https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-prumyslove-zony-na-nejlepsi-pude-nepotrebujeme-kvalitni-pudu-musime-uhajit-pro-budouci-generace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Nové průmyslové zóny na nejlepší půdě nepotřebujeme. Kvalitní půdu musíme uhájit pro budoucí generace

6. června 2018 | KDU-ČSL
Město Olomouc a Olomoucký kraj chtějí vytvořit ve třech lokalitách nové průmyslové zóny, a to u Olomouce, Zábřehu a Prostějova v celkové výměře 164 hektarů. Tyto průmyslové zóny mají být vybudovány na nejkvalitnějších půdách, která naše země má - tedy na půdách 1. a 2. bonity.

„Tento návrh je nepochopitelný. Nedávno byla přijata legislativa, která prakticky zakazuje vyjmutí nejkvalitnějších půd ze zemědělského půdního fondu, zakazuje na těchto půdách stavět,” okomentoval první místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Dodal, že jedinou výjimkou je výstavba ve veřejném zájmu. Ta zahrnuje stavby, které nejdou realizovat na jiném místě - často jde například o rychlostní komunikace nebo protipovodňovou ochranu.

„Rozhodně to není případ průmyslových zón, které Olomoucký kraj navrhuje. Aplikace Limity využití půdy jasně ukazuje, že v blízkém okolí je poměrně velký počet tzv. brownfieldů. A nejen těch, dále se okolo lokalit nachází mnoho malých nevyužitých průmyslových zón, které mají v součtu výrazně vyšší plochu než ony tři plánované průmyslové zóny,” doplnil Jurečka.

Podle místopředsedy KDU-ČSL je navíc pozoruhodné, jakým způsobem úřady o vybudování průmyslových zón rozhodly. Prvotní stanovisko ministerstva životního prostředí na úrovni kraje totiž výstavbu zón odmítlo, toto rozhodnutí pak potvrdilo i samo ministerstvo. Stanovisko pak změnilo MŽP při jednání se zástupci MMR. „Musím říct, že tato změna stanoviska je naprosto nepochopitelná. Ministerstvo životního prostředí by mělo sledovat především to, aby se renovovaly nevyužité průmyslové zóny. V Olomouckém kraji jde například o průmyslovou zónu letiště Bochoř nebo o zónu Holešov, kde je zaplněno ani ne 30 procent její plochy. Navíc daňové poplatníky tato zóna stála víc než 1 miliardu,” vysvětlil.

„Ministerstvo životního prostředí, pan ministr i jeho náměstci by si měli ujasnit priority i to, čí zájmy vlastně hájí,” uzavřel Jurečka s tím, že bude v této věci ministra životního prostředí Richarda Brabce i premiéra v demisi Andreje Babiše interpelovat. Dále bude Marian Jurečka jakožto olomoucký opoziční zastupitel žádat, aby vedení kraje využilo jiné varianty, které jsou možné k naplnění hospodářských rozvojových plánů a jež nebudou spočívat v zabrání nenahraditelné orné pudy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist