Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Trávníky v Českých Budějovicích opět hýří barvami


6. června 2021 02:24

PRAHA (Ekolist) - Městské trávníky v Českých Budějovicích i letos rozkvétají. A to zásluhou neformální skupiny občanů a odborníků, která ve spolupráci s magistrátem a firmami navrhuje trávníky vhodné k méně častému sečení.

„Jedním z velkých témat se v poslední době stává úbytek hmyzu, např. samotářských včel motýlů i jiných opylovačů. Právě pro jejich podporu mohou být městské trávníky ideální příležitostí. Stačí je méně často sekat a hmyz si je i ve městě rychle najde,“ říká entomolog Jiří Řehounek z Cally, který má biologické průzkumy kvetoucích trávníků na starosti.

Vědci a ochránci přírody provádějí na trávnících pravidelné biologické průzkumy. Ty jsou kromě rostlin zaměřené i na hmyz. Ke každé ploše byla vybrána kontrolní plocha v blízkém okolí, která je sečena běžným způsobem.

Kvetoucí trávníky přitom hostily zhruba dvojnásobek až trojnásobek druhů oproti běžně udržovaným travnatým plochám. Průzkum odhalil výskyt 46 druhů blanokřídlého hmyzu (včely, čmeláci, kutilky aj.), 15 druhů denních motýlů a 25 druhů býložravých brouků.

„Vyšší a kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Brání nadměrnému vysoušení půdy v obdobích letního sucha, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují prostředí pro mnoho živočišných druhů,“ vypočítává Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb.

První kvetoucí trávníky se v Českých Budějovicích objevily v roce 2019 díky neformální skupině občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat pro ně vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. Druhým rokem seče prostory před hlavní branou mozaikově například Výstaviště České Budějovice.

zv

Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.