Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Tištěný Ekolist > Archiv Ekolistu > Prosinec 2009 MAPA STRÁNEK
Tištěný Ekolist
Prosinec 2009
Obsah čísla
Konec a co dál ...

Organizace BEZK, vydavatel měsíčníku Ekolist, se rozhodla ukončit jeho vydávání. Ačkoli jsme důvody, které k tomu vedly, podrobně popsaly už v čísle 10/2009, ještě jednou je tady shrnujeme a zároveň připojujeme několik praktických informací – například o vracení předplatného nebo o rozšířené nabídce internetového Ekolistu.cz.

Nejdřív tedy krátce k důvodům zániku časopisu. Organizací BEZK byl vydáván od prosince 1992. Prvních několik ročníků se jmenoval PECKA a před BEZKem ho ještě od roku 1991 jako svůj bulletin vydávalo Pražské environmentální centrum. Ať už vycházel jako PECKA nebo jako Ekolist, po celou dobu si udržel měsíční periodicitu. Tohle celé ukončit nebylo jednoduché rozhodnutí. Hlavní argument je ale zřejmý: internetový Ekolist.cz čte mnohonásobně víc lidí a při určitém množství pracovníků a peněz se nám díky internetovému Ekolistu.cz daří daleko efektivněji a úspěšněji naplňovat hlavní úkol, který si BEZK vytknul – tedy informovat o přírodě a životním prostředí. Zatímco tištěný Ekolist vycházel v posledních letech v nákladu 800 kusů a četlo ho odhadem 1500–2000 čtenářů, auditovaný počet unikátních čtenářů internetového Ekolistu.cz se za měsíc pohybuje v desítkách tisíc – v nejlepších měsících je to dokonce přes 60 tisíc unikátních čtenářů. Tento rozdíl byl jedním z důležitých důvodů pro rozhodnutí ukončit vydávání měsíčníku. Protože je nám ale jasné, že spousta našich čtenářů v tištěném Ekolistu oceňovala rozsáhlejší články typu reportáží nebo esejí (z posledního ročníku můžeme připomenout třeba reportáže z Tchaj-wanu a Falkland nebo esej o osudu environmentálních hnutí v ČR), které internetový Ekolist dosud opomíjel, rozhodli jsme se rozšířit nabídku Ekolistu.cz. Už teď na něm najdete ve zkušebním provozu rubriku Publicistika. Během první poloviny příštího roku ji navíc podrobněji propracujeme a při plánované celkové změně grafického vzhledu Ekolistu.cz na tyto články víc upozorníme. O eseje a reportáže tedy nepřijdete. Spokojenější by časem měli být i čtenáři, kteří rádi poznávají přírodu, protože se jí ve svých hlouběji zaměřených článcích budeme víc věnovat. Další novinkou internetového Ekolistu.cz by se měla stát veřejně přístupná fotobanka. Víc toho ale teď slibovat nechci. Dobře si pamatuji, jak jsem před časem sliboval, že bude mít tištěný Ekolist do roka novou grafickou úpravu, a ono to pak trvalo několik let ...

Předplatitelům

Co se týká předplatitelů Ekolistu, vám bych chtěl za celou redakci a za vydavatele především poděkovat a zároveň se omluvit. Věřili jste, že bude časopis vycházet, možná jste se na něj dokonce těšili, my jsme se ale nakonec rozhodli jinak a vaše očekávání zklamali. Doufáme však, že vás nabídka internetového Ekolistu.cz aspoň částečně uspokojí. Předplatné budeme vracet postupně všem předplatitelům, kteří to neodmítnou. Vycházet přitom budeme ze skutečné dlužné částky, kterou nám každý předplatitel poslal. V posledních letech se totiž hned dvakrát měnila cena Ekolistu, a pokud bychom vraceli peníze podle současné ceny časopisu, a nikoli podle ceny časopisu v době, kdy bylo předplatné zaplaceno, zaplatili bychom víc, než jsme dostali. Každopádně půjde o administrativně náročný proces, proto vás předem prosíme o trpělivost a shovívavost. Obracet se na vás budeme především prostřednictvím e-mailů, případně dalších kontaktů, které jste nám poskytli. Pokud by něco nesedělo, neváhejte nám do redakce napsat (kontakty jsou níže anebo v tiráži časopisu na rubu obálky) a na chybu upozornit, stát se to může.

Už se nám ozvali i někteří čtenáři, že žádné peníze vracet nechtějí, že je máme použít na další činnost internetového Ekolistu. Pokud byste nám chtěli své předplatné za nevydané Ekolisty věnovat i vy, dejte nám, prosím, jakkoli vědět. Můžete poslat e-mail na adresu ekolist(zavináč)ekolist.cz (nebo ještě lépe na adresu kancelar(zavináč)ekolist.cz), obyčejný dopis na adresu Ekolist, Malířská 6, 170 00 Praha 7 nebo i zavolat na číslo 233 381 546 (chtějte mluvit se Sylvou Pokornou). V každém případě při tom budeme potřebovat znát přesné jméno předplatitele a adresu, na kterou byl tištěný Ekolist posílán.

Děkujeme vám všem. A těšíme se na shledání na stránkách internetového Ekolistu.cz. Ať se vám daří!

Jan Stejskal

Autor byl v letech 2002-2009 šéfredaktorem tištěného Ekolistu.


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.