Chris Jones "> Poselství VR pro Cancún: boj proti změně klimatu vychází z regionů, musí však být součástí globální dohody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poselstvi-vr-pro-cancun-boj-proti-zmene-klimatu-vychazi-z-regionu-musi-vsak-byt-soucasti-globalni-dohody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Výbor Regionů EU: Poselství VR pro Cancún: boj proti změně klimatu vychází z regionů, musí však být součástí globální dohody

2. prosince 2010 | Výbor Regionů EU
Autor: Chris Jones, tel: +32 (0)2 546 8751
Nechceme-li riskovat, že se bude opakovat zklamání z loňského roku z Kodaně, musí být na konferenci o změně klimatu v Cancúnu uznán význam místních a regionálních orgánů v boji proti globálnímu oteplování, varoval VR při zahájení rozhovorů o opatřeních v oblasti klimatu, probíhajících za podpory OSN v Mexiku. Zásadní opatření ke snižování emisí, která již probíhají na místní a regionální úrovni, vyžadují lepší podporu a koordinaci v evropském i celosvětovém měřítku.

Nicola Beer (DE/ALDE), která bude zastupovat Výbor v Cancúnu, po přijetí svého stanoviska na téma Mezinárodní politika v oblasti klimatu po kodaňské konferenci na plenárním zasedání VR ve středu v Bruselu řekla: „Opakování Kodaně je třeba zabránit za každou cenu, a nejlépe toho lze dosáhnout změnou přístupu na přístup zdola nahoru. Boj proti změně klimatu probíhá v regionech a městech – a stovky regionů po celé Evropě již udělaly pro řešení příčin a následků globálního oteplování daleko více než vlády jednotlivých států, například organizováním takových akcí, jako je Pakt starostů a primátorů. Poselství Výboru jasné: Přístup shora dolů, který by ignoroval orgány na nižší než celostátní úrovni, nemůže být pro pokrok v otázkách klimatu žádným přínosem.“

Předsedkyně Výboru Mercedes Bresso využila přítomnosti předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa na plenárním zasedání a připomněla odhodlání VR ke spolupráci s dalšími institucemi na tomto klíčovém tématu. „Výbor regionů je připraven posílit svou spolupráci s Evropskou komisí a přeměnit Evropu v mezinárodní vzor boje proti změně klimatu na nejnižší úrovni. Nedávná dohoda mezi Paktem starostů a primátorů a Konferencí starostů Spojených států o výměně osvědčených postupů při snižování emisí ukazuje, že je mezinárodní spolupráce možná. Toto oboustranné úsilí by však bylo mnohem účinnější, kdyby bylo součástí globální dohody. Další pokrok v Cancúnu má proto zásadní význam.“

Nicola Beer se během svého pobytu v Cancúnu zúčastní řady doprovodných akcí, organizovaných souběžně s rozhovory COP 16. Názory VR na nich bude prezentovat nejen prostřednictvím svého stanoviska, ale rovněž prostřednictvím Usnesení Výboru ke Cancúnu přijatého na říjnovém plenárním zasedání. Usnesení vyzývá EU, aby „zaujala vedoucí úlohu v mezinárodních jednáních týkajících se změny klimatu“ a aby se znovu ujala globálního vedení v boji proti změně klimatu. Vyzývá rovněž Evropu, aby „promluvila jedním rozhodným hlasem“ v duchu Lisabonské smlouvy, což je jasným zdůrazněním potřeby většího zapojení místních a regionálních orgánů do programů boje proti změně klimatu, a to nejen jako vykonavatelů, ale rovněž jako tvůrců politik.

Další stanovisko přijaté ve středu rovněž vyzývá ke konkrétní činnosti blíže k domovu, jež by podpořila místní a regionální orgány v jejich úsilí o snižování emisí uhlíku. Stanovisko Michela Lebruna (BE/ELS) k akčnímu plánu EU pro energetiku vyzvedává souvislost mezi úlohou orgánů na nižší než celostátní úrovni při podpoře energetické účinnosti a výhodami plynoucími z otázky emisí. Mezi oblasti, v nichž lze dosáhnout významného snížení emisí CO2 a úspor energie a které spadají pod zodpovědnost regionálních orgánů, patří doprava, bydlení, veřejné budovy a infrastruktura veřejného osvětlení. Orgány na nižší než státní úrovni jsou v mnoha případech odpovědné za podporu změn v chování jednotlivců, což je zásadním předpokladem, chceme-li dosáhnout cílů energetické účinnosti, a tedy snižování emisí uhlíku. Proto je důležité, aby měly místní a regionální orgány větší přístup k financím EU, a to včetně přímých půjček od Evropské investiční banky. To jim pomůže podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie a zlepšovat energetickou účinnost na místní a regionální úrovni.

Poznámky pro redaktory

Nicola Beer bude zastupovat VR v Cancúnu jako pozorovatelka v rámci delegace EU na COP 16.

Navštivte internetové stránky VR: www.cor.europa.eu

Výbor Regionů

Výbor regionů je shromážděním EU regionálních a místních zástupců. Úkolem jeho 344 členů ze všech 27 členských států EU je zapojit orgány regionální a místní samosprávy a společenství, která reprezentují, do rozhodovacího procesu v EU a informovat je o politikách EU. Evropská komise, Evropský parlament a Rada jsou povinny konzultovat Výbor v oblastech politik týkajících se regionů a měst. Výbor se může obrátit na Evropský soudní dvůr, pokud byla porušena jeho práva, nebo je toho názoru, že je některý zákon EU v rozporu se zásadou subsidiarity, popř. že nerespektuje regionální nebo místní pravomoci.

Další informace poskytnou:

Chris Jones +32 (0)2 546 8751 christopher.jones@cor.europa.eu
Chris Jones, tel: 32 (0)2 546 8751
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist