ministryně Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów
LIBEREC (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów. Návštěvu začala v osadě Uhelná, která je těžbou v hnědouhelném dole nejvíce postižena, setkala se starosty dotčených obcí, se zástupci Libereckého kraje a neziskovými organizacemi. Ministryně se starosty probrala dosavadní průběh vyjednávání s polskou stranou a také reálné potřeby a požadavky místních.

13.1.2022 - Reakce předsedy ASZ ČR Jaroslava Šebka na vyjádření vedení Agrární komory k rozhodnutí koaliční rady ohledně Strategického plánu
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Jde o další z mnoha manipulativních vyjádření od zlobovaných agrárních bossů, kteří si myslí, že mají patent na to, jak má české zemědělství vypadat, a kdo do něj může mluvit. AK má najednou dojemnou péči o rodinné farmy, přitom se o ně nikdy nezajímala. Když jsou rodinné farmy tak cenné, proč pro ně tato organizace dosud nic dobrého neudělala, proč z ničeho nic ten strach? Vždyť zřetelným důkazem je právě vznik ASZ ČR, která rodinné farmy sdružuje. Většinu jejich argumentů považuji za nechutné lži a strašení veřejnosti o konci produkce.

13.1.2022 - 6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021
PRAHA (Charita ČR) - Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout.

13.1.2022 - MPO pokračuje v aktivitách na podporu zapojení českého průmyslu do výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech
PRAHA (MPO ČR) - České firmy z oblasti jaderně-energetického sektoru ve čtvrtek na Ministerstvu průmyslu a obchodu podepsaly memoranda o spolupráci s firmou Westinghouse Electric Company, jedním ze tří potenciálních uchazečů o výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.

13.1.2022 - 4 největší úspěchy Charity v Gruzii za rok 2021
TBILISI (Charita ČR) - Rok 2021 byl kvůli pokračující pandemii koronaviru náročný – zatížení zdravotnictví i ekonomiky bylo enormní, prohlubovala se stagnace a rostla inflace. Náš život zároveň negativně ovlivnilo omezení mezilidských kontaktů kvůli protipandemickým nařízením. Potřeba humanitární pomoci a rozvojové spolupráce tak byla větší než kdy jindy. Na to reagovala i Charita Česká republika v Gruzii, kde jsme za minulý rok dokázali poskytnout potřebnou pomoc více lidem než obvykle. Šlo tedy o velmi úspěšný rok, ve kterém jsme se aktivně podíleli na 14 projektech ve čtyřech oblastech - zdravotnictví, sociální služby, rozvoj venkova a ochrana životního prostředí - s celkovým ročním rozpočtem bezmála dva miliony eur. Jaké jsou ty nejvýznamnější úspěchy roku 2021 v Gruzii?

12.1.2022 - Strategický plán SZP správně podporuje ekologické zemědělství, to samé však potřebují i ekoschémata nebo obnova mezí a mokřadů
PRAHA (Hnutí DUHA) - 11. ledna 2022 rozhodla koaliční rada o některých důležitých prvcích Strategického plánu Společné zemědělské politiky. [1]

12.1.2022 - Vláda diktuje podmínky pro zemědělce a ignoruje je. Hrozí další protesty
PRAHA (Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR) - Vláda diktuje zásadní změny pravidel pro zemědělské hospodaření, které neprojednala s Agrární komorou ČR a Zemědělským svazem ČR jakožto hlavními zástupci většiny českých zemědělských podniků všech velikostí a různého výrobního zaměření. Ignoruje tak téměř čtyři tisíce demonstrantů, kteří se sešli před sídlem Úřadu vlády České republiky ve Strakově akademii. Hrozí další protesty zemědělců napříč republikou, pokud vláda nezmění svůj přístup.

12.1.2022 - BASF navazuje partnerství s lídry obnovitelné energetiky
Praha (BASF spol. s.r.o.) - Ve spolupráci se společnostmi ENGIE, Vattenfall, Ørsted a RWE přechází BASF na obnovitelné zdroje elektrické energie. Tyto kroky BASF napomohou k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

12.1.2022 - 7 největších úspěchů Charity v Zambii za rok 2021
LUSAKA (Charita ČR) - Stejně jako rok 2020, i rok 2021 byl zcela neobyčejný. Jednou jsme byli dole, jednou nahoře. Obzvlášť v souvislosti s šířením nových variant covidu-19 to bylo spíše jako na horské dráze. Ale navzdory výzvám, které ovlivnily mnohé z nás, včetně Charity Česká republika v Zambii, se našly okamžiky, na které nelze zapomenout. Pojďme si společně projít momenty roku 2021, které stojí za zapamatování.

12.1.2022 - Veřejná doprava reaguje na aktuální epidemickou situaci
(Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj se připravuje na možnost, kdy by kvůli vysoké nemocnosti řidičů autobusů a vlakových čet bylo ohroženo zajištění všech objednávaných spojů. Přijme taková opatření, aby dopad na cestující veřejnost v souvislosti s epidemií covid-19 byl co nejmenší.

12.1.2022 - Plníme sliby. Větší podpora malých a středních farmářů je dobrá zpráva pro venkov
PRAHA (ODS) - Ministerstvo zemědělství na základě jednání koaliční rady rozhodlo o úpravě návrhu Strategického plánu pro zemědělskou politiku a o větší podpoře malých a středních zemědělců.

12.1.2022 - Na první hektary získají zemědělci vyšší podporu, pokud budou hospodařit ekologicky, dostanou až 20 tisíc korun na hektar
PRAHA (MZe ČR) - Na redistributivní platbu, tedy platbu na první hektary, půjde 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby v novém programovém období Společné zemědělské politiky (SPZ). Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. Díky podpoře režimu ekologického zemědělství, které bude výzvou příštího programového období, by se podpora zemědělců mohla pohybovat až na úrovni 20 tisíc korun na jeden hektar. Zastropování se bude týkat investičních dotací, maximální limit na jeden projekt bude nově 30 milionů korun. Shodla se na tom včera večer koaliční rada.

12.1.2022 - Odborníci i laici se mohou těšit z dvou podrobných studií o podyjských houbách a rostlinách
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) - Dvě nové knihy věnované floře a houbám vydala v loňském roce Správa Národního parku Podyjí . První mapuje podyjské houby a je určená převážně laikům. Podrobný katalog Rozšíření cévnatých rostlin národní parku Podyjí a Thayatal zase ocení spíše odborníci.

12.1.2022 - Lesy ČR loni vybudovaly a obnovily 150 vodních nádrží, tůní a mokřadů
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Celkem 150 rybníků, nádrží, tůní a mokřadů loni opravily, obnovily nebo vybudovaly a dalších sto projekčně připravily v programu Vracíme vodu lesu Lesy České republiky. Do staveb, které zpomalí odtok vody z krajiny a zmírní sucho, podnik investoval 180 milionů korun.

11.1.2022 - Správa parku loni vykoupila 16 ha pozemků. Nejvíce na vřesovišti
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) - Správa Národního parku Podyjí v roce 2021 pokračovala v nákupech pozemků do vlastnictví státu. Umožní to lepší ochranu přírody a krajiny na jejich ploše. Celkem Správa parku vykoupila za posledních dvanáct měsíců 16,27 hektarů půdy. Většinu v lokalitě Havranického vřesoviště. Za pozemky zaplatila téměř pět milionů korun.

11.1.2022 - Pětikoalice prosadila ve Sněmovně pomoc lidem zasaženým energetickou krizí. Bojuje i za korespondenční volbu a zrychlení a usnadnění stavebního řízení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na společné tiskové konferenci poslanců vládních stran dnes vystoupil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Před začátkem schůze Poslanecké sněmovny se vyjádřil k úpravám stavebního zákona a také k opatřením na podporu lidí zasažených zvýšením cen energií. Projednávat by se dnes mohl rovněž senátní návrh, podle kterého by poslance a prezidenta mohli Češi žijící v zahraničí volit korespondenční formou. Tento záměr je nejen součástí programového prohlášení vlády, ale i dlouhodobou prioritou Pirátů, kteří korespondenční volbu několikrát navrhovali v minulém volebním období.

