https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stare-prutokove-ohrivace-ve-presluhuji-jiz-nekolik-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Junkers: Staré průtokové ohřívače ve přesluhují. Již několik let

28. března 2011 | Junkers
Řada domácností podceňuje výměnu starého průtokového ohřívače a zbytečně tak platí vysoké účty za spotřebu plynu v nespolehlivém zařízení.

Nejvýhodnějším způsobem přípravy teplé vody, mají přes svoji poměrně jednoduchou konstrukci odhadovanou životnost v průměru 15 – 20 let. Jak ale upozorňuje servisní technik Miroslav Bongar, servisní technik firmy Junkers, která dlouhodobě vévodí vývoji a produkci plynových kotlů: „Při výjezdu k poruše se setkáváme i s přístroji staršími víc než 30 let,“ a vysvětluje: „Životnost ohřívače je závislá zejména na pravidelných servisních prohlídkách. Ty přitom většina uživatelů zanedbává." Důsledkem toho jsou pak měsíčně stovky výjezdů servisních techniků k nefunkčním přístrojům.

Mnoho především starších lidí se domnívá, že používáním staré karmy ušetří. To ale nemusí být pravda. Staré karmy jsou nespolehlivým zdrojem teplé vody, i když nejsou v havarijním stavu. Jak uvádí Miroslav Bongar: „Poruchy průtokových ohřívačů, které řešíme, se někdy ani nevyplatí opravovat, protože cena nových zařízení je velmi příznivá. Když tedy sečtete ceny oprav starých přístrojů za 2-3 roky, zjistíte, že zaplatíte víc, než kdybyste si koupili nový ohřívač.“ A protože například největší výrobce průtokových ohřívačů firma Junkers používá stále stejné připojovací rozměry, nevyžaduje výměna starého typu za nový často žádné zvláštní stavební zásahy a úpravy. Technici pouze starý ohřívač odpojí a připojí nový.

Kapitolou samou o sobě je pak komfort teplé vody. Mezi hlavní nevýhody starých přístrojů patřila špatná regulace teploty vody. „Pokud se uživateli konečně podařilo nastavit správnou teplotu pro sprchování, nikdy neměl jistotu, že mu vydrží:" popisuje Bongar situaci, kterou zná většina z nás. Jestliže následně začal někdo mýt v kuchyni nádobí, teplota vody ve sprše tak zakolísala, že ten, kdo se sprchoval, uskakoval před proudem studené vody. „Dnes už něco podobného nehrozí, protože jsou současné přístroje vybaveny elektronickými čidly teploty,“ vysvětluje Bongar.

Průtokové přístroje ohřejí pouze takové množství vody, které je právě potřebné, a pracují pouze po dobu odběru. Mezi jejich další přednosti patří kompaktní rozměry, díky kterým našly dobré uplatnění v menších městských bytech, které se stavěly například v 70. letech. Od té doby je ale jejich majitelé měnili jen v případě, že již byly zcela nefunkční.

Úroveň dnešních přístrojů se s těmi několik desítek let starými nedá srovnat. Ať již jde o bezpečnost, spolehlivost nebo spotřebu plynu. Jak uvádí Martin Pavlata z firmy Junkers, která patří mezi největší dodavatele moderních průtokových ohřívačů: „Příkladem technologického vývoje můžou být například ohřívače miniMAXX, které jsou dodávané i ve verzi Hydropower, kde zapálení hořáku provádí malá turbinka zabudovaná přímo v spotřebiči. Ta totiž dodá i při minimálním průtoku dostatečné množství energie nejen pro zapálení hořáku, ale také pro zabezpečovací obvody a displej. Tato moderní technologie může snížit spotřebu plynu až o 25 %. Navíc přístroj není připojen na elektrickou síť a je možné ho tudíž umístit přímo nad vanou či umyvadlem!

I přesto, že dnešní spotřebiče obsahují celou řadu dalších inovací a technologický pokrok je u nich vidět nejen na použitých materiálech, ale zejména na bezpečnostních prvcích, jako například pojistka plamene, detekční čidlo na únik plynu a spalin nebo pojistka proti přehřátí je třeba dbát na pravidelné servisní prohlídky.

Nové plynové průtokové ohřívače, které denně používáme, jsou totiž sofistikované přístroje – výsledky dlouhého vývoje a výzkumu v mnoha oborech. A tak, podobně jako automobil a jiná složitější zařízení, potřebují i plynové spotřebiče ke svému spolehlivému fungování pravidelnou servisní péči. Drtivá většina jejich uživatelů však podceňuje pravidelné servisní prohlídky a zapomíná také na vliv dodatečných stavebních úprav na jejich provoz. Následek? Zhoršení technického stavu plynového spotřebiče, nárůst spotřeby plynu nebo ohrožení zdraví.

Péče o průtokové ohřívače přitom není časově ani finančně náročná. Miroslav Bongar popisuje tento problém: „Několik stokorun a jedna až dvě hodiny času opravdu nejsou za rok klidu a pohodlí nijak přemrštěné investice. Lidé jsou ale jednoduše líní si prohlídku spotřebiče domluvit, předejít tak drobným i případně vážnějším poruchám a třeba i ušetřit spoustu peněz na protopeném plynu.“


Kontakt pro novináře:
Ing. Martin Pavlata
Tel.: +420 272 191 163
Email: martin.pavlata@cz.bosch.com

---

Junkers – obchodní značka Bosch Termotechnika s.r.o. – poskytuje svým zákazníkům více než sto let chytrá řešení v oblasti využívání zdrojů pro vytápění a ohřev vody. Junkers působí v 16 většinou evropských zemích, kde se v poslední době zaměřuje na propagaci a rozvoj obnovitelných zdrojů a přináší na tamní trhy účinné a nadčasové produkty, jakými jsou například kondenzační plynové kotle kombinovatelné se solárními systémy nebo tepelná čerpadla. Všechny produkty Junkers jsou optimalizovány pro snadnou instalaci a jednoduché užívání.

Více informací na www.junkers.cz.

Bosch Thermotechnik GmbH je evropský vedoucí dodavatel v oblasti topných zařízení a zařízení určených pro ohřev vody. V roce 2009 společnost vykázala obrat 2.87 miliardy euro (66 procent mimo Německo) a zaměstnávala přibližně 13000 lidí. Bosch Thermotechnik GmbH zastřešuje silné mezinárodní a regionální značky a vyrábí široký sortiment produktů v 21 továrnách v 11 evropských, severoamerických a asijských zemích.
Více informací na www.bosch-thermotechnology.com.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem v oblasti technologií a služeb. Za rok 2009 v obchodních oblastech automobilové a průmyslové techniky, spotřebního zboží a techniky budov dosáhlo zhruba 275 000 pracovníků obratu 38,2 miliard euro. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a více než 300 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů je společnost Bosch zastoupena ve zhruba 150 zemích. Tento celosvětový svazek vývojových, výrobních a odbytových firem je předpokladem pro další růst. Bosch investuje každoročně více než 3,5 miliardy euro do vývoje a výzkumu a přihlásí celosvětově zhruba 3800 patentů. Svými výrobky a službami Bosch zvyšuje kvalitu života tím, že přináší inovativní a užitečná řešení.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist