Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Summit Země 2002 > O summitu MAPA STRÁNEK
Summit Země 2002
O summitu
Související odkazy
Rady, jak ovlivňovat životní prostředí jako občan, spotřebitel a volič. Společný web Econnectu a Zeleného kruhu.
Komise byla vytvořena po konferenci o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Připravuje podkladové materiály pro jednání OSN.
Sekretariát Komise pro trvale udržitelný rozvoj. Divize se také podílí na implementaci Agendy 21 a na Implementačním plánu schváleném na Světovém summitu o trvale udržitelném rozvoji.
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Oficiální stránky Evropské komise k politice EU vůči Summitu Země 2002 v Johannesburgu.
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Stránka Organizace OSN pro zemědělství a výživu (FAO) o udržitelném rozvoji.
Celosvětová koalice organizací zabývajích se problematikou trvale udržitelného rozvoje.
Základní informace o summitu, související články.
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Stránky Ústavu pro ekopolitiku. Informace o konceptu trvale udržitelného růstu a přehled informačních zdrojů k tématům: Agenda 21, Lokální agenda 21, problematika udržitelného zemědělství, dopravy či růstu měst ...
Související odkazy vám přinášíme ve spolupráci se serverem EkoLink
Nejnovější zprávy
Světový summit o udržitelném rozvoji - Summit Země 2002

Johannesburg, Jihafrická republika, 26. srpna - 4. září 2002

Summit Země 2002 uspořádala Organizace spojených národů (OSN), aby zhodnotil na nejvyšší úrovni stav naplňování závazků, přijatých na Konferenci OSN o rozvoji a životním prostředí v roce 1992 v brazilském Riu de Janeiru. Proto se mu také říká "Summit Rio + 10". Kromě toho má za úkol přijmout politickou deklaraci směřování k udržitelnému rozvoji, mechanismus tzv. "partnerských iniciativ" a hlavně "implementační plán", který stanoví, jak k trvalé udržitelnosti konkrétně postupovat.

K závazkům konference v Riu patří především tzv. Agendu 21 (A21). Pod tímto názvem se skrývá relativně konkrétní akční plán, obsahující návrhy opatření a kroků, které by měla učinit OSN a vlády 178 zemí, které se na její přípravě podílely - a to na globální, národní i lokální úrovni. A21 obsahuje návrhy kroků ze všech tří pilířů udržitelného rozvoje - z ekonomického, sociálního i environmentálního.

Právě komplexnost termínu udržitelný rozvoj by měl reflektovat i johannesburgský summit. "Summit se bude týkat víc než jen konkrétních otázek jako je chudoba nebo životní prostředí. Udržitelný rozvoj se týká vzájemného vztahu lidské společnosti a fyzického světa," říká k tomu oficiální webová stránka summitu.

O naplňování A21 a případně o přijetí vlastních výstupů johannesburského Summitu Země (partnerské iniciativy, implementační plán a politická deklarace) by mělo do Jihafrické republiky přijet rokovat na 60.000 delegátů. Mezi nimi budou hlavy států, premiéři, ministři, vládní úředníci, ale také zástupci tzv. "klíčových skupin" (stakeholders groups), mezi něž patří nevládní organizace, původní obyvatelstvo, ženy a mladí.

Protože za deset dní, po které potrvá samotná konference v JAR, by bylo prakticky nemožné přichystat, projednat a schválit celou zmíněnou agendu (zvlášť v počtu šedesáti tisíc lidí), měla podkladové materiály připravit série čtyř zasedání takzvaného Přípravného výboru summitu (PrepCom). Po posledním z nich, které se konalo od 26. května do 8. června na indonéském ostrově Bali, ovšem ještě zdaleka všechny dokumenty připraveny nejsou.

Podařilo se zatím projednat metodiku tzv. partnerských iniciativ - ty spočívají v podpoře investic, podporujících udržitelný rozvoj, v chudých rozvojových zemích. Projekty by měly financovat vlády rozvinutého světa, ale zejména privátní sféra.

Implementační plán se podařilo dohodnout ze zhruba osmdesáti procent. Zbývající pětina, která zůstala zaím v tzv. "uzávorkovaném" znění, může být ovšem kamenem úrazu. Týká se totiž otevřenosti trhů (rozvojové země požadují otevření trhů v rozvinutých zemích pro své výrobky) a financování opatření, která implementační plán navrhuje. "Dohodli jsme se na plánu, co dělat v oblasti vod a hygieny, energií, zdraví, zemědělství a biodiverzity. Samozřejmě, že je co zlepšovat. Skutečná zkouška, která je před námi, ale netkví ve slovech, nýbrž v činech," prohlásil po skončení balijských rozhovorů předseda Summitu Země Nitin Desai. Ostatní účastníci ovšem zdaleka tak optimističtí nejsou. Velmi skeptická byla evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová, která varovala, že summit může skončit nejenom krachem, ale dokonce i naprostou diskreditací konceptu udržitelného rozvoje. "Jak mu mají lidé důvěřovat, když ani my, jejich zástupci, se nedokážeme shodnout na tom, co znamená," neskrývala Wallströmová své zklamání. To netajil po návratu z Bali ani šéf české delegace, tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). "Obávám se, že hrozí, že se delegace do Johannesburgu sjedou, dohodnou se, že se shodnout nedokáží, a zase pojedou domů," konstatoval Kužvart. "Mysleli jsme si, že by se implementační plán měl dokončit na Bali," postěžovala si za skupinu nejchudších zemí G77 venezuelská ministryně životního prostředí Ana Elisa Osariová.

Komplexnější návrh na znění politické deklarace o směřování k trvalé udržitelnosti nebyl dosud vůbec předložen. Některé státy (zejména G77 a Čína) pouze na plenárním zasedání PrepComu na Bali prezentovaly několik svých poznámek a dílčích návrhů.

Jakub Kašpar

Výměnná reklama:


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Další informace najdete na stránkách tištěného Ekolistu zde.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.