11.1.2022 - Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve
PRAHA (STAN) - Poslanecká sněmovna dnes projednává vládní návrh zákona ve stavu legislativní nouze o státní sociální podpoře. Novela zákona umožní zvýšení příspěvku na bydlení, na který by současně mělo dosáhnout více lidí. Stát tak bude moci adresně pomoci domácnostem, které se dostávají do finančních problémů v souvislosti s trvající energetickou krizí. Pro hnutí STAN je schválení tohoto návrhu jednou z priorit.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 889 | Další
21.1.2022 - Nevládní organizace vyzývají předsednické trio EU včetně ČR: Máte šanci snížit ceny energií, musíte ale najít shodu na odvážných řešeních
PRAHA/PAŘÍŽ/STOCKHOLM (Hnutí DUHA) - Při příležitosti schůze Rady ministrů životního prostředí a energetiky EU vyzvaly evropské nevládní organizace vlády předsednického tria EU včetně české, aby našly shodu na odvážné klimatické a energetické politice [1]. Zásadní je, aby politiky balíčku Fit for 55 braly ohled na zranitelné domácnosti a zapojily do energetické transformace nejširší veřejnost. Toho lze dosáhnout pomocí masivních investic do úspor energie a obnovitelných zdrojů, které sníží spotřebu stále dražších fosilních paliv.

21.1.2022 - Překvapení pro vědce. Milovice jsou významným místem výskytu vzácných brouků v celé střední Evropě, zjistil výzkum
Praha (Česká krajina) -

21.1.2022 - Nový film „Něco je ve vzduchu“ hledá nové cesty ke zdravějšímu životu ve městech
Praha (Bonafide) -

20.1.2022 - Senát schválil vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Více lidí tak dosáhne na příspěvek, který jim pomůže s platbami za energie
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil bleskovou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Novela umožní, aby více lidí dosáhlo na příspěvek na bydlení a mohlo ho využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Zároveň vzroste i samotný příspěvek, novela zvyšuje tzv. normativní náklady, které jsou vedle příjmů domácnosti rozhodujícím faktorem pro nárok na příspěvek na bydlení. Návrh byl v Senátu schválen hladce a jednohlasně.

20.1.2022 - Příspěvek na bydlení v Senátu podpoříme. Cílená pomoc lidem zasaženým energetickou krizí je důležitá
PRAHA (TOP 09 a ODS) - Senátoři dnešní 19. schůzi zahájili minutou ticha, aby uctili památku bývalého předsedy Senátu pana Jaroslava Kubery. Senátorský klub ODS a TOP 09 podpoří vládní návrh zákona o státní sociální podpoře, který umožňuje čerpání příspěvku na bydlení. Tato cílená pomoc je určena pro ty, kteří jsou zasaženi energetickou krizí kvůli zvyšujícím se cenám energií. O návrhu zákona o platech ústavních činitelů budou zástupci senátorského klubu hlasovat volně.

20.1.2022 - Převoz hospodářských zvířat v mrazu nebo horku? Pravidla jsou zastaralá a chybí kontroly, říká Kolaja
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Piráti v Evropském parlamentu podpoří zprávu, která volá po aktualizaci pravidel pro převoz zvířat. Stávající pravidla jsou totiž stará sedmnáct let a podle pirátských europoslanců nedostačující. Piráti tak požadují, aby zvířata byla převážena pouze v teplotách od +5 ºC do +30 ºC, a to maximálně osm hodin v kuse.

19.1.2022 - Různé světy
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o mediálních oslavách výstavby dálnic a o mediálním tichu jejich problémů při povolování, který vyšel v časopise A2 (19.01.2022).

19.1.2022 - Piráti plní sliby: Vláda prošlo zefektivnění zákona o střetu zájmů i posílení kyberbezpečnosti. Ministr Bartoš též představil cestu k zastavení účinnosti stavebního zákona a předložení novely
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes dala zelenou novele zákona o střetu zájmů. Ta konečně zamezí jeho obcházení a zabrání případným snahám politiků ovlivňovat mediální domy pomocí jejich vlastnictvím nebo neférovým způsobem vydělávat na veřejných zakázkách, dotacích a investičních pobídkách. Piráti úpravu prosazovali již v minulém volebním období, k řešení se zavázala také nová vládní koalice. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na vládě rovněž představil konkrétní kroky k odložení účinnosti platného stavebního zákona tak, aby mohla být co nejdříve předložena novela, která zajistí pro občany rychlé a snadné stavební řízení. Kabinet také podpořil návrh zajišťující posílení kyberbezpečnosti České republiky.

