Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo


25. července 2021 02:00

PRAHA (ČTK) - V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, sdělil kurátor plazů Petr Velenský.

"Chceme přispět k tomu, aby se ve veřejnosti nahradil strach z hadů respektem z nich," řekl k nové expozici Velenský.

V Terariu u Rezervace Bororo se návštěvníkům zoo v Troji představují užovky obojková, podplamatá a hladká i zástupce jediného českého jedovatého hada. Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek, pokud hada potká ve volné přírodě. Důvodem podle něj je to, že jednotliví hadi mají různá zbarvení i velikost. Lidem se se zmijí podle něj nejčastěji plete užovka hladká. Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.

Hadi v České republice

předchozí    další
Zmije obecná
Zmije obecná
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Velenský / Zoo Praha
Zmije obecná
Užovka obojková
Užovka podplamatá
Užovka stromová
Užovka hladká
Užovka podplamatá

Mnohými obávanou zmiji lidé podle Velenského v přírodě potkají spíše zřídka. Jedná se totiž o plachého hada, který se lidem vyhýbá. K uštknutí se zmije uchyluje pouze tehdy, když se cítí ohrožená. Kouše v sebeobraně, obvykle tehdy, když s ní člověk manipuluje nebo na ni šlápne. "Akční rádius zmije, která byla zastižena mimo úkryt a cítí se ohrožená, není větší než půl metru. Potkáme-li zmiji na horském chodníčku, můžeme ji zcela bezpečně obejít," uvedl. V případě, že had člověka kousne, je potřeba vyhledat lékaře. Nutné je podle odborníka s ránou nemanipulovat a zachovat klid. Uštknutí zmije totiž zdravého člověka na životě neohrozí, dodal.

Zmije obecná je v Česku kriticky ohroženým druhem. Tento živorodý plaz měří okolo 50 centimetrů a v přírodě žije v horách a na pahorkatinách. Vyznačuje se tmavě zbarvenou klikatou čárou na těle. K ohroženým patří i u nás žijící užovky. Nejběžnějším hadem u nás je užovka obojková, která měří až 110 centimetrů a na těle nemá skvrny. Největším českým hadem je užovka stromová. Ta nicméně v Česku žije jen ve třech oblastech.


Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.