Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Tištěný Ekolist > Archiv Ekolistu > Říjen 2009 MAPA STRÁNEK
Tištěný Ekolist
Říjen 2009
Obsah čísla - Čtenářům
Konec měsíčníku Ekolist

Vydavatel měsíčníku Ekolist se na začátku září rozhodl ukončit vydávání měsíčníku Ekolist. Časopis bude vycházet ještě do konce roku 2009, lednové číslo už ale nepřipravíme. V následujících dvou textech přinášíme vysvětlení, proč jsme se rozhodli vydávání měsíčníku ukončit a proč se pokusíme dál v informování veřejnosti o životním prostředí a přírodě pokračovat jinak.

Vážené čtenářky a čtenáři,
jako ředitel vydavatele Ekolistu bych vám rád napsal několik slov k jeho konci. Měsíčník vydáváme od prosince 1992. Prvních několik ročníků se jmenoval PECKA a před BEZKEM ho ještě od roku 1991 jako svůj bulletin vydávalo Pražské environmentální centrum. Ať už vycházel jako PECKA nebo jako Ekolist, dokázali jsme po celou dobu měsíční periodicitu časopisu (s pravidelnou výjimkou na začátku srpna, kdy jsme si brali dovolenou) skutečně udržet. Během těchto let jsme dosáhli, myslím si, slušné úrovně v kvalitě obsahu i formy, a především udržení periodicity považuji za malý zázrak. V tuto chvíli vychází Ekolist v nákladu přibližně 800 kusů a čte ho odhadem 1500–2000 čtenářů. Důvody, proč historii měsíčníku uzavřeme, jsou smutné i veselé. Nejdříve ty smutnější. Za celou dobu se nám nepodařilo rozšířit jeho čtenářskou obec. Dělali jsme, co jsme dokázali, ale razantní změna je podmíněna penězi, a to přibližně jedním milionem korun, který bychom museli vynaložit na reklamní kampaň (a to ještě realizovanou sponzorsky) a na udržení vyššího nákladu po dobu, kdy se sice celý neprodá, ale časopis musí být na očích. Jsme středně velká nezisková organizace a tuto investici jsme nebyli schopni udělat a přes usilovnou snahu jsme nezískali žádný grant, který by nám s ní pomohl. Ekolist vydávaný v malém nákladu si sice našel své čtenáře, především lidi intenzivně se zajímající o životní prostředí, často pracující ve veřejné správě na úseku ochrany životního prostředí, ale jeho ekonomika se neustále pohybovala na hraně černých a červených čísel. Díky tomu, že jsme v posledních letech pravidelně vítězili v grantové soutěži ministerstva životního prostředí, byli jsme schopni měsíčník vydávat, ovšem jeho ekonomika byla i tak velmi problematická, a to především svým dopadem na cash flow naší organizace. Stačil špatný rok, jeden můj chybný manažerský odhad, neprofesionální chování dvou donorů a naše organizace začala mít problémy jak s cash flow, tak s celkovou ztrátou. Přežití tištěného měsíčníku Ekolist bychom sice asi dokázali zajistit, ale jen za cenu úpadku našich dalších, z dlouhodobého hlediska perspektivnějších projektů. Proto jsme se nakonec rozhodli přistoupit k radikálnímu řezu, kterým je ukončení vydávání měsíčníku Ekolist.

A teď ty veselejší důvody. Jak jsem uvedl výše, měsíčník Ekolist čte možná dva tisíce lidí, současně ale vydáváme internetový deník Ekolist.cz – a ten dosáhl letos na jaře auditované čtenosti přes 60 tisíc unikátních čtenářů za měsíc. Položili jsme si tedy otázku, zda není vydávání tištěného měsíčníku do určité míry luxusem a zda by nebylo lepší soustředit síly tam, kde se nám daří víc a kde vidíme možnosti dalšího rozvoje. Rozhodování pak bylo snazší. Napřeme své síly do vylepšení internetového deníku Ekolist.cz a nabídneme vám nejen vše, nač jste byli zvyklí z tištěného měsíčníku (tedy kromě papíru), ale i mnoho navíc – denní periodicitu, víc zpráv, víc vlastních článků, esejí, rad, reportáží a mnoho dalšího. Takže – čtěte Ekolist.cz, stojí to za to! Těším se na shledanou na jeho stránkách.

Pavel Činčera

Autor je ředitelem organizace BEZK, která měsíčník Ekolist vydávala (a do prosince ještě vydávat bude).

Jako šéfredaktor měsíčníku Ekolist (ale taky jako člověk, který se podílí na chodu internetového Ekolistu.cz) chci k rozhodnutí vydavatele připojit ještě pár poznámek. Především – k zániku měsíčníku došlo po shodě s celou redakcí. Je nám sice tištěného Ekolistu líto, pro jeho zánik a pokračování „jinými prostředky“ je ale opravdu hned několik důvodů, které se sešly dohromady. Z mého pohledu nejde tolik o to, že bychom na tištěný měsíčník nesehnali peníze – to by se nám možná podařilo, i když žít z roku na rok stále s odřenýma ušima není žádná radost. Důležitější je však to, že při daném množství lidí a peněz se nám díky internetovému Ekolistu.cz daří daleko efektivněji a úspěšněji naplňovat hlavní úkol, který si BEZK vytknul – tedy přinášení informací o přírodě a životním prostředí. U tištěného Ekolistu jsme měli dlouhodobý problém s tím, že se nám nedařilo ho posunout dál. On je sice graficky pěkný (aspoň z mého pohledu) a obsah je snad taky slušný, ale jeho čtenářská obec zůstávala velmi úzká a my jsme nenašli východisko, jak ho víc rozšířit mezi lidi. Tak jsme se nakonec rozhodli jít na to jinak a po zániku měsíčníku rozšíříme naši nabídku na internetu – hlavně pro lidi, kteří rádi poznávají přírodu, kteří mají rádi reportáže a vůbec čtou rádi o přírodě hlouběji zaměřené články, než jen běžné zpravodajství. Těšíme se na to a věříme, že vás budeme moct uvítat mezi čtenáři internetového Ekolistu.cz.

Jan Stejskal

Autor je šéfredaktorem Ekolistu.


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.