19.1.2022 - Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent, výdaje státu na kompenzace se sníží až o třetinu
PRAHA (MD ČR) - Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

19.1.2022 - Ministr Bartoš dnes na vládě představil postup pro částečný odklad stavebního zákona
PRAHA (MMR ČR) - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš dnes představitelům vlády představil postup k odkladu účinnosti části stavebního zákona. Vláda by pak ve zrychleném řízení samotný návrh na odklad měla schválit začátkem února 2022. Během následujících měsíců pak vznikne v týmu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše ve spolupráci s partnery a odbornou veřejností novela, která napraví nedostatky zákona schváleného minulou vládou. Nová úprava nejen že urychlí povolování staveb, ale bude více hájit zájmy občanů. 

19.1.2022 - Ministerstva životního prostředí a zemědělství společně připravila Plány pro zvládání povodňových rizik a Národní plány povodí na příštích šest let
PRAHA (MŽP ČR a MZe ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes předložilo vládě Plány pro zvládání povodňových rizik v povodích Labe, Odry a Dunaje. Ministerstvo zemědělství připravilo Národní plány těchto povodí do roku 2027. Navrhovaná opatření ochrání lidské životy a majetky, pomohou vybudovat čistírny odpadních vod a revitalizovat vodní toky. Oba dokumenty vláda schválila.

19.1.2022 - Ornitologové při sčítání viděli nejvíce orlů v historii, možná zde budou mít i mladé
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) -

Hned osm jedinců orla mořského zahlédli ornitologové při pravidelném lednovém zimním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí. Je to nejvíce za celou osmnáctiletou historii této akce. Do svých zimovišť na jihozápadě Evropy letos neodlétli někteří konipasové horští. Dobře se v Podyjí daří i vodnímu pěvci skorci. Sčítání ptáků se třetí lednový víkend pravidelně provádí ve 170 zemí světa. Odborníkům přináší důležité informace o změnách počtů a chování opeřenců.19.1.2022 - Ve školách zimuje 14 „Bodlinek“
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Letos již po sedmnácté mají děti na některých krkonošských školách možnost pečovat přes zimu o ježka. Projekt Bodlinka u nás, který pro děti každoročně připravují pracovníci Správy KRNAP, je učí zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířeti. Zároveň pomáhají malému ježkovi přečkat zimu, kterou by bez pomoci lidí nepřežil. Na jaře se ježci vrátí do volné přírody.

19.1.2022 - Piráti oceňují priority francouzského předsednictví. Varují ale před volbami
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Zelená transformace, regulace digitálních platforem a sociální Evropa. To jsou hlavní priority francouzského předsednictví Rady EU, které dnes europoslancům představuje prezident Emmanuel Macron. Pirátští europoslanci vybrané priority oceňují, zároveň se ale obávají, že předsednictví může být narušeno prezidentskými volbami ve Francii. Po Francii v červenci přebírá štafetu Český republika.

19.1.2022 - Žáci a studenti počítali vodní stopu. Do plnění úkolu se zapojilo 247 škol
Praha (Recyklohraní) -

19.1.2022 - Použité samotestovací sady patří do černých popelnic, ale zabezpečené
PRAHA (MŽP ČR) - S aktuálně platnými opatřeními proti epidemii koronaviru bude opět končit v odpadu více samotestovacích sad, zejména kvůli testování zaměstnanců firem. V důsledku toho vzniká a bude vznikat množství i kontaminovaného odpadu. Ministerstvo životního prostředí proto připomíná pokyny a doporučení, jak s ním nakládat.

19.1.2022 - Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

18.1.2022 - Ministryně životního prostředí budou pokračovat v jednání o česko-polské smlouvě o dole Turów
VARŠAVA (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková ve středu jednala s polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou o mezivládní dohodě mezi Českou republikou a Polskem k těžbě v dole Turów. Dohoda by měla vyřešit spor, který obě země vedou o dopadu těžby v hnědouhelném dole na životní prostředí v Česku a kvůli kterému Polsko stojí před Soudním dvorem EU. Ministryně shodu zatím nenašly, jednání o smlouvě budou pokračovat.

18.1.2022 - Pokračování polsko-českých rozhovorů o hnědouhelném dole Turów (Kontynuacja polsko-czeskich rozmów dot. KWB Turów)
VARŠAVA (Ministerstvo klimatu a životního prostředí Polska) - Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się 18 stycznia 2022 r. z Anną Hubáčková, czeską minister środowiska, ws. KWB Turów. Spotkanie, które było pierwszym oficjalnym po zmianach w czeskim rządzie, stanowi kontynuację polsko-czeskich rozmów w sprawie turoszowskiej kopalni. Strona polska liczy, że wkrótce uda się zażegnać ten spór.

18.1.2022 - Senátorka Vítková: Podařilo se vyjednat náhradní přímé spojení Jevíčka a Velkých Opatovic s Brnem
BRNO (KDU-ČSL) - V pondělí 17. ledna 2022 proběhlo jednání o dopravní obslužnosti regionu Boskovicka a Velkých Opatovic, které svolali představitelé Jihomoravského kraje. Tématem jednání bylo lednové ukončení spoje Moravská Třebová – Brno, který byl pro cestující z Opatovicka a Boskovicka jediným přímým spojem bez přesedání do krajského města. Spoj byl hojně využíván studenty, pracujícími v Brně a také senior. Jednání svolala lidovecká senátorka Jaromíra Vítková.

18.1.2022 - Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
PRAHA (Akademie věd ČR) - Biologická rozmanitost zemědělské půdy v posledních desetiletích prudce klesá. Přestože byla navržena různá ochranná opatření, u mnohých nebyl dosud vyhodnocen skutečný přínos pro biodiverzitu. Experti z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické dokázali v nové studii přínos jednoho z opatření – krmných biopásů. Výsledky jasně prokázaly, že druhová bohatost i početnost polních ptáků či zajíců byly výrazně vyšší v biopásech než v okolní zemědělské krajině, a proto mohou sloužit jako efektivní prvek pro celou řadu ubývajících druhů.

18.1.2022 - Úspěšný projekt ČRA na záchranu mongolských lesů má za sebou poslední misi českých expertů
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncem loňského roku byl v České televizi k vidění dokument o rozvoji lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku. Snímek podrobně přiblížil práci českých lesnických expertů, jejichž cílem bylo mimo jiné naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat. Šlo o poslední projekt v rámci programu Vysílání expertů podpořený Českou rozvojovou agenturou, který se zaměřil na výzvy, jimiž se v oblasti lesnictví snaží Mongolsko čelit klimatické změně.

18.1.2022 - Firmy loni jezdily sdílenými vozy více než dříve, lidé kombinují veřejnou a sdílenou dopravu
ČR/PRAHA/BRNO/REGIONY (Autonapůl, družstvo) - Přesně 32 % z více než jednoho a čtvrt milionu kilometrů, které loni najezdila flotila sdílených vozů Autonapůl, najezdili firemní zákazníci. Ti tvoří zhruba 15 % sdílníků a využívají carsharing často jako dočasné posílení vlastní flotily nebo jako způsob, jak se nezavazovat k operativnímu leasingu nebo investici do nového vozu [1]. Zároveň roste počet lidí, kteří si auta půjčují v jiných městech, než kde jsou registrovaní, a k cestám mezi městy využívají veřejnou dopravu. Ukazují to data o jízdách prvního českého carsharingu za rok 2021.


17.1.2022 - Odstartovala soutěž Cena za krajinu
BRNO (Jihomoravský kraj) - Jihomoravský kraj dnes spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021.

17.1.2022 - 3 důvody, proč stávající znění dohody o Turówu českou vodu neochrání
LIBEREC (Společně pro vodu) - Nově jmenovaná ministryně životního prostředí Anna Hubáčková na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. ledna 2022 oznámila, že považuje stávající znění česko-polské dohody o mimosoudním vypořádání sporu ohledně dolu Turów za dostatečné. A to i přesto, že místní obyvatelé, experti i řada nevládních organizací dlouhodobě upozorňují, že stávající obsah dohody není schopný ochránit českou vodu před odtokem k dolu.

17.1.2022 - Dopis senátora Petra Orla ministrovi zemědělství: Výstavba přehrady Skalička ohrožuje ekosystém Bečvy!
HRANICE NA MORAVĚ (Strana zelených) - Vláda ve svém programovém prohlášení stanovila, že Budování nových vodárenských nádrží dovolíme jen výjimečně a pro účely zásobování obyvatel pitnou vodou.

17.1.2022 - Vláda v oblasti dopravy vůbec nereaguje na změny, které nás nevyhnutelně čekají
PRAHA (ČSSD) - K dalšímu rozvoji našeho hospodářství je potřeba dostavba potřebné dopravní sítě a rozvoj moderní infrastruktury, což by měla zcela jistě být priorita nové vlády. Sociální demokracie vítá závazky vlády v oblasti dopravy.

17.1.2022 - Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku. Ukazuje cestu, jak snížit produkci odpadu a emisí v metropoli
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila klíčovou strategii, která má za cíl výrazné snížení spotřeby primárních surovin, produkce odpadů a emisí skleníkových plynů v hlavním městě. Strategie cirkulární ekonomiky, tedy oběhového hospodářství, navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy oběhového hospodářství chce metropole zavést především v oblasti stavebnictví, nakládání s odpady, nakládání s vodou, v oblasti zemědělství a potravin.

17.1.2022 - Za období 2014-2020 bylo příjemcům proplaceno 480,9 miliard Kč
PRAHA (MMR ČR) - V pondělí 17. ledna se sešla Rada pro fondy Evropské unie na pracovní úrovni, která projednala aktuální stav čerpání z fondů EU v končícím programovém období 2014-2020 i stav přípravy nového období 2021-2027. Stranou nezůstalo ani blížící se předsednictví ČR Rady EU, při kterém chce MMR upozornit na rozrůstající se portfolio politiky soudržnosti. Z důvodu epidemiologické situace proběhlo jednání online.

16.1.2022 - ČSSD považuje za jednu z klíčových priorit ochranu životního prostředí. Jak to vidí nová vláda?
PRAHA (ČSSD) - Oceňujeme, že vláda chce pokračovat v tlaku na ochranu a zadržování vody. Vláda naopak zcela rezignovala na obnovu lesů. Potřebujeme odolné lesy. To musí být naprostou prioritou.

15.1.2022 - ČSSD se zaměřila na vládní programové prohlášení z pohledu zemědělství
PRAHA (ČSSD) - Vládní programové prohlášení i v oblasti zemědělství trpí svojí základní charakteristickou vadou, která prostopuje celým dokumentem. Tou je především široké ideologické „rozpětí“ jednotlivých opatření definovaných tak, aby uspokojila od konzervativní ODS po liberální Piráty.

15.1.2022 - Proč je dobré za užití dálnic platit? Pomůže to rozvíjet dopravní infrastrukturu
PRAHA (MD ČR) - Od 1. 1. 2022 je platný aktuální přehled zpoplatněných dálnic v ČR. Ve veřejném i mediálním prostoru se vede debata o tom, proč ten který úsek dálnice je či není zpoplatněn, zdali by nově otevírané úseky dálnic měly být či neměly být placené. Představujeme strategii Ministerstva dopravy v této oblasti, aby bylo patrné, čím se naše rozhodování o zpoplatnění či znepoplatnění řídí a jak probíhá. Taktéž nastiňujeme naši vizi pro budoucnost v této oblasti.

14.1.2022 - Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a příprava VRT
PRAHA (MD ČR) - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče.

13.1.2022 - Ministryně Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów
LIBEREC (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów. Návštěvu začala v osadě Uhelná, která je těžbou v hnědouhelném dole nejvíce postižena, setkala se starosty dotčených obcí, se zástupci Libereckého kraje a neziskovými organizacemi. Ministryně se starosty probrala dosavadní průběh vyjednávání s polskou stranou a také reálné potřeby a požadavky místních.

13.1.2022 - Reakce předsedy ASZ ČR Jaroslava Šebka na vyjádření vedení Agrární komory k rozhodnutí koaliční rady ohledně Strategického plánu
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Jde o další z mnoha manipulativních vyjádření od zlobovaných agrárních bossů, kteří si myslí, že mají patent na to, jak má české zemědělství vypadat, a kdo do něj může mluvit. AK má najednou dojemnou péči o rodinné farmy, přitom se o ně nikdy nezajímala. Když jsou rodinné farmy tak cenné, proč pro ně tato organizace dosud nic dobrého neudělala, proč z ničeho nic ten strach? Vždyť zřetelným důkazem je právě vznik ASZ ČR, která rodinné farmy sdružuje. Většinu jejich argumentů považuji za nechutné lži a strašení veřejnosti o konci produkce.

13.1.2022 - 6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021
PRAHA (Charita ČR) - Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout.

13.1.2022 - MPO pokračuje v aktivitách na podporu zapojení českého průmyslu do výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech
PRAHA (MPO ČR) - České firmy z oblasti jaderně-energetického sektoru ve čtvrtek na Ministerstvu průmyslu a obchodu podepsaly memoranda o spolupráci s firmou Westinghouse Electric Company, jedním ze tří potenciálních uchazečů o výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.

13.1.2022 - 4 největší úspěchy Charity v Gruzii za rok 2021
TBILISI (Charita ČR) - Rok 2021 byl kvůli pokračující pandemii koronaviru náročný – zatížení zdravotnictví i ekonomiky bylo enormní, prohlubovala se stagnace a rostla inflace. Náš život zároveň negativně ovlivnilo omezení mezilidských kontaktů kvůli protipandemickým nařízením. Potřeba humanitární pomoci a rozvojové spolupráce tak byla větší než kdy jindy. Na to reagovala i Charita Česká republika v Gruzii, kde jsme za minulý rok dokázali poskytnout potřebnou pomoc více lidem než obvykle. Šlo tedy o velmi úspěšný rok, ve kterém jsme se aktivně podíleli na 14 projektech ve čtyřech oblastech - zdravotnictví, sociální služby, rozvoj venkova a ochrana životního prostředí - s celkovým ročním rozpočtem bezmála dva miliony eur. Jaké jsou ty nejvýznamnější úspěchy roku 2021 v Gruzii?

12.1.2022 - Strategický plán SZP správně podporuje ekologické zemědělství, to samé však potřebují i ekoschémata nebo obnova mezí a mokřadů
PRAHA (Hnutí DUHA) - 11. ledna 2022 rozhodla koaliční rada o některých důležitých prvcích Strategického plánu Společné zemědělské politiky. [1]

12.1.2022 - Vláda diktuje podmínky pro zemědělce a ignoruje je. Hrozí další protesty
PRAHA (Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR) - Vláda diktuje zásadní změny pravidel pro zemědělské hospodaření, které neprojednala s Agrární komorou ČR a Zemědělským svazem ČR jakožto hlavními zástupci většiny českých zemědělských podniků všech velikostí a různého výrobního zaměření. Ignoruje tak téměř čtyři tisíce demonstrantů, kteří se sešli před sídlem Úřadu vlády České republiky ve Strakově akademii. Hrozí další protesty zemědělců napříč republikou, pokud vláda nezmění svůj přístup.

12.1.2022 - BASF navazuje partnerství s lídry obnovitelné energetiky
Praha (BASF spol. s.r.o.) - Ve spolupráci se společnostmi ENGIE, Vattenfall, Ørsted a RWE přechází BASF na obnovitelné zdroje elektrické energie. Tyto kroky BASF napomohou k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

12.1.2022 - 7 největších úspěchů Charity v Zambii za rok 2021
LUSAKA (Charita ČR) - Stejně jako rok 2020, i rok 2021 byl zcela neobyčejný. Jednou jsme byli dole, jednou nahoře. Obzvlášť v souvislosti s šířením nových variant covidu-19 to bylo spíše jako na horské dráze. Ale navzdory výzvám, které ovlivnily mnohé z nás, včetně Charity Česká republika v Zambii, se našly okamžiky, na které nelze zapomenout. Pojďme si společně projít momenty roku 2021, které stojí za zapamatování.

12.1.2022 - Veřejná doprava reaguje na aktuální epidemickou situaci
(Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj se připravuje na možnost, kdy by kvůli vysoké nemocnosti řidičů autobusů a vlakových čet bylo ohroženo zajištění všech objednávaných spojů. Přijme taková opatření, aby dopad na cestující veřejnost v souvislosti s epidemií covid-19 byl co nejmenší.

12.1.2022 - Plníme sliby. Větší podpora malých a středních farmářů je dobrá zpráva pro venkov
PRAHA (ODS) - Ministerstvo zemědělství na základě jednání koaliční rady rozhodlo o úpravě návrhu Strategického plánu pro zemědělskou politiku a o větší podpoře malých a středních zemědělců.

12.1.2022 - Na první hektary získají zemědělci vyšší podporu, pokud budou hospodařit ekologicky, dostanou až 20 tisíc korun na hektar
PRAHA (MZe ČR) - Na redistributivní platbu, tedy platbu na první hektary, půjde 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby v novém programovém období Společné zemědělské politiky (SPZ). Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. Díky podpoře režimu ekologického zemědělství, které bude výzvou příštího programového období, by se podpora zemědělců mohla pohybovat až na úrovni 20 tisíc korun na jeden hektar. Zastropování se bude týkat investičních dotací, maximální limit na jeden projekt bude nově 30 milionů korun. Shodla se na tom včera večer koaliční rada.

12.1.2022 - Odborníci i laici se mohou těšit z dvou podrobných studií o podyjských houbách a rostlinách
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) - Dvě nové knihy věnované floře a houbám vydala v loňském roce Správa Národního parku Podyjí . První mapuje podyjské houby a je určená převážně laikům. Podrobný katalog Rozšíření cévnatých rostlin národní parku Podyjí a Thayatal zase ocení spíše odborníci.

12.1.2022 - Lesy ČR loni vybudovaly a obnovily 150 vodních nádrží, tůní a mokřadů
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Celkem 150 rybníků, nádrží, tůní a mokřadů loni opravily, obnovily nebo vybudovaly a dalších sto projekčně připravily v programu Vracíme vodu lesu Lesy České republiky. Do staveb, které zpomalí odtok vody z krajiny a zmírní sucho, podnik investoval 180 milionů korun.

11.1.2022 - Správa parku loni vykoupila 16 ha pozemků. Nejvíce na vřesovišti
ZNOJMO (Správa NP Podyjí) - Správa Národního parku Podyjí v roce 2021 pokračovala v nákupech pozemků do vlastnictví státu. Umožní to lepší ochranu přírody a krajiny na jejich ploše. Celkem Správa parku vykoupila za posledních dvanáct měsíců 16,27 hektarů půdy. Většinu v lokalitě Havranického vřesoviště. Za pozemky zaplatila téměř pět milionů korun.

11.1.2022 - Pětikoalice prosadila ve Sněmovně pomoc lidem zasaženým energetickou krizí. Bojuje i za korespondenční volbu a zrychlení a usnadnění stavebního řízení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na společné tiskové konferenci poslanců vládních stran dnes vystoupil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Před začátkem schůze Poslanecké sněmovny se vyjádřil k úpravám stavebního zákona a také k opatřením na podporu lidí zasažených zvýšením cen energií. Projednávat by se dnes mohl rovněž senátní návrh, podle kterého by poslance a prezidenta mohli Češi žijící v zahraničí volit korespondenční formou. Tento záměr je nejen součástí programového prohlášení vlády, ale i dlouhodobou prioritou Pirátů, kteří korespondenční volbu několikrát navrhovali v minulém volebním období.

11.1.2022 - Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve
PRAHA (STAN) - Poslanecká sněmovna dnes projednává vládní návrh zákona ve stavu legislativní nouze o státní sociální podpoře. Novela zákona umožní zvýšení příspěvku na bydlení, na který by současně mělo dosáhnout více lidí. Stát tak bude moci adresně pomoci domácnostem, které se dostávají do finančních problémů v souvislosti s trvající energetickou krizí. Pro hnutí STAN je schválení tohoto návrhu jednou z priorit.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 889 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.